تظاهرات در کابل در اعتراض به کشته شدن برهان الدین ربانی

تظاهرات کابل حق نشر عکس bbcpersian
Image caption تظاهرکنندگان شعارهای "مرگ بر طالبان" سر دادند

صدها نفر در کابل در اعتراض به کشته شدن برهان الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین و رئیس شورای عالی صلح افغانستان دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات از سوی امرالله صالح، رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان و از چهره های مخالف حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری، هدایت می شد.

تظاهرکنندگان شعارهای "مرگ بر طالبان" سر داده و همچنین در شعارهای خود به سیاست دولت افغانستان برای مذاکره با گروه طالبان اعتراض کردند.

امرالله صالح در سخنانی برای تظاهرکنندگان گفت: "مردم افغانستان خواستار صلح با عزت هستند، صلح با عزت با سیاست تضرع در برابر قاتلان و دهشت افکنانی که تحت نام طالب در برابر مردم ما می جنگند، امکان پذیر نیست."

با آنکه گروه طالبان هنوز رسما مسئولیت حمله انتحاری منجر به کشته شدن برهان الدین ربانی را برعهده نگرفته اند، اما اتهام اصلی در این زمینه کماکان متوجه این گروه است.

شماری از مخالفان سیاسی حامد کرزی باور دارند که با کشته شدن برهان الدین ربانی که ریاست شورای عالی صلح را برعهده داشت، مصالحه با گروه طالبان دیگر امکان پذیر نیست.

اما آقای کرزی تاکید کرده است که با وجود این حادثه، برنامه خود برای گفتگو و مصالحه با طالبان ادامه خواهد داد.

'عوامل نفوذی دشمن'

دولت افغانستان برای تحقیق در مورد چگونگی کشته شدن برهان الدین ربانی، یک هیات عالی رتبه را به ریاست عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع تشکیل داده است.

این هیات که مقاماتی چون وزیر داخله (کشور)، سرپرست اداره امنیت ملی و سرپرست دادستانی کل افغانستان عضویت آن را دارند، وظیفه دارد تا در زمینه شناسایی عاملان ترور آقای ربانی تحقیق کند.

حق نشر عکس bbcpersian
Image caption آقای صالح خواستار مداخله سازمان ملل متحد در تحقیقات در مورد کشته شدن برهان الدین ربانی شد

اما گردانندگان تظاهرات اخیر در کابل، توانایی دولت افغانستان برای انجام تحقیقات همه جانبه در این مورد را زیر سوال بردند.

امرالله صالح در قطعنامه ای که در این تظاهرات قرائت کرد، از سازمان ملل متحد خواست تا مسئولیت تحقیق در مورد کشته شدن برهان الدین ربانی را برعهده گیرد.

در این قطعنامه آمده است: "هیات تخصصی سازمان ملل متحد مسئولیت تحقیقات برای دریافت حقایق و چگونگی ترور رهبر شهید ما (برهان الدین ربانی) را برعهده گیرد تا تمام ابعاد این دسیسه شوم برملا شده و تمام کسانی که چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم و یا از اثر غفلت وظیفه ای و بی تفاوتی در این حادثه مسئول بوده اند، شناسایی و به پنجه قانون سپرده شوند."

قطعنامه افزوده است: "تحقیقات حکومت (افغانستان) از اعتبار و مشروعیت برخوردار نیست، زیرا بخشهایی از حکومت، عملا در اختیار عوامل نفوذی دشمن قرار دارند."

دولت افغانستان در گذشته نیز کمیسیون هایی را برای تحقیق در مورد کشته شدن چندین مقام ارشد دولتی که در حوادث جداگانه کشته شده اند، تشکیل داده، اما نتایج کار بسیاری از این کمیسیون ها هرگز اعلام نشده است.

این تحقیقات، شامل پرونده های قتل حاجی عبدالقدیر، وزیر پیشین فوائد عامه، دکتر عبدالرحمان، وزیر هوانوردی، میرویس صادق، وزیر بعدی هوانوردی، و چند مقام ارشد دیگر دولتی می شود که در حوادث جداگانه کشته شدند.

مطالب مرتبط