روزنامه های کابل: سه شنبه، ۵ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی تیرگی روابط میان آمریکا و پاکستان بر سر مسائل افغانستان و به ویژه طرح اتهام حمایت پاکستان از شبکه حقانی پرداخته اند.

اخیرا چند مقام آمریکایی و از جمله لئون پانتا وزیر دفاع، مایک مولن رئیس ستاد ارتش و همچنین کامرون مانتر سفیر آمریکا در اسلام آباد خواستار قطع ارتباط سازمان اطلاعات پاکستان، ISI، با شبکه حقانی شده اند. آقای مولن شبکه حقانی را "بازوی اجرایی" آی اس آی خوانده است.

در پی این اظهارات، یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان به حنا ربانی کهر، وزیر خارجه این کشور دستور داد که سفر خود به نیویورک را ناتمام بگذارد و به کشورش بازگردد و در عین حال فرماندهان ارشد ارتش پاکستان جلسه فوق العاده تشکیل دادند.

هشت صبح چند مطلب خود را به تنشها در روابط پاکستان و آمریکا بر سر مسائل افغانستان اختصاص داده و سرمقاله خود مدعی شده است که شورشیان در افغانستان مشغول "جنگ نیابتی از جانب پاکستان علیه منافع آمریکا" هستند و این امر "ریشه دیرینه دارد".

روزنامه افزوده است که مقامهای آمریکایی در پی چند حمله مرگبار شورشیان در افغانستان، انتقادهای شدیدی را علیه پاکستان مطرح کردند و از دولت این کشور خواسته اند که روابط خود را با گروههای شورشی در افغانستان قطع کند.

هشت صبح در مطلب دیگری با اشاره به حملات راکتی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان، نوشته که "پاکستان در چهره یک دشمن تمام‌عیار" ظاهر شده و دولت افغانستان باید این موضوع را در سازمان ملل مطرح کند. نویسنده افزوده که جامعه جهانی مسئولیت دارد که جلو پاکستان را بگیرد.

روزنامه سخن جدید در مطلبی با عنوان "مردم افغانستان قربانی بازیهای استخباراتی" نوشته که جنگ استخباراتی در منطقه به شدت جریان دارد و گروههای تروریستی هم از حامیان نیرومندی برخوردارند.

به نظر نویسنده سخن جدید، اصولا موجودیت تروریسم بدون "تروریست‌سازی در منطقه و بدون حمایت استخباراتی و تدارکاتی امکان پذیر نیست.

نویسنده افزوده که کشورهای "تروریست پرور" در منطقه شعار مبارزه با تروریسم سر می دهند، اما هدف اساسی آنها در عقب این شعارها و ماجراها نهفته است. مقاله‌نویس سخن جدید به این باور است که این کشورها عواملی را برای رسیدن به هدف خود از درون گروههای تروریستی استخدام می کنند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که سیاست کنونی پاکستان در مورد افغانستان می تواند در درازمدت برای افغانستان "خطرناک" باشد. به نظر مدیر مسئول سخن جدید، چنین سیاستی به سود کشورهای منطقه و حتی خود پاکستان نیست.

اما روزنامه افغانستان تحولات اخیر در روابط میان آمریکا، پاکستان و افغانستان را به نفع مبارزه با تروریسم در منطقه ندانسته و نوشته که هیچ یک از این کشورها به تنهایی توانایی مبارزه با تروریسم را ندارد. به نظر نویسنده، این تنشها فرصتهای بیشتری در اختیار گروههای تروریستی در منطقه قرار می دهد.

سردبیر روزنامه افغانستان تاکید کرده که مبارزه موثر با تروریسم و از بین بردن پناهگاههای تروریستی در منطقه، به همگرایی و همکاری این سه کشور نیاز دارد، اما با مطرح شدن اتهامات متقابل میان این کشورها ثبات در منطقه را به خطر می اندازد.

در این میان روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود نوشته که "دوستی و دشمنی پاکستان هر دو به زیان ما است" و افزوده که هر نوع ارتباط آمریکا با پاکستان باعث افزایش مشکلات در افغانستان می شود. به نظر این روزنامه، اگر روابط آمریکا با پاکستان خوب باشد یا بد، هیچ کدام به حل مشکلات افغانستان کمک نکرده است.

روزنامه با این مقدمه نوشته که اگر روابط آمریکا و پاکستان خوب باشد، این کشور به دنبال منافع خود هماهنگ می شوند و اگر روابط آنها خوب نباشد، زیان تیرگی روابط و رقابت آنها به افغانستان می رسد. به سرمقاله نویس سرنوشت، در هر دو صورت، نقطه تماس آنها افغانستان است.

سرنوشت در ادامه افزوده که حالا مهم این است که افغانستان چگونه می تواند از اثرات منفی تیرگی روابط آمریکا و پاکستان در امان باشد. نویسنده تاکید کرده که این مسئولیت دولت افغانستان است که با دیپلماسی قوی از این تیرگی روابط دو کشور به نفع افغانستان استفاده کند.

مطالب مرتبط