روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۶ میزان

حملات توپخانه ای که گفته شده از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان صورت می گیرد، از مهمترین مسائل مورد بحث مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

مقامهای افغانستان گفته اند که در چند ماه اخیر صدها موشک و گلوله توپ از پاکستان به ولایتهای کنر و نورستان شلیک شده و اخیرا این حملات شدت یافته است. اخیرا وزارت خارجه افغانستان سفیر پاکستان در کابل را فراخواند و نسبت به ادامه این حملات اعتراض کرد.

محمد صادق، سفیر پاکستان گفته است که شلیک این موشکها و حملات توپخانه ای از جانب پاکستان عمدی نیست و احتمال آن وجود دارد که در جریان درگیری میان نیروهای پاکستانی و طالبان، برخی گلوله ها از هدف منحرف و به خاک افغانستان اصابت کرده باشند.

روزنامه سخن جدید در تتر اول خود از قول محمد علم ایزدیار، معاون اول رئیس مجلس سنا نوشته که مداخله کشورهای خارجی عامل اصلی جنگ در افغانستان است". آقای ایزدیار در نشست روز سه شنبه مجلس سنا خواستار بازنگری سیاستهای دولت در قبال پاکستان شد.

سخن جدید گزارش کرده که تا حال حدود ۶۰۰ گلوله توپ از آن سوی مرز به مناطق شرقی افغانستان شلیک شده است. این روزنامه از قول حضرت شاه نورستانی، عضو مجلس سنا نوشته که در اثر این حملات توپخانه ای خساراتی به مردم ولایت نورستان و کنر وارد شده است.

این روزنامه همچنین نوشته که آقای نورستانی دولت افغانستان و نیروهای ناتو در این کشور را متهم به "سکوت در برابر حملات پاکستان" کرده است. عبدالحنان ویون، دیگر عضو مجلس گفته که مردم منتظر اقدام "بالمثل" حکومت حامد کرزی در این مورد است.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "آیا جاسوسان نمی گذارند که حکومت در برابر پاکستان موضع بگیرد؟"، نوشته در حالی که جامعه جهانی "دخالت شبکه استخباراتی پاکستان در امور افغانستان و حمایت از شبکه تروریستی حقانی" را آشکار می کند، حکومت افغانستان "لب فرو بسته و خموشی" اختیار کرده است.

به نظر این روزنامه، این خموشی به معنای آن است که حلقاتی در درون دولت هستند که به دلیل داشتن "پیوندهای مرموز با پاکستان"، نمی خواهند پاکستان را آزرده خاطر کنند. آرمان ملی افزوده که این نوعی وابستگی این حلقات را نشان می دهد، اما برای مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.

آرمان در ادامه افزوده که "سکوت" دولت در برابر حمایت پاکستان از شبکه حقانی بیانگر آن است که دولت افغانستان با افکار عمومی این کشور کاری ندارد. به باور نویسنده، دولت در پانزدهمین سالگرد ورود طالبان به شهر کابل هم قصد ندارد از "بدی‌های" رهبرانی این گروه یادآوری کند.

گروه طالبان در پنجم میزان/مهر سال ۱۳۷۵ در پی جنگهایی شدید با دولت مجاهدین موفق به ورود به شهر کابل شد و تا هنگام سقوط رژیم این گروه در خزان سال ۱۳۸۰، در پی حملات نیروهای ائتلاف بین المللی به همکاری نیروهای اتحاد شمال، حاکمیت خود بر این شهر را حفظ کرد.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که در حالی که روابط آمریکا و پاکستان به تیرگی گراییده و پاکستان به حملات توپخانه ای خود به مناطق شرقی افغانستان ادامه می دهد، تنشها در روابط میان قوه مجریه و قوه مقننه در افغانستان همچنان ادامه دارد و مجلس خود هم دچار چنددستگی شده است.

نویسنده افزوده که حالا اعضای ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون در خارج از مجلس به جلسه های خود ادامه می دهند و ائتلاف اصلاح طلبان با تعدادی دیگر در درون مجلس جلسه می کنند، بدون این که تعداد اعضای مجلس در حد لازم برای تشکیل جلسه های مجلس برسد.

هشت صبح افزوده که وزارت دولت در امور پارلمانی تا حال با برگزاری "ضیافت های شاهانه" و دادن وعده هایی از جانب برخی چهره های سیاسی برای افزایش تعداد اعضای مجلس در داخل تالار، نتوانسته که به نتیجه برسد. به نظر روزنامه، "ضعف" هیات رئیسه مجلس هم بر مشکلات افزوده شده است.

روزنامه مدعی است که جدال خسته کننده بر سر انتخابات گذشته و "بازیها هدفمند"، از سوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان "هدایت می شود" و مردم خواستار پایان یافتن این بازی و این جدال است تا قوه مجریه بتواند با هماهنگی قوای ثلاثه، در قبال مسائل بین المللی و منطقه ای با پشتوانه قوی عمل کند.

چراغ در سرمقاله خود ورود طالبان به شهر کابل را "آغاز تجاوز سیاه با پرچمهای سفید" خوانده و نوشته که "وحشت و افراطیگری" را که طالبان در افغانستان به راه انداختند، این کشور در تاریخ خود کمتر دیده است.

به نظر این روزنامه، طالبان برخلاف آنچه که شعار دادند، "نه امنیت آوردند، نه شریعت را به اجرا گذاشتند و نه عدالت را برپا کردند". چراغ به این باور است که مفهوم امنیت در نظر طالبان "تحمیل سکوت و سکون" بر مردم به عنوان "زندانیان" بود.

این روزنامه همچنین نوشته که اجرای شریعت هم از سوی طالبان در واقع "قومگرایی" بود که اثرات منفی در پی داشت و این اثرات تا حالا هم در کشور وجود دارد و عدالت آنها هم "سیاست زمین سوخته، نسل کشی و کوچ اجباری" مردم را در پی داشت.

چراغ در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که دولت افغانستان حالا باید اراده مردم را در نظر بگیرد، از "سیاستهای دوگانه" دست بردارد و از "بزرگنمایی" طالبان خودداری کند. نویسنده هشدار داده که اگر دولت این کار را نکند، ششم میزان و حتی یازدهم سپتامبر در افغانستان و جهان تکرار خواهد شد.

مطالب مرتبط