افغانستان: شرکت ایران در اجلاس بن 'سازنده و تاثیرگذار' است

زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption آقای رسول در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با همتای ایرانی خود دیدار کرد

وزیر خارجه افغانستان خواستار شرکت ایران در اجلاس "بن دوم" شده که قرار است در ماه دسامبر سال جاری در شهر بن آلمان برگزار شود.

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان که با علی اکبر صالحی، همتای ایرانی خود، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کرد، حضور نماینده دولت ایران در این اجلاس را "اساسی، سازنده و تاثیرگذار" توصیف کرده است.

انتظار می رود نمایندگان حدود نود کشور جهان در این اجلاس شرکت کنند.

دولت افغانستان می گوید هدف از برگزاری این اجلاس، تجدید تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان و ارزیابی دستاوردهای این کشور در ده سال اخیر خواهد بود.

علاوه بر این، شرکت کنندگان این اجلاس، تهدیدها و چالشهای امنیتی را که افغانستان با آن روبروست نیز بررسی خواهند کرد.

ایران در گذشته در چندین اجلاس بین المللی و منطقه ای در مورد افغانستان شرکت کرده و مقامات این کشور گفته اند که حاضر هستند در روند بازسازی افغانستان سهیم باشند.

ایران، از مخالفان سرسخت حضور نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش کرده که در دیدار وزرای خارجه افغانستان و ایران، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران تاکید کرده که امنیت در منطقه بدون "دخالت خارجی" می تواند تامین شود.

ایرنا به نقل از آقای صالحی نوشته است: "ثبات، امنیت و رفاه کشورهای منطقه به یکدیگر مرتبط است و این امر در پرتو مشارکت و اهتمام کشورهای منطقه، بدور از دخالت خارجی تحقق می یابد."

ایران در گذشته آمریکا را به دامن زدن به نا امنی در افغانستان متهم کرده و خواستار خروج نظامیان بین المللی از این کشور شده است.

اما دولت افغانستان تاکید دارد که کشورهای همسایه افغانستان، به ویژه ایران، نباید نگران حضور آمریکا در افغانستان باشند.

مطالب مرتبط