افغانستان خواستار اقدام پاکستان علیه شورای رهبری طالبان شد

لطف الله مشعل حق نشر عکس AP
Image caption آقای مشعل گفت که دولت افغانستان منتظر اقدام عملی پاکستان در قبال شورای کویته است

دولت افغانستان از پاکستان خواست که علیه شورای رهبری طالبان موسوم به "شورای کویته"، که از نظر آنها متهم اصلی طراحی ترور رئیس شورای عالی صلح افغانستان است، اقدام کند.

شورای کویته در واقع شورای رهبری گروه طالبان است که به عقیده مقام های دولت افغانستان در شهر کویته پاکستان مستقر است و فعالیت این گروه در افغانستان را از همانجا رهبری می کند.

برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس شورای صلح افغانستان روز ۱۹ سپتامبر بر اثر یک حمله انتحاری در خانه اش در کابل کشته شد.

لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان روز شنبه، ۹ میزان/مهر جزئیات به دست آمده در باره طرح ترور آقای ربانی را فاش کرد و گفت که طراح اصلی این ترور دستگیر شده است.

سخنگوی سازمان اطلاعاتی افغانستان به خبرنگاران گفت که طرح ترور رئیس جمهوری پیشین این کشور به وسیله یک گروه بیست نفری در محله ای موسوم به "ستلایت" در شهر کویته پاکستان ریخته شده است.

او گفت: "اسناد بسیار معتبری که کسی نمی تواند بگوید درست نیست، به دست آمده - آدرس خانه، عکس خانه از بالا، نقشه اش، (مشخصات) اشخاص ساکن در آن، که در کجا و چه وقت آمدند، ساعت چند نشستند و ساعت چند برآمدند و با بعضی صداهایشان، حتی نوار مجلس هم هست که چه چیزی در آن گفته شده."

حق نشر عکس Getty
Image caption ترور برهان الدین ربانی خشم افغانها را علیه پاکستان برانگیخته است

لطف الله مشعل افزود: "اینها را به آنها (پاکستانی‌ها) داده‌ایم. حالا اگر آنها کاری نمی‌کنند، بعد من سخنگوی ارگانی هستم که پشت پرده کار خود را می‌کنیم."

سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان گفت که همه مدارک و اسناد به دست آمده در این مورد به سفارت پاکستان در کابل ارائه شده و از این کشور خواسته شده است که علیه این گروه وارد عمل شود.

او افزود که امکان ندارد که این طرح از دید نهادهای استخباراتی پاکستان پنهان باشد. به گفته آقای مشعل، طرح ترور آقای ربانی در محله "ستلایت" برنامه ریزی شده و این محله در حد محله وزیر اکبر خان در کابل اهمیت دارد و اتخاذ چنین تصمیمی در آنجا بدون اطلاع مسئولان امنیتی امکان پذیر نیست.

آقای مشعل تاکید کرد که با ارائه اسناد و مدارک به دست آمده در باره دست داشتن شورای کویته در ترور آقای ربانی، اگر پاکستان پاسخ روشن به درخواست افغانستان ندهد، دستگاه امنیتی این کشور به شیوه خود به آن پاسخ خواهد داد.

آقای مشعل هویت فرد دستگیر شده را فاش نکرد، اما گفت که او در رده دوم رهبری گروه طالبان، موسوم به "شورای کویته" قرار دارد.

سخنگوی امنیت ملی افغانستان همچنین اتهام دست داشتن عناصری در داخل دستگاههای امنیتی این کشور در این حادثه را رد کرد.

دستگاه های امنیتی افغانستان متهم شده اند که در قبال تامین امنیت برهان‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح سهل انگاری کرده اند.

حدود ده روز پیش یک بمبگذار انتحاری که ادعا کرده بود قاصد صلح از سوی طالبان برای آقای ربانی است، با جاسازی بمب در دستارش، او را هدف قرار داد.

طالبان هنوز مسئولیت ترور آقای ربانی را به طور رسمی به عهده نگرفته‌اند.

مطالب مرتبط