دولت افغانستان سفر نخست وزیر پاکستان به کابل را لغو کرد

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان حق نشر عکس Getty
Image caption سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته است که سفر آقای گیلانی به کابل ضروری نیست

دولت افغانستان سفر آینده یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل را لغو کرده و کار ستاد مشترک دو کشور برای صلح را نیز به تعلیق درآورده است.

قرار بود دومین نشست این ستاد در ماه جاری میلادی در کابل برگزار شود و یوسف رضا گیلانی هم قرار بود برای شرکت در این نشست به کابل سفر کند.

اخیرا و در پی ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، روابط این کشور با پاکستان تیره شده است.

مقامهای افغانستان گفته اند که ترور آقای ربانی در پاکستان برنامه ریزی شده است. این مقامها در روزهای اخیر انتقادهایی را علیه پاکستان مطرح کرده اند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به بی بی سی گفت که شش ماه از تشکیل کمیسیون مشترک صلح بین افغانستان و پاکستان می گذرد، اما این کمیسیون مشترک هیچ دستاوردی نداشته است.

آقای موسی زی گفت: "از نظر عملی، متاسفانه ما به نتیجه ای نرسیدیم. ما از جمهوری اسلامی پاکستان امید و توقع داشتیم و آنها وعده کرده بودند که اقدامات عملی در راستای حمایت از روند مصالحه ملی در افغانستان اجرا می شود."

او افزود: "ما طرفدار تداوم مکانیسم و روندی که نتیجه عملی نداشته باشد، نیستیم. امیدواریم در آینده اگر کاری می شود بر اساس تعهدات عملی و اقدامات عملی جمهوری اسلامی پاکستان باشد."

حق نشر عکس Getty
Image caption قرار بود حامد کرزی و یوسف رضا گیلانی در نشست آینده ستاد مشترک صلح دو کشور در کابل شرکت کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان همچنین گفت: "سفر برنامه ریزی شده آقای گیلانی، صدر اعظم جمهوری اسلامی پاکستان به کابل در جریان همین ماه میلادی برای برگزاری دومین اجلاس سران حکومت های هر دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان، به باور حکومت افغانستان ضروری نیست."

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان افزود که لغو سفر آقای گیلانی و تعلیق کار کمیسیون مشترک صلح دو کشور به معنای قطع روابط با پاکستان نیست و تنها نکته ای که حکومت افغانستان بر آن تاکید دارد، "صداقت در عرصه عملی" است.

نخستین اجلاس کمیسیون مشترک صلح در ماه اپریل (آوریل) گذشته در اسلام آباد برگزار شد و قرار بود دومین نشست این کمیسیون در ماه اکتبر در کابل برگزار شود.

حضور یوسف رضا گیلانی و حامد کرزی در این نشست دوجانبه برای تامین صلح در منطقه و به ویژه مصالحه با طالبان در افغانستان، برنامه ریزی شده بود.

مطالب مرتبط