ناتو از دستگیری برادر زن جلال الدین حقانی خبر داد

سربازان ناتو در افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای ناتو دستگیری مالی خان را مهم خوانده اند

پیمان ناتو در افغانستان اعلام کرده که حاجی مالی خان، برادر زن جلال الدین حقانی و از فرماندهان ارشد شبکه حقانی را دستگیر کرده است.

مرکز اطلاع رسانی نیروهای ناتو روز شنبه، ۹ میزان/مهر با صدور اطلاعیه ای در کابل گفت که حاجی مالی خان روز سه شنبه گذشته در منطقه "جانی خیل" ولایت پکتیا دستگیر شده است.

ناتو از مالی خان به عنوان بلندپایه ترین فرمانده شبکه حقانی در افغانستان نام برده است، اما مالی خان در افغانستان چندان شناخته شده نیست.

شبکه حقانی به طراحی چندین حمله انتحاری و خطرناک در شهرهای مختلف افغانستان و از جمله حمله سفارت آمریکاه و مقر ناتو در شهر کابل است.

اخیرا مقامهای آمریکایی سرویس اطلاعاتی پاکستان، آی اس آی را متهم به حمایت از شبکه حقانی کرده و خواستار قطع این حمایت شده اند.

در اعلامیه ناتو آمده است که حاجی مالی خان، بلندپایه ترین فرمانده گروه حقانی در افغانستان است که در عین حال رهبری قبیله ای که خانواده حقانی به آن منسوب است را هم به عهده دارد.

در این اعلامیه همچنین آمده است که این فرمانده، به طور مستقیم تحت فرمان سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی است.

ناتو، مالی خان را متهم کرده که افراد تروریست را از پاکستان به افغانستان می آورده و آنها را در اجرای عملیات تروریستی همکاری کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مالی خان سال گذشته پایگاهی را در پکتیا برای حمایت مالی و تدارکاتی شورشیان ایجاد کرده بود

مرکز اطلاع رسانی نیروهای ناتو در کابل گفته است مالی خان در زمان حیات جلال الدین حقانی پدر سراج الدین حقانی، موقعیت های مهمی را در اختیار داشته و به او نزدیک بوده.

ناتو از مالی خان به عنوان فرد رابط گروه حقانی و طالبان پاکستانی نام برده و گفته که این فرمانده گروه حقانی سال گذشته اردوگاهی را برای حمایت مالی و تدارکاتی شورشیان افغان در منطقه "منگل" در شرق افغانستان ایجاد کرده بود.

بر اساس اطلاعیه ناتو، مالی خان هنگام دستگیری به شدت مسلح بوده است، اما در پی عملیاتی که منجر به دستگیری او شد، بدون مقاومت و حادثه خاصی تسلیم شد.

ناتو گفته است که چند شورشی دیگر و از جمله معاون مالی خان و محافظ او هم در جریان این عملیات بازداشت شده اند.

شبکه حقانی یکی از اهداف اصلی نیروهای افغان و ائتلاف بین المللی در افغانستان است.

اخیرا نام این گروه در پی چند حمله به نقطه های حساس در افغانستان نسبت به گروه های طالبان و حزب اسلامی حکمتیار بیشتر سر زبانها افتاده است.

ناتو دستگیری مالی خان را رویداد مهمی در راستای سرکوب گروه حقانی دانسته است.

با این حال، هنوز منابع مستقل دستگیری او را تایید نکرده اند.

مطالب مرتبط