افغانستان: قاتل ربانی پاکستانی بود

برهان الدین ربانی حق نشر عکس AFP
Image caption برهان الدین ربانی از چهره های تاثیرگذار در عرصه سیاسی افغانستان بود

کمیته تحقیق در باره ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح و رئیس جمهوری پیشین افغانستان اعلام کرده که قاتل او یک شهروند پاکستانی بوده است.

آقای ربانی روز ۲۹ سنبله/شهریور در اثر حمله انتحاری در خانه خود در کابل کشته شد. فرد بمبگذار خود را حامل پیام صلح از جانب شورای رهبری گروه طالبان که به شورای کویته معروف است، معرفی کرده بود.

به دنبال ترور او، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان کمیته ویژه ای را به ریاست عبدالرحیم وردک وزیر دفاع، بسم الله محمدی وزیر داخله/کشور، اسحاق الکو دادستان کل و رحمت الله نبیل سرپرست امنیت ملی برای تحقیق در این مورد تعیین کرد.

این کمیته روز یکشنبه، ۱۰ میزان/مهر در نشست شورای امنیت ملی به حامد کرزی گزارش داد که طرح ترور برهان الدین ربانی در شهر کویته پاکستان برنامه ریزی شده بود.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه ای از قول اعضای این کمیته نوشته است: "شخصی که دست به عمل انتحاری علیه شهید صلح افغانستان استاد برهان الدین ربانی زد، تبعه کشور پاکستان بود و در شهر چمن زندگی می‌کرد."

رئیس جمهوری افغانستان در روز مراسم تشییع جنازه برهان الدین ربانی، به او لقب "شهید صلح" داد و تاکید کرد که برای شناسایی عاملان ترور او تلاش خواهد کرد.

اعضای کمیته تحقیق همچنین گفته اند که اسناد و شواهد به دست آمده در جریان تحقیقات را همراه با نام، نشانی و شماره تلفنهای متهمان به ترور آقای ربانی، برای دستگیری و تحویل دادن آنان به افغانستان، به دولت پاکستان داده‌اند.

پیش از این حامد کرزی و برخی دیگر از مقامهای حکومت افغانستان گفته‌اند که شورای رهبری گروه طالبان، موسوم به "شورای کویته" در طراحی قتل آقای ربانی دست داشته است.

این مقامها خواستار اقدام حکومت پاکستان علیه این شورا شده‌اند.

روز شنبه، ۹ میزان لطف الله مشعل سخنگوی اداره امنیت ملی به خبرنگاران گفت که اگر پاکستان به این درخواست حکومت افغانستان پاسخ مثبت ندهد، این اداره به روش خود در این مورد عمل خواهد کرد، اما توضیح بیشتری ارائه نکرد.

در پی ترور رئیس شورای عالی صلح افغانستان، روابط میان افغانستان و پاکستان تیره شده و روز شنبه حکومت افغانستان فعالیتهای ستاد مشترک دو کشور برای صلح را به حالت تعلیق درآورد و سفر برنامه ریزی شده یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل را هم لغو کرد.

قرار بود این ستاد دومین نشست خود را در جریان ماه جاری میلادی در کابل برگزار کند و آقایان گیلانی و کرزی هم قرار بود در این نشست شرکت کنند.

وزارت خارجه افغانستان گفته است که دولت پاکستان به تعهدات خود در قبال تامین صلح عمل نکرده و به همین دیگر نیازی به ادامه کار کمیسیون مشترک صلح و سفر آقای گیلانی در این مورد به کابل نیست.

موضوع پاکستان در مجلس سنا

در همین حال، مجلس سنای افغانستان هم در نشست روز یکشنبه، هشتم میزان/مهر خود گفته است که پاکستان از تروریسم حمایت می کند و دولت افغانستان باید در مورد روابط خود با پاکستان تجدید نظر کند.

محمد علم ایزدیار، نائب رئیس این مجلس که اجلاس روز یکشنبه مجلس را ریاست می کرد، گفت که دولت افغانستان مکلفیت دارد که سیاست های خود در قبال پاکستان را بازنگری کند.

مطالب مرتبط