تظاهرات شهروندان کابل علیه پاکستان

تظاهرات روز یکشنبه در کابل حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان خواهان اقدام بین المللی علیه پاکستان شدند

تظاهرکنندگان در کابل خواهان مداخله سازمان ملل برای پایان دادن به حملات موشکی پاکستان به افغانستان و ترور زنجیره ای سیاستمداران افغان شدند.

اخیرا در پی ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و حملات موشکی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان، دولت پاکستان در افغانستان به طور گسترده ای مورد انتقاد قرار گرفته است.

مقامهای حکومت افغانستان گفته اند که طراحان ترور آقای ربانی در پاکستان مستقر هستند و حکومت این کشور باید علیه آنها اقدام کند.

حکومت افغانستان در پی طرح این موضوع کار ستاد مشترک صلح بین دو کشور را به حالت تعلیق درآورد و سفر برنامه ریزی شده یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل را هم لغو کرد.

روز یکشنبه، ۱۰ میزان/مهر صدها شهروند کابلی ضمن راهپیمایی در مقابل دفتر سیاسی سازمان ملل در کابل تجمع کردند و از این سازمان خواستند که برای توقف حملات موشکی پاکستان به افغانستان و ترور زنجیره ای در این کشور وارد عمل شود.

تظاهرکنندگان علیه پاکستان و سازمان اطلاعاتی این کشور، آی اس آی شعار دادند و ترور شخصیت های سیاسی در افغانستان را به عواملی در پاکستان نسبت دادند.

شرکت کنندگان این تظاهرات همچنین سازمان اطلاعات و ارتش پاکستان را متهم به حملات موشکی به مناطق شرقی افغانستان و ادامه آن کردند و گفتند که پاکستان با ترور مقامهای حکومت افغانستان، تلاش دارد که شیرازه حکومت افغانستان را از بین ببرد.

نجیب الله کابلی، نماینده پیشین مجلس و رئیس "جبهه مشارکت ملی" با خواندن قطعنامه ای، به نمایندگی از تظاهرکنندگان، خواهان مداخله سازمان ملل و نیروهای ائتلاف بین المللی برای پایان دادن به مداخلات پاکستان در امور افغانستان شد.

در این قطعنامه آمده است: "مردم افغانستان و جبهه مشارکت ملی از سازمان ملل متحد و نیروهای ائتلاف بین المللی تقاضا می کند - که شما برای دفاع از سرحدات افغانستان و نابود کردن تروریسم در منطقه آمده اید - باید به مردم خود و مردم افغانستان پاسخگو باشید."

حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرکنندگان پاکستان را متهم به مداخله نظامی در افغانستان کردند

تظاهرکنندگان خشمگین در بخشی از قطعنامه خود نوشته اند: "امروز جنایت علیه بشریت از داخل نظام پاکستان به افغانستان و جهان سازماندهی می شود، اما جامعه جهانی سکوت اختیار کرده است و مداخلات پاکستان بیشرمانه جریان دارد."

این نخستین بار نیست که بخشهایی از مناطق شرقی افغانستان مورد حملات موشکی پاکستان قرار می گیرد. چند ماه قبل نیز به گفته مقامات افغان، صدها موشک به داخل خاک افغانستان شلیک شد و تلفاتی را نیز به بار آورد.

در آن زمان هم یک رشته تظاهرات مشابه در شهرهای مختلف افغانستان برگزار شد، اما ظاهرا تاثیر جدی بر توقف آن حملات نداشته است.

علاوه بر این، مساله ترور برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان، که به گفته مقامات افغان، در پاکستان طراحی شده، تنش بین دو کشور را بیشتر کرده است.

دولت افغانستان از پاکستان خواسته است که علیه گروههایی که از داخل آن کشور دست به حمله اهدافی در افغانستان می زنند، وارد عمل شود.

ظاهرا به نظر می رسد که تلاشهای دولت افغانستان برای توقف دور تازه ای از حملات موشکی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و ترور شخصیتهای سیاسی و نظامی این کشور توسط گروههای مستقر در پاکستان، رضایت افغانها را حاصل نکرده است.

تظاهرات روز یکشنبه و درخواست تظاهرکنندگان از سازمان ملل برای مداخله در این مورد نشان می دهد که شهروندان افغانستان خواستار اقدامات گسترده بین المللی علیه پاکستان هستند.

مطالب مرتبط