روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۰ میزان

اظهارات اخیر مقامهای حکومت افغانستان در باره طراحی ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در پاکستان، موضوع عنوانهای اصلی و عکسهای صفحات نخست روزنامه های چاپ امروز کابل است.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری و چند مقام ارشد حکومت او گفته اند که ترور آقای ربانی در روز ۲۹ سنبله/شهریور در پاکستان طراحی شده است و حکومت پاکستان باید علیه طراحان این ترور اقدام عملی کند.

چراغ در سرمقاله خود پرسیده است در حالی که "دست توطئه" پاکستان در افغانستان آشکار است و در مورد طراحی ترور برهان الدین ربانی در پاکستان هم دیگر جای هیچ گونه شکی باقی نمانده، مقامهای حکومت افغانستان دیگر به دنبال چه چیزی سرگردان هستند.

روزنامه افزوده که تحقیقات گسترده تحت نظر سازمان ملل در مورد ترور آقای ربانی باعث خواهد شد که پاکستان از میزان توطئه های خود در افغانستان بکاهد و عوامل نفوذی پاکستان در دولت افغانستان هم در هر سطحی که باشند، مشخص و مجازات خواهند شد.

چراغ همچنین نوشته که اگر تحقیقات در مورد قتل رئیس جمهوری پیشین افغانستان صورت نگیرد، گفتگو با پاکستان "اشتباه" و سردرگمی تازه خواهد بود. به نظر نویسنده، این امر خشم بیشتر مردم افغانستان را در پی خواهد داشت و این کشور را از رسیدن به صلح هم باز خواهد داشت.

اخیرا آقای کرزی گفته است که برنامه گفتگو و مصالحه با گروه طالبان را متوقف می کند و راه مذاکره با پاکستان را در پیش خواهد گرفت.

آرمان ملی اظهارات عبدالرحیم وردک وزیر دفاع، بسم الله محمدی وزیر داخله/کشور و رحمت الله نبیل سرپرست اداره امنیت در مجلس را در صدر گزارشهای خبری خود قرار داده و از قول آقای محمدی نوشته که ترور آقای ربانی با همکاری سرویس اطلاعاتی پاکستان، آی اس آی صورت گرفته است.

این دو مقام امنیتی روز شنبه، ۹ میزان/مهر از سوی مجلس نمایندگان فراخوانده شده بودند و وزیر داخله در صحن مجلس گفت که به زودی هیاتی برای پیگیری قتل رئیس شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان خواهد رفت و مشخصات عاملان ترور آقای ربانی را در اختیار پاکستانی ها قرار خواهد داد.

آرمان ملی از قول بسم الله محمدی نوشته که حکومت افغانستان اسناد و شواهد به دست آمده در این مورد را به مقامهای پاکستانی داده است. این روزنامه از قول عبدالرحیم وردک وزیر دفاع هم نوشته که پلیس بین المللی، اینترپل، هم در جریان تحقیقات در این مورد قرار گرفته است.

مدیر مسئول روزنامه سخن جدید نوشته که با ارائه اسناد و مدارک مربوط به طراحی ترور برهان الدین ربانی در پاکستان، حالا این کشور در آزمون دشواری برای اثبات صداقت خود در قبال، همسایه خود، قرار گرفته است.

سخن جدید همچنین نوشته است که، پاکستان با اثبات این امر می تواند مشخص کند که توانایی نجات خود و کشورهای منطقه از خطر تروریسم را دارد. سخن جدید افزوده که این امر نیازمند آن است که پاکستان و متحدان غربی آن سیاست های چندپهلو را کنار بگذارند و برای یافتن عوامل ناامنی، صداقت بیشتری به خرج دهند.

سخن جدید تاکید کرده که اقدامات یک جانبه دولت افغانستان برای تامین امنیت و ثبات در این کشور به تنهایی موثر نخواهد بود، بلکه همکاری پاکستان هم می تواند در این زمینه موثر واقع شود. نویسنده افزوده حالا موقع خوبی است که پاکستان حسن همجواری خود را ثابت کند.

اما هشت صبح نوشته که پاکستان ضعف های دولت افغانستان را بخوبی می داند و در تلاش است که تا سال ۲۰۱۴ میلادی بخشی از چهره های کلیدی در نظام این کشور را حذف کند و پس از آن زمینه بی ثباتی بیشتر و مداخله های جدی تری در امور این کشور را هموار سازد.

قرار است نیروهای بین المللی تا سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کنند، اما اخیرا مقامهای غربی گفته اند که اجازه نخواهند داد پس از آن کشورهای منطقه بار دیگر در امور افغانستان مداخله کنند و این کشور را به بی ثباتی بازگردانند.

هشت صبح در مورد تیرگی روابط میان افغانستان و پاکستان شک و تردیدهایی را مطرح کرده و نوشته که حامد کرزی، رئیس حمهوری افغانستان پیش از این هم بارها علیه حکومت پاکستان "رجزخوانی" کرده اما بعدا تغییر موضع داده است.

به نظر سرمقاله نویس هشت صبح، حالا که آمریکا فشارها را بر حکومت پاکستان افزایش داده، حکومت افغانستان هم سیاستهای خود را در قبال پاکستان تغییر داده و با سیاستهای آمریکا همسو کرده است. روزنامه افزوده که اظهارات تند مقامهای حکومت افغانستان علیه پاکستان هم در همین راستا بیان شده است.

اراده در مطلبی با عنوان "نشانه های حمله آمریکا به پاکستان" نوشته که در پی کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر پیشین گروه القاعده روابط این دو کشور تیره شده است. روزنامه افزوده که پس از آن که رفت و آمدهای دیپلماتیک بین دو کشور به نتیجه نرسید، آمریکا نشانه هایی از حمله به این کشور را بروز داده است.

به اعتقاد نویسنده، افغانستان به "دام مرگ آمریکا" تبدیل شده و این کشور "قصد خروج آبرومندانه" از میدان نبرد در افغانستان را دارد. روزنامه افزوده که یافتن موانع پیروزی برای آمریکا در افغانستان حالا بیش از هر وقت دیگر اهمیت یافته و از نظر واشنگتن پاکستان یکی از بزرگترین موانع پیروزی است.

مقاله نویس اراده با اشاره به اظهارات اخیر مقامهای آمریکایی در باره ارتباط حکومت پاکستان با گروههای طالبان و شبکه حقانی و به "بهانه" حضور رهبران این گروهها در پاکستان، نوشته که آمریکایی ها به دنبال توجیه حمله به پاکستان هستند.

نویسنده همچنین نوشته که پاکستان راهکارهایی را در پیش گرفته تا از وقوع حمله نظامی آمریکا علیه شورشیان در پاکستان جلوگیری کند. به نظر اراده، پاکستان رد اتهامات، تلاشهای دیپلماتیک و استفاده از شبکه حقانی علیه آمریکا را به عنوان راهکارهای خود در این زمینه در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط