دستاوردهای زنان افغانستان 'در معرض تهدید است'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دو سازمان خیریه بریتانیایی هشدار داده اند که خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و تلاش دولت این کشور برای مصالحه با گروه طالبان، می تواند دستاوردهای ده سال اخیر زنان افغانستان را با تهدید جدی روبرو کند.

در دو گزارش جداگانه که سازمان های آکسفام و اکشن اید در روز دوشنبه، 11 میزان / مهر (3 اکتبر)، منتشر کردند آمده است بسیاری از زنان افغان نگران هستند که حقوق آنها قربانی تفاهم سیاسی با طالبان شود.

نظرسنجی که از سوی اکشن اید انجام شده و در آن با حدود هزار زن در افغانستان مصاحبه شده، نشان داده است که هشتاد و شش درصد مصاحبه شوندگان از بازگشت حاکمیت طالبانی به افغانستان نگران هستند.

آکسفام نیز در گزارش خود گفته که دستاوردهای زنان افغانستان در ده سال گذشته، "شکننده" است و وضعیت جاری سیاسی در افغانستان پیشرفت زنان این کشور را با "آینده ای نامعلوم" مواجه ساخته است.

در این گزارش آمده است: "زنان در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا حالا به پیشرفت های واقعی در عرصه های مشارکت سیاسی، حاکمیت قانون و آموزش و پرورش دست یافته اند، اما این دستاوردها شکننده باقی مانده است."

حق نشر عکس Getty
Image caption آکسفام خواستار تضمین حقوق زنان در روند مصالحه با طالبان شده است

گزارش می افزاید: "با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، این خطر وجود دارد که دولت (افغانستان) برای رسیدن به یک تفاهم سیاسی با گروه طالبان و سایر گروه های مخالف مسلح، حقوق زنان را قربانی کند."

حضور زنان در مذاکرات صلح

آکسفام می گوید حفاظت از حقوق زنان افغان، به عنوان یکی از نکات مثبت در حمله جامعه بین المللی به گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی مطرح بوده است، و نهادهای بین المللی باید اطمینان حاصل کنند که دستاورهای زنان افغان، از میان نخواهد رفت.

این سازمان از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواسته است که به زنان افغان فرصت بدهند تا در روند مصالحه و گفتگو با طالبان حضور فعال داشته باشند و بتوانند از دستاوردهای خود دفاع کنند.

این نهاد گزارش کرده که در حال حاضر، تنها ۹ عضو از مجموع هفتاد عضو شورای عالی صلح افغانستان، زنان هستند.

لویس هنکوک، از مشاوران آکسفام و از تهیه کنندگان گزارش می گوید: "زنان افغان به من می گویند که نمی توانند برای دفاع از حقوق زنان، به هیچ یک از بازیگران اصلی روند مصالحه اعتماد کنند بلکه خواهان آن هستند که خود بر سر میز مذاکره حضور داشته باشند تا بتوانند از دستاوردهای خود دفاع کنند."

قرار است جامعه جهانی در سال ۲۰۱۴ میلادی به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد و مسئولیت حفظ امنیت این کشور را به نیروهای داخلی افغانستان واگذار کند.

در همانحل، تلاشهایی جریان دارد تا قبل از آن، دولت افغانستان با گروه های مسلحی که علیه آن می جنگند، به یک توافق صلح برسد.

گروه طالبان که از مخالفان اصلی دولت افغانستان است، سابقه طولانی مخالفت با مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان دارد و احتمال سهم دادن به نمایندگانی از این گروه در قدرت در افغانستان، نگرانی در مورد وضع محدودیت های جدید بر زنان در این کشور را بیشتر کرده است.

سیر نزولی

آنچه آکسفام در گزارش خود نسبت به آن هشدار می دهد، این است که ظرف سالهای اخیر، مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان در افغانستان، به جای اینکه بیشتر شود، کمرنگ تر شده است.

این گزارش نوشته است با آنکه حضور دختران در مکاتب به تناسب سالهای قبل رو به افزایش بوده، اما در عرصه های دیگر، مانند ادارات عامه و وزارتخانه ها، مشارکت زنان کاهش داشته است.

گزارش افزوده که در سال ۲۰۰۴، کابینه افغانستان سه عضو زن داشت، اما حالا تعداد وزرای فعال در حکومت آقای کرزی تنها به یک وزیر تقلیل یافته است که آن هم مربوط به وزارت امور زنان می شود.

براساس این گزارش، تعداد زنانی که در ادارات رسمی کار می کنند، در سال ۲۰۰۶ سی و یک درصد بود، اما در سال ۲۰۱۰، این آمار به هجده درصد کاهش داشته است.

آکسفام هشدار داده است که مسئله حقوق زنان، به تدریج از برنامه سیاسی دولت افغانستان خارج می شود.

این گزارش در آستانه برگزاری اجلاس بین المللی "بن دوم" در مورد افغانستان منتشر می شود که قرار است پیشرفت ها و چالش های پیش روی افغانستان را ارزیابی کند.

این اجلاس، ده سال پس از نخستین کنفرانس بن در آلمان برگزار خواهد شد که ساختار نظام کنونی افغانستان را گذاشت.

لویس هنکوک، از مشاوران آکسفام و از تهیه کنندگان گزارش می گوید: "در جریان یک دهه اخیر، اشتباهات زیادی صورت گرفت. رهبران جهان باید اطمینان بدهند که اینبار، در بن، ما شاهد طرح راه حل های واقعی برای آینده روشن تری در افغانستان خواهیم بود، و نه فقط حرف زدن. مردم افغانستان شایسته داشتن یک صلح واقعی و با دوام هستند، نه یک تفاهم سیاسی که تنها به سود چند نفر معدود تمام شود."

مطالب مرتبط