اعتراض به یک فیلم، جشنواره سینمایی را در افغانستان تعطیل کرد

صحنه ای از یک فیلم در جشنواره پائیزی حق نشر عکس bbcpersian
Image caption این جشنواره همزمان در کابل و مزار شریف برگزار شده است

مسئولان یک جشنواره سینمایی در افغانستان می‌گویند که اعتراض شماری از دانشجویان به محتوای یک فیلم، باعث شده است تا این جشنواره در شهر مزار شریف، به شکل موقت تعطیل شود.

ملک شفیعی، از مسئولان برگزاری این جشنواره می‌گوید که معترضان عمدتا از دانشجویان دانشکده شرعیات (الهیات) هستند و با تجمع در برابر محل برگزاری این برنامه در دانشگاه بلخ، مانع ادامه کار جشنواره شده اند.

این جشنواره روز شنبه (اول اکتبر) این هفته به شکل همزمان در کابل و مزار شریف در شمال افغانستان گشایش یافته و دهها نفر برای دیدن فیلم های آن در تالار نمایش حضور یافته‌اند.

آقای شفیعی گفت که که اعتراض دانشجویان در مزار شریف، بیشتر به محتوای یک فیلم به نام "قایق های کاغذی" بوده است.

به گفته آقای شفیعی، شخصیت اصلی این فیلم یک زن است که در جریان جنگ های داخلی افغانستان شوهر خود را از دست می‌دهد و بعد دچار اختلال حواس می‌شود.

او گفت که این زن در فیلم بنا بر دلایل مختلفی از جنس مرد متنفر می شود و زمانی که برای خوابیدن (چون خانه ندارد) به یک مسجد می رود و آنجا مردان را می بیند، از آنجا هم بیرون می‌رود.

آقای شفیعی به بی بی سی گفت که همه فیلم هایی که برای پخش در این جشنواره انتخاب شده اند، قبلا از زیر نظر هیاتی که متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و کمیسیون حقوق بشر این کشور است، گذشته و مورد تائید آنها قرار گرفته اند.

او گفت: "تمام فیلمهایی که در جشنواره نمایش داده می شود، با مسایل حقوق بشر ربط دارد... نظر اولیه ما بر این است که یک تعداد گروه ها و دسته های که مخالف مطرح شدن بحث حقوق بشر هستند این مسایل را دستاویز قرار داده اند و تلاش کرده اند که این برنامه برهم بخورد."

حق نشر عکس bbcpersian

او افزود: "تعطیل شدن یک جشنواره در وسط [کار] نشان می دهد که ما هنوز ظرفیت برگزاری یک رویداد فرهنگی را نداریم."

این نخستین جشنواره سینمایی در نوع خود در افغانستان است.

این جشنواره از سوی باشگاه سینمایی افغانستان برگزار شده و چندین نهاد سینمایی دیگر و نهادهای حقوق بشری و همچنین یک نهاد موسوم به "شبکه فیلم حقوق بشر" که مرکز آن در هالند است، در برگزاری آن همکاری کرده اند.

حدود پنجاه فیلم، از جمله کارهایی از فیلمسازان افغان در این جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

برگزار کنندگان این جشنواره گفته اند که قرار است به ده فیلم برتر، از جمله هشت فیلم ساخت افغانها، جایزه داده شود.

قرار است این جشنواره روز پنجشنبه این هفته به کار خود پایان دهد.

مطالب مرتبط