صلاح الدین ربانی سرپرست حزب جمعیت اسلامی افغانستان شد

صلاح الدین ربانی حق نشر عکس Reuters
Image caption صلاح الدین ربانی پیش از این نیز با جمعیت اسلامی همکاری داشته است

بدنبال کشته شدن برهان الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، صلاح الدین ربانی، پسر او به عنوان سرپرست این حزب تعیین شده است.

برهان الدین ربانی که ماه گذشته در جریان یک حمله انتحاری در منزلش در کابل به قتل رسید، علاوه بر ریاست شورای عالی صلح افغانستان، ریاست حزب جمعیت اسلامی را نیز بر عهده داشت.

ظرف روزهای اخیر، در درون حزب جمعیت اسلامی گفتگوهایی در مورد تعیین جانشین رهبر فقید این حزب جریان داشته است.

محمد نسیم فقیری، رئیس دارالانشای جمعیت اسلامی در یک کنفرانس خبری در کابل اعلام کرد که صلاح الدین ربانی، برای مدتی سرپرستی این حزب را برعهده خواهد داشت.

آقای فقیری گفت که قرار است بزودی کنگره حزب تشکیل شده و در مورد تعیین رهبر دایمی حزب به توافق برسند.

صلاح الدین ربانی هم اکنون سفیر افغانستان در ترکیه است و پیش از آن، برای مدتی از کارمندان دفتر نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویورک بوده است.

گفته شده که او در زمان حیات برهان الدین ربانی نیز با حزب جمعیت اسلامی همکاری نزدیک داشت و در بسیاری از ملاقات های پدرش با مقام های غربی "به عنوان مترجم و مشاور" در کنار او بوده است.

صلاح الدین ربانی در عربستان سعودی در دانشگاه ملک فهد، در بخش اداره و بازاریابی لیسانس گرفته و همچنین از دانشگاه کینگستون در لندن، در رشته تجارت و از دانشگاه کلمبیا در نیویورک، در رشته روابط بین الملل، مدرک کارشناسی ارشد دارد.

حزب جمعیت اسلامی که در سال ۱۹۷۱ از سوی برهان الدین ربانی تاسیس شد، دست کم طی سی سال گذشته، از احزاب مطرح افغانستان بوده است.

افرادی چون احمد ولی مسعود، معاون سابق رئیس جمهور کرزی، اسماعیل خان، فرمانده سابق جهادی و از افراد پرنفوذ در غرب افغانستان و اعطا محمد نور، والی کنونی بلخ که از چهره های مطرح سیاسی محسوب می شود، عضویت جمعیت اسلامی را دارند.

مطالب مرتبط