ناتو: گروه حقانی مرتبط با سازمان اطلاعات پاکستان و بسیار خطرناک است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نیروهای ناتو در افغانستان گفته اند شبکه حقانی روابط نزدیکی با سازمان جاسوسی پاکستان دارد و برای افغانستان و نیروهای خارجی و همچنین پاکستان خطری جدی است.

کارستن جاکوبسون، سخنگوی ناتو در کابل در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که شبکه حقانی از سوی سازمان اطلاعات پاکستان ( آی اس آی) و گروه القاعده حمایت می‌شود.

او همچنین گفت که محافلی در خاور میانه هم هستند که از گروه حقانی حمایت مالی می‌کنند، اما او نام آنها را فاش نکرد. آقای جاکوبسون گفت: "گروه حقانی شبکه‌ای است که سابقه طولانی دارد و همواره در دو طرف مرز (افغانستان و پاکستان) مشغول فعالیت بوده است. این شبکه در ولایت پکتیا ریشه دارد، اما مهره‌های اصلی گروه حقانی در آن سوی مرز هستند."

او افزود: "شبکه حقانی می‌خواهد که در دو طرف مرز پناهگاه و مراکز لجستیکی داشته باشد و این کار را از دیر زمان انجام داده است. تخمین ما این است که حدود ۲۵۰۰ عضو شبکه حقانی در افغانستان حضور دارند و حدود ۷۵۰۰ تن از اعضای این شبکه در آن سوی مرز هستند."

سخنگوی نظامیان تحت فرمان ناتو در افغانستان همچنین در واکنش به اظهارات اخیر سراج‌الدین حقانی، رهبر گروه حقانی گفت این شبکه از چند سال به این سو از حمایت آی‌اس‌آی پاکستان و شبکه القاعده برخوردار بوده است.

سراج الدین حقانی رهبر این گروه چند روز پیش به بی‌بی‌سی گفت که اتهام ارتباط با آی‌اس‌آی تلاشی است برای پنهان کردن ناکامی دولت افغانستان و جامعه جهانی و مغشوش کردن افکار عمومی.

'مار زهردار'

حق نشر عکس AFP
Image caption حمله ماه گذشته مهاجمان انتحاری به سفارت آمریکا و مقر ناتو در کابل از این ساختمان در میدان عبدالحق، به گروه حقانی نسبت داده شده است

سخنگوی ناتو اما گفت که گروه حقانی از دیر زمانی با سرویس جاسوسی پاکستان ارتباط داشته است.

آقای جاکوبوسن هشدار داد که فعالیتهای این شبکه نه تنها برای کشورهای منطقه، بلکه برای همه جهان خطری جدی است.

او گفت: "شبکه حقانی در سالهای طولانی همواره با ISI تماس داشته و این هم روشن است که حقانی روابط نزدیکی با شبکه القاعده برقرار کرده و با تروریسم جهانی نیز ارتباط دارد. این یک بازی خطرناک است، زیرا این شبکه بسیار خطرناک است و آنها در هر دو سوی مرز بسیار فعال هستند."

سخنگوی نظامیان ناتو هشدار داد: "این شبکه مانند یک مار زهردار است که می‌تواند به هر کسی آسیب برساند. از این رو، از بین بردن شبکه حقانی باید به نفع پاکستان باشد و همچنین به نفع افغانستان و به نفع نیروهای بین‌المللی است."

مقامهای ناتو و افغان پیوسته تاکید دارند که شبکه حقانی در عملیاتهای هراس‌افکنی، بمبگذاری کنار جاده‌ای و ترور چهره‌های سرشناس افغان و حمله به اهداف نیروهای خارجی در افغانستان نقش کلیدی دارد.

سخنگوی ناتو همچنین گفت که اظهارات اخیر رهبر شبکه حقانی در موضع نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان هیچ تغییری نیاورده است و این نیروها به برنامه خود برای سرکوب این شبکه ادامه خواهند داد.

یک فرمانده گروه حقانی کشته شد

حق نشر عکس AFP
Image caption مختل کردن شبکه حقانی در صدر اولویت های نیروهای بین المللی و افغان قرار دارد

در همین حال، مرکز اطلاع‌رسانی ناتو در افغانستان از کشته شدن یک فرمانده ارشد گروه حقانی در ولایت خوست خبر داده است.

ناتو روز چهارشنبه، ۱۳ میزان/مهر با صدور اطلاعیه‌ای گفته که این فرمانده گروه حقانی "دلاور" نام داشته و از فرماندهان نزدیک به مالی خان، ماما (دایی) سراج‌الدین حقانی بوده است.

مالی خان، که از فرماندهان اصلی گروه حقانی در افغانستان شمرده شده، یک هفته پیش به وسیله نیروهای ناتو در پکتیا در جنوب شرق افغانستان دستگیر شد. ناتو دستگیری او را رویدادی مهم خوانده است.

مرکز اطلاع‌رسانی ناتو گفته که دلاور در اثر یک حمله هوایی در منطقه "جانی خیل" ولایت خوست کشته شده است.

ناتو مرگ او را نقطه عطفی در راستای مختل کردن شبکه حقانی خوانده است.

نیروهای ناتو گفته‌اند که مختل کردن گروه حقانی در صدر اولویتهای این نیروها قرار دارد و در سال جاری میلادی بیش از ۵۳۰ عملیات علیه این گروه در افغانستان به اجرا گذاشته است.

بر اساس اطلاعیه مرکز اطلاع‌رسانی ناتو، در اثر این عملیاتها ۲۰ فرمانده این گروه کشته و بیش از ۱۴۰۰ فرد وابسته به این گروه بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتبط