افغانستان خواستار کمک خارجی برای مقابله با خشکسالی شد

خشکسالی افغانستان
Image caption دولت افغانستان خواستار کمک جهانی برای جلوگیری از عواقب قحطی در این کشور شده است

افغانستان خواستار یکصد و چهل و دو میلیون دلار کمک خارجی شده است تا با یکی از شدیدترین خشکسالی ها ظرف ده سال اخیر مقابله کند.

این خشکسالی به کشاورزی در چهارده ولایت افغانستان به ویژه در شمال و شرق آسیب رسانده و صدها هزار نفر را با خطر قحطی مواجه ساخته به نحوی که وزارت زراعت افغانستان به دلیل بروز خشکسالی، وضعیت این کشور را "به شدت وخیم" توصیف کرده است.

وزارت زراعت افغانستان گفته است که برای کمک به بیش از دو و نیم میلیون نفری که به دلیل خشکسالی امسال با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند دریافت کمک از جامعه جهانی ضروری است.

به دلیل بروز خشکسالی، بسیاری از کشاورزان زمین های زراعی خود را به فروش گذاشته اند و با فرا رسیدن فصل زمستان، برای تامین مواد غذایی خود نیازمند کمک هستند.

برنامه جهانی غذایی (WFP) هم خواستار کمک فوری به افغانستان شده است.

آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان می گوید: "سطح پایین کشت به دلیل خشکسالی و افزایش قیمت مواد غذایی در جهان، باعث به وجود آمدن وضعیت اضطراری در شمال افغانستان شده است."

وزیر زراعت افغانستان گفته است که این کشور تا شش ماه آینده به کمک غذایی نیازمند خواهد بود.

آمار افرادی که در افغانستان به کمک غذایی نیاز دارند، نزدیک به ده میلیون نفر برآورد می شود درحالی که برنامه جهانی غذا نیز برای اجرای طرح های خود با کمبود منابع مواجه است.

این وضعیت باعث بروز نگرانی در مورد توانایی این سازمان در کمک به کشورهایی مانند افغانستان شده است.

ولایت های بلخ، سمنگان، تخار، سرپل، هرات، بادغیس، فاریاب، جوزجان، بغلان، کندوز، بدخشان، بامیان، دایکندی و غور، از جمله ولایاتی هستند که بیشترین آسیب را از خشکسالی های اخیر در افغانستان دیده اند.

افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا حالا همواره با مشکل خشکسالی روبرو بوده است، اما کشاورزان در شمال افغانستان در گفتگو با بی بی سی، خشکسالی کنونی را شدیدترین خشکسالی از سال ۲۰۰۱ تا حالا توصیف کرده اند.

در بسیاری نقاط، چشمه های آب کاملا خشک شده و سطح کشت و تولید را به شدت کاهش داده است.

مطالب مرتبط