امنیت ملی افغانستان: طرح ترور حامد کرزی خنثی شد

حامد کرزی
Image caption شش نفر به شمول یک محافظ امنیتی رئیس جمهور، به اتهام طرح توطئه ترور او بازداشت شده اند

مقامات اداره امنیت ملی افغانستان خبر داده اند که طرح توطئه ترور حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور را خنثی کرده اند.

به گفته لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی، شش نفر به اتهام دست داشتن در این توطئه دستگیر شده اند که یکی از آنها از محافظان امنیتی رئیس جمهور کرزی بوده است.

امنیت ملی افغانستان گفته است که افراد بازداشت شده، با حلقاتی در شبکه القاعده و حقانی ارتباط داشته اند.

پنج فرد دیگری که در این رابطه بازداشت شده اند، از استادان و دانشجویان دانشگاه طبی افغانستان هستند.

لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت: "یک گروه تحصیلکرده و خطرناک، به شمول استادان و دانشجویان، می خواستند تا رئیس جمهور حامد کرزی را به قتل برسانند."

آقای مشعل افزود: "متاسفانه این گروه موفق شده بود تا به سیستم محافظتی ریاست جمهوری نیز رخنه کرده و یکی از محافظان رئیس جمهور را استخدام کند."

نقشه کشی

منابع اطلاعاتی افغانستان به بی بی سی گفته اند که این افراد، در یکی از بانک های خصوصی افغانستان حساب باز کرده و به کمک شبکه القاعده، مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار به حساب آنها ریخته شده بود.

اداره امنیت ملی می‌گوید این افراد از سوی دو شورشی عرب و بنگلادشی در منطقه میرانشاه از مناطق قبایلی پاکستان آموزش دیده بودند.

این افراد حدود یک هفته پیش، بدنبال یورش نیروهای افغان به دو موقعیت در شهر کابل و شهر جلال آباد در شرق افغانستان، بازداشت شده بودند.

مسئولان امنیتی می گویند، این افراد ماه گذشته برای اجرای طرح کشتن رئیس جمهور آموزش دیده بودند.

دستگاه های کامپیوترهای لپ تاپ از نزد این افراد بدست آمده که نقشه کشی هایی در مورد اجرای این طرح در آن وجود داشته است.

تحقیقات اولیه مقامات افغان نشان داده که این افراد همچنین در نظر داشتند حملاتی را علیه شماری از مهمانخانه های مورد استفاده خارجی ها و برخی دفاتر سازمان های بین المللی در کابل راه اندازی کنند.

شبکه حقانی

اعلام این خبر ساعاتی پس از آن صورت گرفته است که نیروهای ناتو در افغانستان گفتند شبکه حقانی روابط نزدیکی با سازمان جاسوسی پاکستان دارد و برای افغانستان و نیروهای خارجی و همچنین پاکستان خطری جدی است.

کارستن جاکوبسون، سخنگوی ناتو در کابل در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که شبکه حقانی از سوی سازمان اطلاعات پاکستان ( آی اس آی) و گروه القاعده حمایت می‌شود.

او همچنین گفت که محافلی در خاور میانه هستند که از گروه حقانی حمایت مالی می‌کنند، اما او نام آنها را فاش نکرد.

آقای جاکوبسون گفت: "گروه حقانی شبکه‌ای است که سابقه طولانی دارد و همواره در دو طرف مرز (افغانستان و پاکستان) مشغول فعالیت بوده است. این شبکه در ولایت پکتیا ریشه دارد، اما مهره‌های اصلی گروه حقانی در آن سوی مرز هستند."

او افزود: "شبکه حقانی می‌خواهد که در دو طرف مرز پناهگاه و مراکز لجستیکی داشته باشد و این کار را از دیر زمان انجام داده است. تخمین ما این است که حدود ۲۵۰۰ عضو شبکه حقانی در افغانستان حضور دارند و حدود ۷۵۰۰ تن از اعضای این شبکه در آن سوی مرز هستند."

سخنگوی نظامیان تحت فرمان ناتو در افغانستان همچنین در واکنش به اظهارات اخیر سراج‌الدین حقانی، رهبر گروه حقانی گفت این شبکه از چند سال به این سو از حمایت آی‌اس‌آی پاکستان و شبکه القاعده برخوردار بوده است.

سراج الدین حقانی رهبر این گروه چند روز پیش به بی‌بی‌سی گفت که اتهام ارتباط با آی‌اس‌آی تلاشی است برای پنهان کردن ناکامی دولت افغانستان و جامعه جهانی و مغشوش کردن افکار عمومی.

مطالب مرتبط