پایان کار جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در افغانستان

Image caption کارشناسان فیلم و سینما، برگزاری این جشنواره را نخستین رویداد از این نوع در منطقه و تحول مهمی در عرصه سینما در افغانستان می شمارند

در مجله فرهنگی هفته به چند و چون جشنواره بین المللی حقوق بشر پرداخته ایم. اهمیت سراج الاخبار از دید یک پژوهشگر فرانسوی، و اعطای جایزه نوبل امسال در عرصه ادبیات از دیگر موضوعات این شماره است.

نخستین جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر در افغانستان به کار خود پایان داد. در این جشنواره که از اول اکتبر برابر با نهم میزان/ مهر شروع به کار کرده بود، دهها فیلم از سینماگران افغانستان و خارجی در موضوع حقوق بشر در کابل و مزار شریف به طور همزمان به نمایش و رقابت گذاشته شد و هفت داور داخلی و خارجی به ارزیابی آثار هنری آن پرداختند.

مسئولان این جشنواره در طول برگزاری با مشکلاتی نیز روبرو شدند و اعتراض به محتوای برخی از فیلمها به تعطیلی موقت این جشنواره در شمال افغانستان منجر شد.

با این وصف، کارشناسان فیلم و سینما، برگزاری این جشنواره بین المللی را نخستین رویداد از این نوع در منطقه و تحول مهمی در عرصه سینما در افغانستان می شمارند.

در این شماره مجله فرهنگی همراه با سازمان دهندگان و شرکت کنندگان جشنواره بین المللی حقوق بشر اهمیت برگزاری این جشنواره و کم و کیف آن را به بحث گرفته ایم.

عبدالملک شفیعی دبیر جشنواره می گوید که حدود 90 درصد فیلمهای کوتاه و مستند تولید شده در افغانستان به مسایل حقوق بشری پرداخته و این موضوع دغدغه اصلی سینماگران این کشور بوده و این مسئله برگزاری جشنواره ای به همین نام را ایجاب می کرد.

Image caption عبدالملک شفیعی، دبیر جشنواره: "در حدود 90 درصد فیلمهای کوتاه و مستند تولید شده در افغانستان به مسایل حقوق بشری پرداخته شده است."

آقای شفیعی توضیح داد که از میان حدود 200 فیلم فرستاده شده به جشنواره از داخل و خارج افغانستان، حدود 50 فیلم از سوی کمیته ویژه انتخاب و در طول یک هفته در مزار شریف و کابل به نمایش و رقابت گذاشته شد.

همایون مروت که با فیلم سیبی از بهشت در این جشنواره شرکت کرده بود، معتقد است که این جشنواره رویدادی استثنایی بوده و گزینش سینماگران برجسته ای از افغانستان و چهار کشور به عنوان اعضای هیئت داوران، موجب شده بود تا فیلمها با دید کارشناسانه و جدی مورد بررسی قرار گیرند.

آقای مروت می گوید، فیلمهای جشنواره نشان داد که سینماگران افغان تنها به جنگ نمی پردازند و به بخشهای دیگر زندگی نیز می اندیشند.

فریبا حیدری که نمایش فیلمش در جشنواره جنجالی شد، معتقد است که این جشنواره فرصتی تازه برای معرفی فیلمسازان از افغانستان و نقاط دیگر جهان ارائه داد، و بیشتر فیلمهای نمایش داده شده را حرفه ای و عالی توصیف کرد.

Image caption همایون مروت، فیلمساز: "فیلمهای جشنواره نشان داد که سینماگران افغان تنها به جنگ نمی پردازند و به بخشهای دیگر زندگی نیز می اندیشند"

خانم حیدری در عین حال بر این باور است که بیشتر فیلمهای تولید شده در افغانستان با مشکلات فنی و کمبود امکانات روبروست، و این امر کار سینماگران را با دشواری روبرو کرده است.

نگاهی به سراج الاخبار از دید یک پژوهشگر فرانسوی از دیگر موضوعات مطرح در این شماره مجله فرهنگی است. در روزهای اخیر صد سالگی سراج الاخبار موضوعی برای پرداخت به نقش و جایگاه این نشریه در عرصه روزنامه نگاری و اصلاح طلبی در افغانستان شده است.

ما در برنامه های گذشته به تفصیل به جوانب مختلف این قضیه پرداختیم. این هفته از می اسکنازی پژوهشگر فرانسوی می شنویم که رساله دکترای خود را پنجاه سال پیش در باره سراج الاخبار نوشت. از خانم اسکنازی پرسیدم که علاقه او به سراج الاخبار از کجا مایه گرفت.

در پایان به اعطای جایزه نوبل ادبیات به توماس ترانسترومر، شاعر و مترجم سوئدی می پردازیم. آقای ترانسترومر در اپریل سال ۱۹۳۱ در استکهلم به دنیا آمد و در دانشگاه استکهلم در رشته های شعر، تاریخ مذهب، تاریخ ادبیات و روانشناسی تحصیل کرده است.

پیتر انگلند هنگام اعلام جایزه از سوی کمیته نوبل گفت: "توماس ترانسترومر به دلیل اینکه از طریق تصویرهایی موجز و شفاف، واقعیت را به گونه ای نو در دسترس مخاطب قرار می دهد، برنده جایزه ادبی نوبل سال 2011 می شود."

پس از 30 سال این نخستین بار است که این جایزه یک و نیم میلیون دلاری به یک فرد سوئدی اهدا می شود.

توماس ترانسترومر نخستین مجموعه شعر خود را در سال ۱۹۵۴ منتشر کرد. آقای ترانسترومر در شعرهای خود آمیزه ای از مدرنیسم، اکسپرسیونیسم و سوررئالیسم را به کار می گیرد تا شرحی قدرتمند از پراکندگی و انزوای بشر را به تصویر بکشد.

مطالب مرتبط