اعضای معترض مجلس افغانستان به اعتصاب خود پایان دادند

اعضای ائتلاف حمایت از قانون
Image caption اعضای ائتلاف حمایت از قانون اعضای جدید مجلس را "انتصابی" می دانند

اعضای ائتلاف حمایت از قانون دو ماه پس از اعتصاب کاری، به درخواست روسای شوراهای ولایتی در نشست پرتنش مجلس نمایندگان افغانستان حضور یافتند.

اعضای این ائتلاف در پی معرفی ۹ عضو جدید مجلس به عوض ۹ عضو پیشین آن در ۳۱ اسد/مرداد دست به اعتصاب کاری زدند و از حضور در مجلس خودداری کردند.

اعضای این ائتلاف روز شنبه، ۱۶ میزان/مهر به همراه روسای شوراهای ولایتی همه ولایت های افغانستان در مجلس حضور یافتند و عبدالظاهر، رئیس شورای ولایتی هرات گفت که روسای این شورا برای تامین منافع ملی و بدون اشاره دیگران این درخواست را مطرح کرده اند.

رئیس شورای ولایتی هرات گفت: "تقاضای ما از ائتلاف حمایت از قانون به نمایندگی از مردم افغانستان بود (که در نشست مجلس شرکت کند). ما از جانب هیچ شخصیت سیاسی و هیچ نهاد حکومتی پیام نداشتیم. پیام ما پیام مردم افغانستان بود."

روسای ۳۴ ولایت افغانستان هفته گذشته با اعضای ائتلاف حمایت از قانون دیدار کردند و از آنها خواستند که به اعتصاب خود پایان دهند و در جلسات مجلس شرکت کنند.

عبدالظاهر قدیر، رئیس ائتلاف حمایت از قانون در نشست روز شنبه مجلس گفت که اعضای این ائتلاف به درخواست روسای شوراهای ولایتی وارد مجلس شده اند، اما موضع آنها مبنی بر غیرقانونی بودن عضویت ۹ عضو جدید مجلس کماکان پابرجا است.

در اعلامیه ای که شکیبا هاشمی از جانب این ائتلاف در این نشست خواند، آمده است: "ائتلاف بر مواضع قبلی خویش همچنان ثابت قدم است و بر آن تاکید می نماید."

این گروه پالمانی تاکید کرده است: "ائتلاف معتقد است تا زمانی که فیصله های قبلی ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) به طور کامل تطبیق نگردد، در آینده نیز این مجلس صلاحیت های قانونی خود را اعمال نخواهد توانست."

اعضای ائتلاف حمایت از قانون گفته اند که مجلس پیش از معرفی ۹ عضو جدید مجلس، تصمیم گرفته که هر نوع تغییر در فهرست اعضای مجلس خارج از صلاحیت های کمیسیون مستقل انتخابات و هر نهاد دیگر است.

حق نشر عکس demotix images
Image caption حضور نمایندگان جدید در مجلس باعث شد که دهها عضو آن نشست های مجلس را تحریم کنند

در اعلامیه ائتلاف حمایت از قانون همچنین آمده است: "ائتلاف یک بار دیگر بر غیرقانونی بودن فیصله اخیر کمیسیون انتخابات تاکید می کند و ۹ نفری را که اخیرا به طور غیرقانونی از طرف کمیسیون معرفی گردیده اند، به عنوان نمایندگان ملت نمی شناسد."

اما طرح این موضوع در مجلس با واکنش منفی اعضای ائتلاف اصلاح طلبان، که از حضور ۹ عضو جدید مجلس حمایت می کنند، مواجه شد و در نتیجه گروهی از آنها مجلس را ترک کردند.

این در حالی است که سیمین بارکزی، یکی از ۹ عضو سلب صلاحیت شده از هفت روز پیش به این سو دست به اعتصاب غذا زده و نادره حیات، معاون وزارت صحت (بهداشت) نسبت به وضعیت سلامت او ابراز نگرانی کرده است.

خانم حیات در دیدار با خانم بارکزی در خیمه محل اعتصاب او در نزدیک ساختمان مجلس گفت که اعتصاب غذای این نماینده پیشین هرات در مجلس، بر وضعیت سلامت معده و کلیه های او اثر منفی گذاشته است.

هفته گذشته کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری و رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی هم به دیدار خانم بارکزی رفتند و آقای خلیلی در این دیدار گفت که او برای رسیدگی به درخواست او تلاش خواهد کرد.

خانم بارکزی گفته که او با "آرای پاک ملت" به مجلس راه یافته بود و پس از سلب صلاحیتش خواستار اجرای عدالت در مورد خود است. او تاکید کرده است که اگر به درخواست او رسیدگی نشود، تا مرگ دست از اعتصاب غذایی برنخواهد داشت.

محمود کوچی، خبرنگار بی بی سی که روز شنبه خانم بارکزی را از نزدیک دیده است، می گوید او از لحاظ جسمی بسیار ضعیف به نظر می رسد و حتی قادر به صحبت کردن نیست.

مجلس نمایندگان از زمانی که دچار دودستگی شده، نتوانسته موفق به اتخاذ تصمیم های عمده ای شود و این امر به نظر بسیاری ها منجر به تضعیف آن شده است.

مطالب مرتبط