انتقاد شدید سنای افغانستان از حملات موشکی پاکستان به افغانستان

مجلس سنای افغانستان حق نشر عکس nationalassembly.af
Image caption مجلس سنا نیروهای خارجی را متهم به سکوت در برابر حملات موشکی از پاکستان به شرق افغانستان کرده است

مجلس سنای (مشرانو جرگه) افغانستان از نیروهای آمریکایی و افغان خواسته است که به حملات موشکی از پاکستان به شرق افغانستان پاسخ دهند.

اخیرا مقامهای افغان گفته‌اند که صدها موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان و از جمله ولایت کنر شلیک شده که تلفاتی هم در پی داشته است.

گزارشها از ولایت کنر حاکی از آن است که شنبه شب، ۱۶ میزان/مهر هم چندین گلوله توپ به منطقه "سرکانو" در این ولایت اصابت کرده و باعث خسارات سنگین مالی به ساکنان این منطقه شده است.

اعضای مجلس سنای افغانستان در نشست روز یکشنبه خود گفته اند که شلیک این موشکها باعث تلفات و خسارات زیادی به مردم ولایت کنر شده است.

نثار حارث عضو این مجلس از حکومت افغانستان و نیروهای بین المللی مستقر در این کشور انتقاد کرد که به حملات موشکی پاکستان پاسخ بالمثل نداده اند.

آقای حارث گفت: "امروزه سلاحهای دوربرد در افغانستان وجود دارد. چرا دولت افغانستان از این سلاحها استفاده نمی کند؟ چرا نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان نمی گذارند که از این سلاحها استفاده شود؟ این ها سوالهایی هستند که تا حالا لاینحل مانده اند."

بلقیس روشن، نماینده ولایت فراه در مجلس سنا هم گفت: "این (حملات) تا وقتی ادامه خواهد داشت و مردم ما تا وقتی کشته خواهند شد که حاکمان افغانستان به کشور و حاکمان پاکستان باج بدهند."

در پی این انتقادها محمد علم ایزدیار، نایب رئیس مجلس سنا از اعضای مجلس خواست که هیاتی را برای گفتگو با حامد کرزی، رئیس جمهوری در این مورد تعیین کنند.

پیش از این وزارت خارجه افغانستان محمد صادق، سفیر پاکستان در کابل را احضار و مراتب اعتراض حکومت افغانستان را در این مورد به او ابلاغ کرد.

آقای صادق گفته است که شلیک این موشک ها عمدی نیست و احتمال آن وجود دارد که شماری از موشکها در جریان درگیری میان نظامیان پاکستان و شورشیان از هدف منحرف و به خاک افغانستان صابت کرده باشند.

اما ادامه این موشک پرانیها و اعتراضهای شدید در برابر آن در افغانستان، بیانگر آن است که استدلال سفیر پاکستان چندان مورد قبول واقع نشده است.

پیش از این مجلس سنای افغانستان در نامه‌ای عنوان دبیر کل سازمان ملل، نسبت به ادامه حملات موشکی از خاک پاکستان به مناطق شرقی افغانستان اعتراض کرده بود.

مطالب مرتبط