روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۷ میزان

ده سالگی نخستین حملات نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا به مراکز طالبان در افغانستان، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این نیروها در روز هفتم اکتبر سال ۲۰۰۱ میلادی شبه نظامیان رژیم طالبان را در افغانستان هدف حمله قرار دادند و چند هفته پس از آن حاکمیت طالبان فروپاشید.

هشت صبح نوشته که هر چند جنگ علیه طالبان به زودی به سرنگونی رژیم این گروه منجر شد، اما در نهایت این جنگ به طولانی ترین جنگ در تاریخ آمریکا تبدیل شد و حالا دارد وارد دومین دهه خود می شود.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه، "نگاه سهل انگارانه نسبت به رهبران طالبان و نقش و ارتباط سازمان اطلاعاتی پاکستان، آی اس آی در سازماندهی مجدد این گروه"، از عوامل اصلی طولانی شدن جنگ افغانستان است.

هشت صبح شمار کم نفرات نیروهای امنیتی افغانستان و عدم هماهنگی لازم میان آنها و نیروهای بین المللی را از دیگر عوامل گسترش نفوذ طالبان دانسته و افزوده است در حالی که آمریکا با طالبان می جنگید، برخی از کشورهایی که در افغانستان نیرو دارند، به صورت پنهانی با این گروه "آتش بس" کردند.

نویسنده افزوده که آمریکا در جنگ افغانستان نتوانست یک متحد نیرومند داشته باشد و حتی حکومت این کشور هم عملا به سیاست "ضدآمریکایی" دامن زده و طالبان را برادر خطاب کرده که این امر هم به "گسست" مبارزه با طالبان انجامیده است.

اراده نوشته که هنوز هم این سوال مطرح است که آیا نیروهای بین المللی ده سال پس از حضور خود در افغانستان، به اهداف خود رسیده و در نهایت چه دستاوردی داشته اند و آیا برای رسیدن به اهداف تعیین شده خود نیاز به مبارزه بیشتر دارند.

سرمقاله نویس روزنامه افزوده در حالی که جنگ در افغانستان قربانی می گیرد، فساد اداری و مالی و ضعف حاکمیت قانون همچنان ادامه دارد و هنوز هم "از حکومتداری خوب خبری نیست" و ناامنی هم در افغانستان "اظهر من الشمس است".

با وجود این، اراده معتقد است که افغانستان با حضور نیروهای خارجی در ده سال گذشته دستاوردهای محسوسی هم داشته است، ولی وضعیت در این کشور به طور کلی "ناهنجار" است و این کشور از نابسامانی رنج می برد.

اما سخن جدید جنگ افغانستان را "سناریوی بی پایان" نامیده و نوشته که هنوز هم جو سیاسی در افغانستان در پی حمله آمریکا علیه طالبان در این کشور متشنج است. به نظر روزنامه، مبارزه با تروریسم در افغانستان گاهی با شدت یافتن جنگ و گاهی تاکید بر مذاکره، به دور باطلی افتاد.

به نظر روزنامه، حالا پس از یک دهه حضور نیروهای بین المللی در افغانستان، وضعیت امنیتی این کشور بهبود نیافته و حتی فرد اول کشور در کاخ ریاست جمهوری هم احساس امنیت نمی کند و در عین حال کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر هم افزایش یافته است.

مدیر مسئول سخن جدید معتقد است که حالا با این همه "آسمان و ریسمان بافتن" این تردید وجود دارد که آمریکا در پی باز کردن جای پایی برای "کنترل منطقه" است – جایی که به نوشته روزنامه، در شمال آن روسیه، در غرب آن ایران، در شرق آن چین و جنوب آن هند و پاکستان موقعیت دارند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که شبکه های تروریستی با نفوذ در دانشگاهها، در پی بدنامی نهادهای علمی در افغانستان هستند. به نظر روزنامه، "هسته های مرکزی تروریستی" در خارج از کشور هستند و حالا توجه خود را بر مراکز فرهنگی و کارمندان آنها متمرکز کرده اند.

انیس دست داشتن شماری از دانشجویان و استادان دانشگاههای کابل در طرح ناکام ترور حامد کرزی را نشانه ای از برنامه گروه القاعده و شبکه حقانی در زمینه جذب و استخدام افرادی از داخل مراکز آموزشی و فرهنگی برای فعالیت های تروریستی دانسته است.

اخیرا اداره امنیت ملی افغانستان شش تن را به اتهام تلاش برای ترور رئیس جمهوری افغانستان بازداشت کرد و سخنگوی این اداره گفته که پنج نفر آنها از استادان و دانشجویان دانشگاههای دولتی کابل هستند و فرد ششم یکی از محافظان کاخ ریاست جمهوری است.

سرمقاله نویس انیس افزوده که پیش از این آقای کرزی همواره بر عدم فعالیتهای سیاسی در دانشگاهها تاکید کرده و دانشجویان باید تنها درس بخوانند. به نوشته روزنامه اما شورشیان بدون توجه به این مسائل، نه تنها در تلاش نفوذ در مراکز آموزشی هستند، بلکه مدارس را آتش می زنند و معلمان را می کشند.

به اعتقاد انیس، این امر جزئی از یک برنامه "خطرناک" و در حال گسترش است که ریشه بیرونی دارد. روزنامه تاکید کرده که اسناد و مدارک لازم در این مورد باید به مجامع بین المللی ارائه شود تا جهانیان از عمق فاجعه آفرینی و فعالیتهای تروریستی در افغانستان آگاه شوند.

مطالب مرتبط