تولید تریاک در افغانستان شصت و یک درصد بالا رفت

حق نشر عکس Getty
Image caption سازمان ملل متحد به رابطه نزدیک نا امنی و کشت خشخاش تاکید کرده است

یک گزارش تازه اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد نشان می دهد که تولید تریاک در افغانستان، در سال ۲۰۱۱، شصت و یک درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

علاوه بر این، گزارش، هفت درصد افزایش را در کشت خشخاش در افغانستان نشان می دهد.

به این اساس، افغانستان در سال جاری میلادی، پنجهزار و هشتصد تن تریاک تولید کرده است.

گزارش سازمان ملل متحد که در همکاری با وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تهیه شده و وضعیت کشت خشخاش در افغانستان در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را بررسی کرده می گوید که رابطه نزدیکی میان نا امنی و ادامه کشت خشخاش در افغانستان وجود دارد.

براساس این گزارش، نود و پنج درصد کل خشخاش در ۹ ولایت جنوبی و غربی افغانستان کشت شده است، ولایاتی که با نا امنی بیشتری دست به گریبان بوده اند.

ضرار احمد مقبل، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که به دلیل افزایش قیمت تریاک در بازارهای جهانی، انتظار می رفت کشت خشخاش در افغانستان در سال جاری حتی از این هم بیشتر باشد.

او گفت که هم اکنون یکصد و سی و یک هزار هکتار زمین در سراسر افغانستان زیر کشت خشخاش قرار دارد.

آقای مقبل همچنین گفت که در برخی از مناطقی که کشت خشخاش در آن افزایش یافته، شماری از مقامات محلی با کشاورزان خشخاش همدست داشته اند.

هلمند؛ کماکان در صدر

گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد در عین حال خبر داده که تعداد ولایات عاری از کشت خشخاش در جریان سال ۲۰۱۱، از بیست ولایت به هفده ولایت کاهش پیدا کرده است.

در این گزارش آمده که ولایات بغلان، فاریاب و کاپیسا که از سال ۲۰۰۷ تا حالا در آن خشخاش کشت نشده بود، در سال ۲۰۱۱ زمین های آن یکبار دیگر کشت خشخاش رفته است.

براساس این گزارش، با آنکه در کشت خشخاش در ولایت هلمند در جنوب افغانستان، سه درصد کاهش وارد شده، اما این ولایت کماکان بزرگترین ولایت تولید کننده مواد مخدر شناخته می شود.

مبارزه با کشت خشخاش و تولید تریاک در افغانستان، از برنامه های پرهزینه جامعه جهانی بوده است.

بیشترین رقم کشت خشخاش در افغانستان، در سال ۲۰۰۷ رقم خورد؛ پس از آن میزان کشت خشخاش در سال ۲۰۰۸ کاهش قابل ملاحظه ای یافت و سیر نزولی کشت خشخاش در سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ نیز ادامه یافت؛ تا آنکه در سال ۲۰۱۱، این رقم یک بار دیگر رو به افزایش نهاده است.

دولت افغانستان و جامعه جهانی باور دارد که ادامه نا امنی در جنوب و شرق افغانستان، با کشت خشخاش رابطه تناتنگی داشته است.

گزارشهای منتشر شده که نشان می دهد گروه طالبان و سایر گروه های مخالف دولت، از تجارت مواد مخدر سود هنگفتی به جیب می زنند.

مطالب مرتبط