درخواست برای پایان دادن به اعتصاب غذای سیمین بارکزی

سیمین بارکزی حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتصاب غذای خانم بارکزی وارد دهمین روز خود شده است

شماری از نهادهای جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان افغانستان با حمایت از سیمین بارکزی، نماینده پیشین مجلس نمایندگان افغانستان، از نهادهای مسئول خواسته اند تا در زمینه پایان دادن به اعتصاب غذای خانم بارکزی اقدام کنند.

علاوه بر این، دو نفر از فعالان جامعه مدنی اعلام کردند که در حمایت از خانم بارکزی اعتصاب غذا می کنند.

این نماینده پیشین مجلس که در نتیجه بررسی های اخیر کمیسیون انتخابات افغانستان، کرسی خود را در مجلس نمایندگان از دست داد، در اعتراض به این تصمیم دست به اعتصاب غذا زده است.

اعتصاب خانم بارکزی امروز (سه شنبه، ۱۹ میزان / مهر) وارد دهمین روز خود شد و مسئولان صحی نسبت به وضع سلامت او ابراز نگرانی کرده اند.

خانم بارکزی روز گذشته نامه ای را در اختیار خبرنگاران قرار داد و در آن، مقامات عالیرتبه دولت افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری را مسئول مرگ احتمالی خود در نتیجه اعتصاب غذا دانست.

در این نامه، خانم بارکزی گفته است که اگر بر اثر ادامه اعتصاب غذا، جان خود را از دست بدهد، مسئولیت آن به عهده حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، قسیم فهیم، معاون او، فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات و عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان خواهد بود.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به این موضعگیری، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که اگر کسی تصور می کند در حق خانم بارکزی بی عدالتی شده است، آماده است تا اسناد موجود در کمیسیون انتخابات در مورد بررسی آرای انتخابات را در اختیار قرار دهد.

اما نهادهای جامعه مدنی افغانستان خواستار اقدامات فوری برای رسیدگی به خواستهای خانم بارکزی هستند.

در اعلامیه ای که شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان منتشر کرده آمده است که این شبکه "از دولت افغانستان می خواهد تا به گونه فوری و بدون هیچ نوع بیروکراسی بیجا، در مورد خواستهای این شهروند کشور تصمیم گرفته و حیات وی را از خطر مرگ نجات دهد."

در پی بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان، اخیرا براساس تصمیم کمیسیون انتخابات، انتخاب خانم بارکزی به عضویت مجلس نمایندگان افغانستان غیر قابل قبول اعلام شد.

خانم بارکزی در اعتراض به این تصمیم دست به اعتصاب غذا زده و گفته است تا زمانی که پرونده او دوباره بررسی و زمینه برای راه یابی او به پارلمان فراهم نشود، به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

علاوه بر خانم بارکزی، هشت عضو دیگر مجلس نمایندگان افغانستان نیز از عضویت در این مجلس محروم شده اند.

مقامات ارشد دولتی از جمله معاون رئیس جمهوری از سیمین بارکزی تقاضا کرده اند به اعتصاب خود پایان دهد.

مطالب مرتبط