روزنامه های کابل: سه شنبه ۱۹ میزان

روابط افغانستان و پاکستان و ادامه حملات راکتی به مناطق مرزی افغانستان، در کنار مسایلی در مورد اعتصاب غذای سیمین بارکزی، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به اعتصاب غذای سیمین بارکزی، عضو سابق مجلس نمایندگان افغانستان اختصاص داده و از این حرکت به عنوان "فریاد عدالت خواهی" استقبال کرده است.

این روزنامه نوشته که خانم بارکزی با اعتصاب غذا، به عنوان "پایه گذار یک حرکت مدنی" در تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد، حرکتی که به نوشته روزنامه، به مردم افغانستان نشان می دهد که برای رسیدن به خواست خود، نباید اسلحه برداشت و از راه خشونت وارد عمل شد.

هشت صبح اما از برخورد حکومت افغانستان با این مسئله انتقاد کرده و نوشته که مسئولان حکومتی در افغانستان با بی توجهی به خواست خانم بارکزی، نشان می دهند که هنوز در این کشور تنها حرف کسانی شنیده می شود که با استفاده از زور و تهدید به میدان می آیند.

روزنامه ماندگار به حملات راکتی در مناطق مرزی افغانستان با پاکستان پرداخته و نوشته که حکومت افغانستان توان جلوگیری از ادامه این حملات را نداشته است.

گزارشها حاکیست که حملات راکتی از مناطقی در خاک پاکستان، به ولایات شرقی افغانستان پرتاب می شود. مقامات افغان اگرچه دولت پاکستان را به این حملات متهم کرده، اما پاکستان در این رابطه ابراز بی اطلاعی کرده است.

نویسنده ماندگار به این باور است که وابستگی افغانستان به پاکستان از نظر واردات کالاهای تجارتی از این کشور، و علاوه بر این، ناتوانی افغانستان از نظر "نظامی و دپلماسی" همه راه ها را بروی افغانستان مسدود کرده است تا بتواند به جانب پاکستان در مورد حملات راکتی فشار وارد کند.

این روزنامه از تقاضای شماری از سناتوران افغان انتقاد کرده که خواستار حمله متقابل افغانستان به خاک پاکستان شده اند.

ماندگار افزوده "مثل آفتاب روشن است که آه در بساط این کشور نمانده است تا درگیر یک جنگ رو در رو با پاکستان شود."

روزنامه سخن جدید به نقل از وزارت خارجه افغانستان خبر داده است که بزودی قرار است نشستی با میزبانی ترکیه در مورد افغانستان برگزار شود که نمایندگانی از کشورهای همسایه افغانستان و منطقه نیز در آن حضور خواهند داشت.

نویسنده برگزاری این نشست را در شرایط کنونی برای افغانستان مهم ارزیابی کرده و نوشته که جانب افغانستان باید در این نشست، در زمینه اعتماد سازی در بین کشورهای منطقه و همسایه های خود تلاش کند.

روزنامه چراغ نوشته که نزدیکی افغانستان با هند و به ویژه امضای توافقنامه استراتژیک میان افغانستان و هند، مانند یک بمب در دستگاه نظامی و سیاسی پاکستان منفجر شده است.

این روزنامه نوشته که پاکستان در حال تجربه کردن "شکست سیاسی" در منطقه است چون به نوشته روزنامه، با وجود همه فشارهای که پاکستان به افغانستان وارد کرده، نتوانسته این کشور را به عنوان ابرازی علیه هند استفاده کند.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان باید در حمایت از موضع دولت این کشور، در برابر حملات راکتی پاکستان به افغانستان واکنش نشان دهند.

این روزنامه نوشته که حمایت پاکستان از شورشیان، سبب افزایش تلفات سربازان بین المللی در افغانستان می شود و از این رو، ناتو و آمریکا باید تهدید پاکستان را در افغانستان جدی گرفته و وارد اقدامات عملی شوند.

اما روزنامه ویسا نوشته است که اظهارات مقامات آمریکایی در مورد پاکستان نشان می دهد که در موضعگیری آمریکا در قبال پاکستان "دو دستگی" وجود دارد.

این روزنامه نوشته که شماری از مقامات آمریکایی با لحن تندی پاکستان را به حمایت از شبکه حقانی متهم می کنند، اما از سوی دیگر، مقامات دیگر آمریکایی پاکستان را متحد اصلی در مبارزه با تروریسم می دانند و کمک های میلیارد دلاری خود را به این کشور ادامه می دهند.

مطالب مرتبط