سیمین بارکزی شرایط خود را برای شکستن اعتصاب غذا اعلام کرد

سیمین بارکزی حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption خانم بارکزی از یازده روز پیش در اعتصاب غذا به سر می برد

سیمین بارکزی، نماینده پیشین مجلس نمایندگان افغانستان در پی برگزاری راهپیمایی حامیانش، شرایط خود را برای پایان دادن به اعتصاب غذایش اعلام کرده است.

خانم بارکزی از دوازده روز پیش در اعتراض به حذف نامش از فهرست نمایندگان مجلس، دست به اعتصاب غذا زده و خواستار بازنگری آرای انتخاباتی خود شده است.

او در نتیجه بررسی های اخیر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، کرسی خود را در مجلس نمایندگان از دست داد.

خانم بارکزی روز پنجشنبه، ۲۰ میزان/مهر در پی تظاهرات پشتیبانی شماری از فعالان زن و اعضای جامعه مدنی کابل از وی، اعلام کرد که در صورت تشکیل یک "هیات بی طرف، مستقل و باصلاحیت" برای بررسی درخواستش حاضر است به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

او در این اعلامیه گفته است که در این هیات شش نفر از نمایندگان کمیسیون حقوق بشر افغانستان، بنیاد آزاد و عادلانه افغانستان، فدراسیون حقوق بشر اروپا و همچنین دو نفر به انتخاب خود او عضویت داشته باشند.

خانم بارکزی گفته است که این هیات باید به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی درخواستهای او کار خود را آغاز کند. وی همچنین گفته است که درخواست خود را به این هیات ارائه خواهد کرد.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption شماری از فعالان زن در کابل از درخواست خانم بارکزی حمایت کرده اند

این عضو سلب صلاحیت شده مجلس، تاکید کرد که مسئولان کمیسیون انتخابات و کمیسیون پیشین رسیدگی به شکایات انتخایاتی، حق رای در کار رسیدگی به درخواست او را نداشته باشند، اما شرکت آنها در جلسات این هیات مانعی ندارد.

شماری از فعالان زن و اعضای جامعه مدنی افغانستان روز پنجشنبه با برگزاری تظاهراتی از درخواست سیمین بارکزی برای بررسی آراء انتخاباتی او توسط یک هیات مستقل حمایت کرده اند.

آنها خانم بارکزی را "پیشتاز یک حرکت مدنی" خوانده و از حکومت افغانستان خواسته اند که نباید "با بی‌توجهی به خواسته های او و تاخیر در رسیدگی به این مشکل، باعث قرار گرفتن زندگی خانم بارکزی در معرض خطر حتمی گردد".

در همین حال رحیمه جامی، نماینده ای که با سلب صلاحیت سیمین بارکزی وارد مجلس شده، در واکنش به اعتصاب غذای او ابراز تاسف کرده و گفته که او باید دست از اعتصاب بردارد.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption رحیمه جامی نسبت به وضعیت سلامت خانم بارکزی ابراز تاسف کرده است

خانم جامی به بی بی سی گفت که او در دیداری با محمد بارکزی، شوهر سیمین بارکزی گفته است که خانم بارکزی باید به عوض اعتصاب غذا به آراء انتخاباتی خود مراجعه کند.

اما رحیمه جامی در این گفتگو افزود که او از عضویت خود در مجلس به نفع سیمین بارکزی کنار نخواهد رفت و تاکید کرد که موکلان او، چنین اجازه ای را به او نخواهند داد.

پیش از این پزشکان و مقام‌های وزارت صحت (بهداشت) افغانستان نسبت به وضعیت سلامت خانم بارکزی ابراز نگرانی کرده و خواستار پایان اعتصاب غذای او شده بودند.

خانم بارکزی گفته است که اگر این اعتصاب منجر به مرگ او شود، حامد کرزی، محمد قسیم فهیم معاون او، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس و فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات مسئول خواهند بود.

مطالب مرتبط