پاکستان: عضو ارشد شبکه حقانی در حمله هوایی آمریکا کشته شد

حقانی حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات آمریکایی شبکه حقانی را به ارتباط با تشکیلات اطلاعاتی پاکستان متهم کرده اند

یک عضو ارشد یک گروه شورشی وابسته به شبکه القاعده و گروه طالبان در حمله هوایی آمریکا در پاکستان کشته شده است.

روز پنجشنبه، ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر)، مقامات پاکستانی اعلام کردند که جلیل حقانی، از اعضای ارشد شبکه حقانی، در عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه ای در شمال پاکستان و نزدیک مرز افغانستان کشته شده است.

در این گزارش آمده است که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در دو رشته عملیات جداگانه در مناطق وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی، هدف های متعلق به شبکه حقانی را مورد حمله قرار دادند.

در عملیاتی که در وزیرستان شمالی اجرا شد، جلیل حقانی و دو تن از محافظان او در اثر اصابت موشک پرتاب شده توسط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شدند.

برخی منابع از کشته شدن دست کم سه شورشی دیگر در در وزیرستان جنوبی خبر داده اند.

گفته شده که جلیل حقانی از جمله افراد نزدیک به سراج الدین حقانی، بوده است که از او با عنوان رهبر نظامی این گروه نام برده می شود.

شبکه حقانی یکی از گروه های اسلامگرای تندرو محسوب می شود که توسط جلال الدین حقانی در افغانستان پایه گذاری شد و به گفته منابع اطلاعاتی غربی، در ارتباط نزدیک با گروه طالبان و شبکه القاعده فعالیت می کند.

از شبکه حقانی به عنوان یکی از گروه های مسلحی یاد می شود که به خوبی سازمان یافته و از توانایی اجرای عملیات مسلحانه، از جمله عملیات انتحاری در داخل خاک افغانستان برخوردار است.

از جمله این گروه مسئول سازماندهی و اجرای حملات روز ۱۳ سپتامبر به سفارت آمریکا و هدف های دیگر در کابل، پایتخت افغانستان، معرفی شده است.

این گروه همچنین از عوامل تیرگی روابط آمریکا و پاکستان در هفته های اخیر بوده است.

پس از حمله مسلحانه به سفارت آمریکا در کابل، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، برخی سازمان های اطلاعاتی پاکستان را به ارتباط با شبکه حقانی متهم کرد که خشم مقامات پاکستانی را برانگیخت.

گزارش عملیات هوایی آمریکا علیه شورشیان مسلح در پاکستان در حالی منتشر می شود که تلاش هایی برای بهبود روابط دو کشور به جریان افتاده است.

روز پنجشنبه، مارک گروسمن، نماینده ویژه ایالات متحده، برای مذاکره با مقامات پاکستانی وارد اسلام آباد، پایتخت این کشور شد و دو طرف هدف از این دیدار را رفع سوء تفاهم های موجود عنوان کردند.

روابط دو کشور از زمان حمله کماندوهای ارتش آمریکا به ساختمان محل سکونت اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، در داخل پاکستان به تیرگی گراییده و با اتهامات دریاسالار مایک مولن تیره تر شد.

عملیات منجر به کشته شدن اسامه بن لادن بدون آگاهی دولت پاکستان به اجرا گذاشته شد و برخی از مقامات پاکستانی آن را نقض آشکار حق حاکمیت این کشور دانستند و آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار دادند.

پاکستان همچنین بارها نسبت به عملیات نظامی آمریکا در خاک آن کشور، از جمله حملاتی که توسط هواپیماهای بدون سرنشین صورت می گیرد، معترض بوده است.

مطالب مرتبط