آمریکا: فرمانده ارشد شبکه حقانی کشته شد

حقانی حق نشر عکس a
Image caption آمریکا می گوید شبکه حقانی با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ارتباط دارد

یک مقام ارشد دولت باراک اوباما به بی بی سی گفته است که جانباز زدران، از فرماندهان ارشد شبکه حقانی، در حمله هوایی روز پنجشنبه در شمال پاکستان کشته شده است.

پیشتر مقام های پاکستانی اعلام کرده بودند که جلیل حقانی، از اعضای ارشد شبکه حقانی، در عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در منطقه ای در شمال پاکستان و نزدیک مرز افغانستان کشته شده است.

به نظر می رسد که جلیل حقانی و جانباز زدران دو نام متفاوت یک شخص بوده است.

یک مقام ارشد ایالات متحده که خواسته نامش فاش نشود درباره جانباز زدران به بی بی سی گفت: "جانباز نقش مهمی در حملات شبکه حقانی به نیروهای آمریکا وائتلاف در کابل و در جنوب شرقی افغانستان ایفا می کرد."

او افزود جانباز زدران بلندپایه ترین فرمانده شبکه حقانی در پاکستان است که تاکنون کشته شده است.

مقامات پاکستانی روز پنجشنبه، ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر)، اعلام کردند که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در دو عملیات جداگانه در وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی، هدف های متعلق به شبکه حقانی را مورد حمله قرار دادند.

آنها در عملیاتی که در وزیرستان شمالی اجرا شد، جلیل حقانی (جانباز زدران) و دو تن از محافظان او در اثر اصابت موشک پرتاب شده توسط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شدند.

برخی منابع از کشته شدن دست کم سه شورشی دیگر در وزیرستان جنوبی خبر داده اند.

گفته شده که جانباز زدران از جمله افراد نزدیک به سراج الدین حقانی بوده است که از او با عنوان رهبر نظامی این گروه نام برده می شود.

شبکه حقانی یکی از گروه های اسلامگرای تندرو محسوب می شود که توسط جلال الدین حقانی در افغانستان پایه گذاری شد و به گفته منابع اطلاعاتی غربی، در ارتباط نزدیک با گروه طالبان و شبکه القاعده فعالیت می کند.

از شبکه حقانی به عنوان یکی از گروه های مسلحی یاد می شود که به خوبی سازمان یافته و از توانایی اجرای عملیات مسلحانه، از جمله عملیات انتحاری در داخل خاک افغانستان برخوردار است.

از جمله این گروه مسئول سازماندهی و اجرای حملات روز ۱۳ سپتامبر به سفارت آمریکا و هدف های دیگر در کابل، پایتخت افغانستان، معرفی شده است.

این گروه همچنین از عوامل تیرگی روابط آمریکا و پاکستان در هفته های اخیر بوده است.

پس از حمله مسلحانه به سفارت آمریکا در کابل، دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، برخی سازمان های اطلاعاتی پاکستان را به ارتباط با شبکه حقانی متهم کرد که خشم مقامات پاکستانی را برانگیخت.

گزارش عملیات هوایی آمریکا علیه شورشیان مسلح در پاکستان در حالی منتشر می شود که تلاش هایی برای بهبود روابط دو کشور به جریان افتاده است.

مارک گروسمن، نماینده ویژه ایالات متحده، روز پنجشنبه، برای مذاکره با مقامات پاکستانی وارد اسلام آباد، پایتخت این کشور شد و دو طرف هدف از این دیدار را رفع سوء تفاهم های موجود عنوان کردند.

روابط دو کشور از زمان حمله کماندوهای ارتش آمریکا به ساختمان محل سکونت اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، در داخل پاکستان به تیرگی گراییده و با اتهامات دریاسالار مایک مولن تیره تر شد.

آن عملیات بدون آگاهی دولت پاکستان به اجرا گذاشته شد و برخی از مقامات پاکستانی آن را نقض آشکار حق حاکمیت این کشور دانستند و آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار دادند.

پاکستان همچنین بارها نسبت به عملیات نظامی آمریکا در خاک آن کشور، از جمله حملاتی که توسط هواپیماهای بدون سرنشین صورت می گیرد، معترض بوده است.

مطالب مرتبط