پلیس کابل سیمن بارکزی را از محل اعتصاب غذا 'به زور' برده است

سیمین بارکزی و شوهرش محمد بارکزی حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption خانم بارکزی گفته که در صورت تشکیل یک هیات مستقل و باصلاحیت برای بررسی درخواست خود، حاضر به شکستن اعتصاب غذایی است

ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون گفته است که ماموران پلیس افغانستان به محل اعتصاب غذای سیمین بارکزی، نماینده اخراجی مجلس نمایندگان، یورش برده، او و همراهانش را با خود برده اند.

این عضو پیشین مجلس نمایندگان از سیزده روز پیش در اعتراض به سلب صلاحیت خود به عنوان عضو مجلس نمایندگان، به اعتصاب غذای نامحدود دست زده است.

اسدالله سعادتی، سخنگوی ائتلاف حمایت از قانون به بی‌بی‌سی گفت که دهها مامور مسلح پلیس پنجشنبه شب، ۲۱ میزان/مهر به محل اعتصاب خانم بارکزی یورش بردند و خیمه‌های او و دیگر اعتصاب کنندگان را "به زور برچیدند".

آقای سعادتی افزود که پلیس نیلوفر ابراهیمی، نماینده بدخشان در مجلس و نه تن دیگر را که به حمایت از خانم بارکزی هم در همین محل دست به اعتصاب غذا زده بودند، با خود برده است.

سخنگوی ائتلاف حمایت از قانون همچنین گفت که ماموران پلیس اعتصاب کنندگان و همراهان آنها را مورد "ضرب و شتم" قرار دادند و شماری از آنها و از جمله سیمین بارکزی و نیلوفر ابراهیمی را با خود بردند.

ولی روز جمعه، ۲۲ میزان/مهر خانم ابراهیمی و این ۹ تن در یک نشست خبری شرکت کردند و گفتند پس از آن که ماموران امنیتی خانم بارکزی را بردند، آنها را آزاد کردند.

خانم ابراهیمی افزود با این که او به عنوان عضو مجلس از "مصونیت پارلمانی" برخوردار است، پلیس با او دیگر همراهان خانم بارکزی برخورد خشونت‌آمیز کرد.

Image caption تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که ماموران امنیتی خانم بارکزی را به داخل آمبولانس انتقال می‌دهند

تصاویر ویدئویی که در اختیار بی‌بی‌سی قرار گرفته نشان می‌دهد که ماموران امنیتی سیمین بارکزی را در حالی که برای کمک فریاد می‌زند، به زور به داخل یک آمبولانس انتقال می‌دهند و سپس خیمه و تخت خواب او را هم برمی‌چینند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که ماموران غیرمسلح پلیس خانم بارکزی و همراهان او را به دلایل امنیتی از محل اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل کرده اند.

سخنگوی وزارت داخله افزود که گزارشهای دقیقی رسیده بود که طالبان تصمیم به سوء قصد علیه خانم بارکزی داشته اند و این این موضوع با او و ائتلاف حمایت از قانون هم در میان گذاشته شده بود، ولی آنها اعتنایی به این گزارشها نکردند.

آقای صدیقی گفته که خانم بارکزی به بیمارستان چهارد بستری محمد داوود خان تحت درمان قرار گرفته و مسئولان او را به شکستن اعتصاب غذایی قانع کرده اند.

اما اعضای ائتلاف حمایت از قانون در واکنش به این اظهارات ابراز تردید کرده و گفته اند که هنوز هیچ اطلاعی از وضعیت خانم بارکزی و تصمیم او برای شکستن اعتصاب غذا ندارند.

سیمین بارکزی روز پنجشنبه در پی تظاهرات شماری از فعالان زن در جامعه مدنی شرایطی را برای شکستن اعتصاب غذایی خود مطرح کرد.

او از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، خواست یک "هیات مستقل، بی‌طرف و باصلاحیت" را برای رسیدگی به درخواست های او تشکیل دهد.

خانم بارکزی نماینده ولایت هرات در مجلس نمایندگان بود، اما کمتر از دو ماه پیشتر از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به همراه هشت تن دیگر رد صلاحیت شد و به عوض آنها افراد دیگری به مجلس راه یافتند.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption در طول مدت اعتصاب غذایی خانم بارکزی، ماموران پلیس در کنار خیمه محل اعتصاب حضور قابل توجهی داشته‌اند

اعضای ائتلاف حمایت از قانون، که دهها عضو مجلس در آن عضویت دارند، افراد تازه معرفی شده را "انتصابی" خوانده و در پی معرفی آنها به مجلس، از بیش از چهل روز پیش دست به اعتصاب کاری زده اند.

در همانحال، یک ائتلاف پارلمانی دیگر در مجلس موسوم به "اصلاح طلبان" از معرفی این ۹ نفر به مجلس حمایت کرده و در این مدت به کار خود همچنان ادامه می داده اند.

سیمین بارکزی اخیرا با انتشار اعلامیه ای گفته که اگر اعتصاب غذایی او منجر به مرگش شود، حامد کرزی، قسیم فهیم معاون او، فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات و عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس مسئول خواهند بود.

پزشکان و مقامهای وزارت بهداشت افغانستان نسبت به وضعیت سلامت خانم بارکزی ابراز نگرانی کرده و گفته اند که کلیه ها و معده او در برابر گرسنگی آسیب پذیر است.

مطالب مرتبط