روزنامه های کابل: شنبه، ۲۳ میزان

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption سیمین بارکزی

یورش پلیس به خیمه محل اعتصاب غذای سیمین بارکزی عضو سلب صلاحیت شده مجلس نمایندگان افغانستان در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

خانم بارکزی از ۱۴ روز پیش به اعتصاب غذا دست زده بود و پنجشنبه شب، ۲۱ میزان/مهر، ماموران پلیس به خیمه او یورش بردند و او را به همراه نیلوفر ابراهیمی نماینده مجلس و چند تن دیگر که به حمایت از خانم بارکزی اعتصاب غذا کرده بودند، با خود بردند.

وزارت داخله/کشور افغانستان، دلیل برچیدن خیمه او را نگرانی های امنیتی عنوان کرده و گفته که خود او را به بیمارستان ارتش در کابل منتقل کرده است. خبرنگاران اجازه دیدار با خانم بارکزی در این بیمارستان را ندارند.

هشت صبح که بخش اعظم مطالب خود را به اعتصاب غذا و یورش پلیس به خیمه محل اعتصاب سیمین بارکزی اختصاص داده، در تتر اول خود نوشته که "با یورش پلیس به خیمه سیمین بارکزی، صدای عدالت‎خواهی سرکوب شد".

این روزنامه در ادامه به نقل از نیلوفر ابراهیمی، نماینده مجلس که به حمایت از خانم بارکزی دست به اعتصاب غذا زده بود و هنگام یورش پلیس در محل اعتصاب غذای بارکزی حضور داشت، نوشته که "چهار صد مامور پلیس" به خیمه او یورش بردند.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "سیمین پیروز شد" نوشته که در پی ۱۳ روز اعتصاب غذای خانم بارکزی "وجدانهای جامعه بیدار شدند" و یک پیرمرد از غزنی برای او نان آورد و یک پیرمرد دیگر از بگرام آب آورد، ولی در دل شب و در پی یورش پلیس، صدای "کمک! کمک!" او بلند شد.

به باور نویسنده، حکومت با چنین پاسخی به درخواست بارکزی، "زوال اخلاقی، منش دیکتاتوری و حقارت" خود را به نمایش گذاشت. هشت صبح افزوده که حکومت هنوز هم فرصت دارد که به درخواست او رسیدگی کند، ولی اگر این کار را نکند، اعتماد مردم به حکومت زیر سوال خواهد رفت.

ماندگار در مقاله ای از فعالان حقوق زن انتقاد کرده که در برابر وضعیت وخیم سیمین بارکزی "خاموشی سرد و دردناکی" اختیار کرده و این امر بیانگر آن است که صدای عدالت از هر حنجره ای که سر داده شود، پاسخی دریافت نخواهد کرد.

حلیمه حسینی همچنین در این مقاله نوشته که جدا از این که سیمین بارکزی برحق است یا نه، وضعیت او نماد دردناک مرگ تدریجی "قانونمداری" در کشوری است که با حضور دهها کشورهای پیشرفته دنیا خواهان داشتن حکومتی دموکراتیک است.

نویسنده ماندگار افزوده که حالا پارلمان افغانستان ناتوانتر از آن است که در باره سرنوشت مردم تصمیم بگیرد و حتی نمایندگان آن در مورد وضعیت خود نمی توانند تصمیم بگیرند. نویسنده مجلس را "نمادی شکست خورده و از کار افتاده در بدنه نظام" خوانده است.

Image caption روزنامه افغانستان

اراده در تیتر اول خود یورش پلیس به خیمه سیمین بارکزی را "آغاز دور تازه ای از تنشهای پارلمانی" در افغانستان خوانده و در ادامه مطلب نوشته که این کار حکومت باعث کاهش اعتماد مردم به حکومت خواهد شد.

روزنامه افغانستان نوشته که پلیس نه تنها خیمه سیمین بارکزی، بلکه خیمه نامزدان معترض در میدانی نزدیک به کاخ ریاست جمهوری را هم برچیده و دلیل آن را مسائل امنیتی عنوان کرده است.

ارادهاز قول منابع وزارت داخله گزارش داده که گزارشهای استخباراتی حاکی از آن بوده که شورشیان تصمیم داشته اند که به خیمه های آنها حمله کنند و حمله به این اهداف کار آسانی شمرده می شده است.

آرمان ملی در صفحه نخست خود نوشته که از نمایش فیلم "مدرسه" ساخته اسد اسکندری در تالار مرکز فرهنگی فرانسه در مدرسه استقلال کابل جلوگیری شد و این امر واکنشهای محافل رسانه ای و مدافع آزادی بیان را برانگیخته است.

قرار بود این فیلم که موضوع آن دشواری های تحصیل دختران مهاجر افغان در ایران است، عصر روز پنجشنبه در تالار مرکز فرهنگی فرانسه به نمایش درآید، اما ماموران این مرکز از نمایش آن جلوگیری کردند.

گفته شده است که بر اساس توفق مرکز فرهنگی فرانسه و اداره دولتی افغان فیلم، هر فیلمی که در این مرکز نمایش داده می شود، باید تایید اداره افغان فیلم را هم داشته باشد، اما این اداره نمایش این فیلم را تایید نکرده بود.

مطالب مرتبط