۳۰ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر هستند

آصف رحیمی
Image caption آقای رحیمی گفت که افغانستان برای بهبود وضعیت کشاورزی خود سالانه به یک میلیارد دلار نیاز دارد

همزمان با روز جهانی غذا حکومت افغانستان اعلام کرده است ک بیش از ۳۰ درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند.

سازمان خوار و بار و کشاورزی سازمان ملل روز شانزدهم اکتبر را به مناسبت تشکیل این سازمان در همین روز در ۱۹۴۵ روز جهانی غذا نامگذاری کرده است.

سازمان ملل امسال شعار "سرمایه گذاری در کشاورزی برای بهبود امنیت غذایی" را برای روز جهانی غذا تعیین کرده است.

محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان گفته که این کشور تا ده سال دیگر سالیانه به حدود یک میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نیاز دارد تا از بحران گرسنگی در این کشور جلوگیری شود.

بر اساس آمار رسمی دولت افغانستان، بیش از ۹۰ درصد درآمد سالیانه مردم این کشور، که اقتصاد آن مبتنی بر کشاورزی است، صرف خرید موارد خوراکی می شود.

آقای رحیمی همچنین گفته است که ادامه خشکسالی و عدم بارندگی به موقع و وابستگی اقتصاد افغانستان به بازارهای جهانی باعث شده که محصولات کشاورزی در این کشور کاهش یابد.

وزیر زراعت افغانستان افزود که در حال حاضر بیشتر از ۳۰ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند و نیازمند کمکهای فوری هستند.

آقای رحیمی همچنین گفت: "بر اساس گزارش اداره مرکزی آمار و وزارت انکشاف دهات (توسعه روستاها)، در موسم زمستان بیش از ۳۰ درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر می روند."

این در حالی است که پیشتر از این محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان رسما از جامعه بین المللی خواستار کمک شد تا از گرسنگی در این کشور جلوگیری شود.

دولت افغانستان اعلام کرده که برای کمک به دو میلیون نفری که به دلیل خشکسالی در این کشور با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند و همچنین و مقابله با خشکسالی، به ۱۴۲ میلیون دلار نیاز دارد.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption خشکسالی امسال یکی از شدید خشکسالی ها در ده سال اخیر توصیف شده است

مقامهای دولت افغانستان خشکسالی امسال را یکی از شدیدترین خشکسالی ها در ده سال اخیر در این کشور توصیف کرده و گفته اند که امسال چهارده ولایت افغانستان از خشکسالی آسیب دیده است.

در همین حال مقامهای وزارت انرژی و آب افغانستان گفته اند که بهبود کشاورزی در این کشور نیازمند توسعه شبکه های آب رسانی پیشرفته است – چیزی که به گفته آنها تا حال در این زمینه سرمایه گذاری چندانی صورت نگرفته است.

این مقامها همچنین گفته اند که ساختن شبکه های آب رسانی کشاورزی در افغانستان در ده سال آینده نیازمند ۹ میلیارد دلار است. آنها از جامعه بین المللی خواسته اند که در این زمینه کمک کنند. بر اساس آمار اداره مرکزی آمار افغانستان، جمعیت این کشور حدود ۳۰ میلیون نفر است و سالانه حدود یک میلیون نفر به شمار آنها افزوده می شود.

مطالب مرتبط