روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۴ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل مسائل مختلفی و از جمله حمله انتحاری به ولایت پنجشیر و به خشونت کشیده شدن تظاهرات دانشجویان در کابل را بررسی کرده اند.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با اشاره به حمله اخیر مهاجمان انتحاری به ولایت پنجشیر در شمال شرق افغانستان، نوشته که پیش از این بعید به نظر می رسید که این منطقه هم هدف حمله طالبان قرار گیرد، اما حمله روز شنبه (۲۳ میزان/مهر) شورشیان نشان داد که پنجشیر هم "دستخوش تحول شده است".

در این حادثه چهار مهاجم انتحاری به دفتر گروه بازسازی ولایتی متعلق به نیروهای آمریکایی حمله کردند و در جریان آن یک غیرنظامی کشته و یک مامور امنیتی و یک غیرنظامی دیگر زخمی شدند. مسئولیت این حمله را گروه طالبان به دوش گرفته است.

به نظر ویسا، این حمله بیانگر آن است که طالبان می توانند به صورت گروهی در ولایت پنجشیر به عنوان یکی از آرام‌ترین منطقه‌های کشور هدفی را مورد حمله انتحاری قرار دهند و دامنه فعالیتهای خود را به این مناطق هم گسترده اند.

سرمقاله نویس ویسا در ادامه نتیجه گیری کرده که این مساله چه به توانایی طالبان و چه به ضعف نیروهای امنیتی نسبت داده شود، در واقع بیانگر این موضوع است که همه کارهایی که تا حال برای تامین امنیت انجام شده، در حدی نبوده که مردم انتظار آن را داشته اند.

ماندگار در سرمقاله خود به خشونت کشیده شدن تظاهرات دانشجویان دانشگاه تعلیم و تربیت کابل را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که خشونت در این تظاهرات "رنگ سیاسی" داشته است. به نظر نویسنده دست هایی در کار هستند تا هر نوع حرکت مدنی را به خشونت بکشانند.

روز شنبه، ۲۳ میزان/مهر دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به تصمیم دولت برای تعطیل موقت خوابگاه این دانشگاه اقدام به تظاهرات کردند، اما براساس گزارشها، در پی کشانده شدن این تظاهرات به خشونت، پلیس به تیراندازی پرداخت و در نتیجه چند دانشجو و همچنین شماری از ماموران پلیس زخمی شدند.

خوابگاههای دانشگاه تعلیم و تربیت و دانشگاه پلی‌تکنیک در جریان برگزاری نشستهای لویه جرگه (مجلس بزرگ) سنتی در اختیار شرکت کنندگان آن قرار خواهد گرفت. هنوز زمان برگزاری این جرگه اعلام نشده است.

ماندگار به این عقیده است که حکومت برای مقابله با حرکتهای مدنی در کشور "سیاستهای ویژه و نوینی" را برای "ضربه زدن به وجهه مردمی برخی از مقامهای پلیس" دنبال می کند. نویسنده افزوده که به خشونت کشیده شدن تظاهرات روز شنبه رنگ سیاسی این موضوع را نشان داد.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که البته با دانشجویان معترض و خشمگین برخورد منطقی باید صورت بگیرد، اما در این هم شکی نیست که در میان آنها هم دستهایی هستند که می خواهند هر نوع حرکت مشروع دانشجویان را به خشونت بکشانند تا از آن استفاده سیاسی شود.

ماندگار مدعی است که "مدیریت کلان سیاسی کشور در تلاش ایجاد غائله‌هایی است تا چند صباحی دیگر به اقتدار خود ادامه دهد". به نظر این روزنامه، این غائله ها به طور سیستماتیک راه اندازی و مسئولیت آنها به دوش "چند مامور معذور" گذاشته می شود، ولی در واقع "برنامه‌ریزان نامرئی" از آن استفاده می‌کنند.

هشت صبح با اشاره به حملات موشکی اخیر پاکستان و ایران به افغانستان تاکید کرده که "به همسایگان متجاوز اعتماد نکنیم" و این برخورد این دو کشور با افغانستان نشان می دهد که آنها با دنبال کردن "سیاست دوگانه" خواستار افغانستان آرام و باثبات نیستند.

مقامات دولت افغانستان گفته اند که در ماههای اخیر صدها موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان پرتاب شده که منجر به کشته و زخمی شدن چند تن و آواره شدن صدها خانواده شده است. پلیس افغانستان اخیرا از پرتاب هشت موشک از ایران به ولایت نیمروز در جنوب غرب افغانستان نیز خبرداده است.

به باور هشت صبح، پاکستان و ایران در ده سال اخیر از یک سو از روند جاری در افغانستان حمایت کرده و از سوی دیگر با تمام نیرو تلاش کرده اند تا موانعی را در برابر توسعه سیاسی، اقتصادی و روند به رشد دموکراسی و ثبات پایدار در این کشور ایجاد کنند.

هشت صبح معتقد است که پاکستان در ده سال اخیر با "سیاست دوپهلو و فریبکارانه" هم افغانستان و هم چامعه بین المللی را به بازی گرفته و ایران هم از مخالفان مسلح در جنوب غرب افغانستان حمایت می کرده است، اما حالا "ریاکاری همسایگان" آشکار شده است.

نویسنده باور دارد که ادامه حملات موشکی پاکستان غرور تاریخی افغانها را جریحه دار کرده و مردم انتظار دارند که دولت افغانستان به "تجاوز" پاکستان پاسخ لازم بدهد. هشت صبح افزوده که مردم انتظار دارند که حامد کرزی بر اساس سوگندی که یاد کرده، از غرور شهروندان و تمامیت ارضی کشور حفاظت کند.

روزنامه دولتی انیس انتقاد کرده که رسانه های داخلی افغانستان به بازتاب کارهای انجام شده در زمینه بازسازی و اجرای طرحهای عمرانی نمی پردازند و جای این موضوعها در رسانه های چاپی "خالی" است.

سرمقاله نویس انیس گلایه کرده که اخیرا در جلسه شورای وزیران از افتتاح ۶۰ طرح عمرانی در بخشهای مختلف نظامی و غیرنظامی خبر داده شد، اما این خبر در رسانه های داخلی و به ویژه رسانه های چاپی بازتابی نیافت.

روزنامه تاکید کرده که جنگ در افغانستان بسیاری از داراییهای ملی را نابود کرده، ولی حالا نشانه ها و پیامدهای این زیان نباید با گرایشهای منفی در ذهن و روان مردم به وسیله رسانه ها ماندگار شود. انیس افزوده که در سالهای اخیر باوجود مشکلات کارهای زیادی انجام شده و قلبهای مردم به امید آینده می تپد.

نویسنده انیس در ادامه با اشاره به کارهای انجام شده در زمینه بازسازی در افغانستان، افزوده که رسانه ها رسالت دارند که در کنار برجسته کردن نقطه های ضعف و منفی، به بیان واقعیت ها و حقیقت نیز بپردازند.

مطالب مرتبط