سپاه صحابه: شیعیان در محرم به خیابانها نریزند

حق نشر عکس .
Image caption این مملکت اکثرا سنی‌مذهب است. بنابرین، رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس ارتش و رئیس دادگاه عالی پاکستان باید سنی‌مذهب باشند

دولت پاکستان سپاه صحابه، گروه تندرو سنی‌مذهب را - در برخی موارد - عامل کشتار شیعیان کویته خوانده‌است. در چند سال اخیر بیش از ۶۰۰ ساکن شیعه کویته کشته شده‌اند.

سپاه صحابه ۹ سال پیش غیرقانونی اعلام شد، اما فعالیت‌هایش را به نام دیگری ادامه می‌دهد. یکی از اهداف گروه سپاه صحابه مقابله با نفوذ انقلاب اسلامی ایران در پاکستان خوانده شده.

هارون نجفی‌زاده خبرنگار بی بی سی فارسی در اسلام آباد با مولانا احمد لودهیانوی از رهبران این گروه گفت و گو کرده و ابتدا از او پرسیده است که اختلاف شما با شیعیان در چیست؟

در سرزمین ما توطئه‌ای بزرگی در جریان است. همزمان، در کل کشور، راهپیمایی های صورت می گیرد. اگر این راهپیمایان بخواهند بر دولت فشار بیاورند، مملکت را به آتش بکشند، پلیس چه می‌تواند انجام بدهد.

اگر مثلا بگویند فلان چیز خواسته شان است. در دوران ژنرال ضیا الحق که قانون ذکات وضع شد، اهل تشیع آنرا نپذیرفتند و نپرداختند. این خلاف ورزی است.

گفتید که راهپیمایی ماه محرم شیعیان را یک نمایش می‌دانید. اما شیعیان عزاداری امام حسین را جزو از اعتقادات دینی خود می‌دانند و محدودیت آنرا، محدودیت آزادی دین شان.

اگر راهپیمایی آنها عبادت است، من می گویم عبادت باید در عبادتگاه انجام شود نه بر سر خیابانها. من آزادی آنها را سلب نمی کنم. می گویم فقط نمایش ندهند.

اما با همه اینها، آیا کشتن شیعه‌ها در مذهب شما جواز دارد؟

من نه اعتقادی به قتل دارم و نه آنرا می‌پسندم. نه هم قتل و خون راه حل مساله است. من به دولت بارها گفته ام که هم ما و هم طرف مقابل را پشت میز مذاکره فرا بخواند. حرفهای دو طرف را بشنود و بعدش تصمیم بگیرد که اگر کسی آنرا نقص کرد، مجازات شود. گروه ما هیچ ارتباطی با قتل و قتال در هر جایی که صورت بگیرد، ندارد.

برخی می‌گویند که این تندروی تنها در برابر شیعیان نیست. مثلا شش هفت ماه پیش کسی پیدا شد که به دلیل اعتقادش سلمان تاثیر، فرماندار پیشین پنجاب را کشت.

من می گویم که مسلمانان باید احساسات مذهبی داشته باشند. درست است که قاتل او قانون را نقض کرده. اما ببینید ما دو نوع قانون داریم که مدنی و اسلامی است. اگر این دو در برابر هم قرار گیرد، برای مسلمانان شریعیت اولویت پیدا می‌کند.

شما به دنبال چه نظامی در پاکستان هستید؟

ما شعار داده بودیم که هدف پاکستان لا اله الا الله است! اعلامیه ایجاد پاکستان موجود است. درخواست ما این است که هرآنچه در آن( اعلامیه ایجاد پاکستان) وجود دارد، باید قانونی شود.

ولی این نظام هم اسلامی است.

این مملکت اکثرا سنی‌مذهب است. بنابرین، رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس ارتش و رئیس دادگاه عالی پاکستان باید سنی‌مذهب باشند.

اما نمونه ای از چنین نظامی را مثلا در ایران می‌بینیم که اکثریت شیعه برای خود یک نظام شیعی درست کرده اند. اما شهروندان سنی مذهب ایرانی شکایت دارند که در چنین نظامی حق آنها تلف شده. مثلا چندی پیش خواندم که نمی‌توانند نماز عید خود را برگزار کنند یا برای خود مسجد بنا کنند؟

ببینید من به شما گفتم که اکثر مردم پاکستان سنی‌مذهب هستند. قانون باید برای سنی‌ها باشد. من نگفتم که حق کسی غصب شود. اقلیت ها در جهان وجود دارند. به اندازه‌ای که اسلام حقوق آنها را محافظت کرده، هیچ دینی نکرده. می خواهم بگویم که در ایران که اکثریت شیعه هستند، این را در نظر گرفته، قانون ساخته اند که رئیس جمهوری، رئیس دادگاه عالی، رئیس مجلس و همه شیعه باشند تا جایی که به شهروندان سنی حتی ماموریت عادی دولتی هم داده نمی‌شود.

شما از یک سو از دولت ایران انتقاد می‌کنید که نظامش طوری است که حق اهل تسنن را تلف می‌کند. از طرف دیگر خواهان یک نظام مطلق سنی مذهب در اینجا هستید؟

من حرف از حق دادن می‌زنم نه از سلب کردن. من می‌گویم همان حقی را که ایران به سنی ها داده، ما هم باید به شیعه ها در پاکستان بدهیم.

مثلا در ایران در ماه محرم هیچ شیعه‌ای به بازارها به چشم نمی‌خورد که راهپیمایی کند. همین طور در هم پاکستان باید باشد. بخش عمده‌ای از فساد و هرج و مرج در پاکستان به خاطر عزاداری در خیابانهاست.تحقیق من نشان می‌دهد که فقط ۳ درصد مردم پاکستان شیعه هستند.

مطالب مرتبط