درآمد داخلی افغانستان 'بیست و هفت درصد بالا رفت'

پول افغانی حق نشر عکس Getty
Image caption افغانستان امیدوار است تا سال 2014، بودجه عادی خود را از درآمد داخلی تامین کند

وزارت مالیه (دارایی) افغانستان می گوید که در شش ماه اول سال جاری، درآمد ناخالص داخلی این کشور چهل و هفت میلیارد افغانی (بیشتر از یک میلیارد دلار) بوده است و این رقم، افزایش بیست و هفت درصدی درآمد ناخالص داخلی این کشور را در مقایسه با شش ماه اول سال گذشته نشان می دهد.

بخش اصلی این درآمد، ناشی از دریافت مالیات بر عواید افراد و شرکتها، محصولات گمرک بر کالاهای وارداتی و صادراتی و افزایش تعرفه های گمرکی بوده است.

افزایش درآمد داخلی افغانستان، می تواند خبر خوشی برای این کشور باشد که در نظر دارد تا سال ۲۰۱۴ میلادی، حداقل بودجه عادی خود را از درآمد داخلی تامین کند.

مسئولان وزارت مالیه می گویند، ساده سازی روند جمع آوری مالیات و تلاش برای بلند بردن ظرفیت کاری این وزارت، از برنامه های اصلی آنها در سالهای اخیر بوده است و این مسئله باعث افزایش درآمد داخلی شده است.

همزمان با این، یک گزارش تازه اداره عواید افغانستان که تنها روی میزان عواید در سه ماه اول سال جاری و سال گذشته تمرکز دارد، از کاهش عواید ناشی از حق العبور فضایی، مالیات بر فروشات و اجرات ضعیف وزارت خانه ها در برابر اهداف عایداتی شان خبر داده است.

انتقادهای زیادی در مورد موجودیت فساد اداری در اداره جمع آوری مالیات افغانستان وجود داشته است.

مقامات دولتی نیز این مسئله را می پذیرند اما می گویند که اصلاحات زیادی در این اداره وارد شده است.

یکی دیگر از نگرانی ها در قبال جمع آوری مالیات، فرار مالیه دهندگان از پرداخت مالیه است.

به گفته مقامات، عمدتا کسانی که با نیروهای خارجی در افغانستان کار می کنند، مالیات بر حقوق ماهانه خود را نمی پردازند.

در عین حال، به گفته مسئولان وزارت مالیه، دسترسی به اطلاعات در مورد حقوق ماهانه این افراد نیز ناممکن است.

پیش از این، وزارت مالیه افغانستان به بی بی سی گفته بود که کارمندان بیشتر سفارتخانه های خارجی در کابل نیز از پرداخت مالیات بر حقوق ماهانه شان سر باز می زنند.

دولت افغانستان امیدوار است که تا تکمیل روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در سال ۲۰۱۴، از ناحیه مالی خودکفا شود، اما کارشناسان اقتصادی می گویند که این رسیدن به این هدف، دشوار است.

با این حال، وزارت مالیه افغانستان می گوید که آنها خوشبین هستند که تا سال ۲۰۱۴، حداقل بتوانند بودجه عادی خود را از درآمدهای داخلی این کشور تمویل کنند.

مطالب مرتبط