افغانستان عوامل افراطگرایی را بررسی می کند

رنگین دادفر اسپنتا حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اسپنتا گفت که فساد، قانون شکنی و عدم توانایی دولت برای پیاده کردن قانون موجب نارضایی مردم از حکومت می شود

مقامات در افغانستان تصمیم گرفته اند که عوامل افراطگرایی و نارضایی مردم از حکومت در این کشور را ریشه یابی کنند.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که حکومت، تحقیقات یک شرکت خصوصی در این مورد را بررسی می کند.

این تحقیقات را یک شرکت خصوصی مشاوره حقوقی موسوم به "قره" انجام داده ولی جزئیات آن در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است.

آقای اسپنتا گفته است که یک گروه چهارده نفری از سوی حکومت افغانستان و فرماندهی کل نیروهای ناتو در این کشور یافته های این تحقیق را بررسی می کنند.

این گروه روز دوشنبه، ۲۵ میزان/مهر کار خود را آغاز کرد و قرار است تا دو روز دیگر نتایج بررسی های خود را به همراه پیشنهادهایی در اختیار حکومت افغانستان قرار دهد.

طرح تشکیل این گروه ابتدا در گفتگوهای حامد کرزی و ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده پیشین ناتو در افغانستان مطرح شده بود. در این گفتگوها نسبت به افزایش افراطگرایی و نارضایی مردم از حکومت افغانستان ابراز نگرانی شده بود.

مشاور امنیت ملی حامد کرزی گفت که این نارضاییها فراگیر است. او هم حکومت افغانستان و هم متحدان بین المللی آن را در این زمینه مقصر دانست.

آقای اسپنتا گفت: "فساد، قانون شکنی، عدم توانایی دولت ما برای پیاده کردن قانون در سراسر کشور و برای همه شهروندان، اینها همه کوتاهی هایی است که بدون شک موجب نارضایتی می شوند."

فرانسس وندرل، نماینده پیشین اتحادیه اروپا در افغانستان و کای آیده فرستاده ویژه پیشین دبیر کل سازمان ملل متحد در کابل نیز از اعضای این گروه هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات دولت افغانستان بخشی از عوامل شورش در افغانستان را ناشی از نارضایی شورشیان از کارکردهای حکومت می داند

آقای وندرل گفته است: "خیلی مهم است که ما در این جا صادقانه و آزادانه در باره وجود یا عدم وجود افراطگرایی صحبت کنیم. اگر چنین چیزی وجود دارد، آیا موضوع تازه ای است یا به دهه های گذشته بر می گردد و دلایل آن چیست؟"

او همچنین افزود: "آیا افراطگرایی یک پدیده افغانی است یا اسلامی و یا جهانی است که تندروی مسیحیت، یهودیت و هندویسم را نیز در بر می گیرد. ما باید اول فکر کنیم بعد بگوییم که دلایل افراطگرایی چیست."

برخی به این باورند که مشکلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باعث شده تا شماری از افغانها از حکومت افغانستان ناراضی شوند و به صف مخالفان بپیوندند.

ژنرال هاریسون از فرماندهان نیروهای ناتو در افغانستان، که در این نشست حضور داشت گفت که ناتو آماده است تا پیشنهادهای گروه تحقیق را اجرا کند.

او گفت: "ما می دانیم که نارضایی احتمالاً یکی از عوامل اصلی بی ثباتی در افغانستان است. ما اهمیت نشست این گروه تحقیق را می دانیم که زمینه را برای گفتگوهای صادقانه و تلاش برای پایان دادن به نارضایی ها فراهم کرده است."

حکومت افغانستان در نظر دارد از یافته های این تحقیق و پیشنهادهای گروه تحقیق در چهارچوب برنامه های کاری خود استفاده کند.

مطالب مرتبط