روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۵ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد حملات موشکی از پاکستان و ایران به افغانستان پرداخته اند.

آقای کرزی روز یکشنبه، ۲۴ میزان/مهر، در یک نشست مشترک خبری با کرستین ولف، رئیس جمهوری آلمان در کابل گزارشهای رسانه ها از حملات موشکی از این دو کشور به افغانستان را "نادرست" خواند و گفت که افغانستان خواستار تامین روابط دوستانه با همسایه های خود است و انتشار گزارشهایی "نادرست" می تواند روی مناسبات دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "تا راکتها به ارگ (کاخ ریاست جمهوری) نرسند، کرزی باور نمی کند" نوشته که بیش از سه ماه است که مسئولان محلی و فرماندهان پلیس مرزی کشور از حملات موشکی پاکستان به مناطق شرقی کشور خبر می دهند و هر دو مجلس شورای ملی هم در اعتراض به "سکوت" مقامهای دولتی تصمیم به استیضاح آنها گرفته اند.

به نوشته روزنامه اما در حالی که مردم منتظر شنیدن سخنان حامد کرزی بودند، او در مورد شلیک موشک از پاکستان و ایران به خاک افغانستان ابراز تردید کرد و انتشار این خبر را "شایعه پراگنی" خواند. هشت صبح افزوده که آقای کرزی در درون حصار بلند ارگ هیچ صدایی را نمی شنود - نه صدای شلیک این موشکها و نه صدا فریاد مردم کشورش را.

به باور نویسنده، چنین برخوردی از جانب رئیس جمهوری با شلیک موشک و حملات توپخانه ای همسایگان باعث سرخوردگی شهروندان کشور می شود. روزنامه ضمن این که آقای کرزی را متهم به "پنهان کردن تجاوز همسایگان" کرده نوشته تا زمانی که موشکهای همسایگان به دروازه های کاخ ریاست جمهوری اصابت نکند، هر خبری در این مورد را "شایعه" خواهد خواند.

هشت صبح در ادامه تاکید کرده که بهتر این است که رئیس جمهوری به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح کشور از کاخ ریاست جمهوری بیرون شود و مرزهای کشور را از نزدیک ببیند تا خود نظاره‌گر حمله‌های همسایگان افغانستان باشد.

روزنامه سخن جدید نوشته که برخورد معقول و منطقی با شلیک راکتها از جانب پاکستان و ایران به خاک افغانستان آن است که مقامهای دولت افغانستان با حاکمان این دو کشور وارد گفتگوهای دیپلماتیک و پایدار شود تا با ایجاد بستری مناسب ارتباطی و بدور از بدبینی و شایعه سازی بر محور حسن همجواری با هم رفتار کنند.

سرمقاله نویس سخن جدید افزوده که افغانستان در حال حاضر با وضعیت دشواری رو به رو است. به نظر روزنامه، در حالی که افغانستان با چالشهای زیاد داخلی و از جمله در زمینه تامین امنیت مواجه است، توانایی وارد شدن به یک جنجال جدید منطقه ای با همسایه ها را ندارد.

مدیر مسئول سخن جدید همچنین به این باور است که دستهایی هم هستند که به صورت پیدا و پنهان برای تیره شدن روابط میان افغانستان و همسایگان آن تلاش می کنند تا از تیرگی این روابط به نفع خود استفاده کنند. ولی نویسنده تاکید کرده که دولتمردان افغانستان و کشورهای همسایه اجازه ندهند که چنین دستها روابط آنها را تیره کنند و از آن سود ببرند.

روزنامه افغانستان هم نوشته که تلاشهایی در جریان است تا افغانستان نه تنها غرق در مسائل امنیتی در داخل این کشور باشد بلکه درگیر مسائل اختلاف برانگیز و شدید با همسایه های خود نیز باشد، ولی اظهارات اخیر آقای کرزی بیانگر آن است که او نمی خواهد در آستانه برگزاری اجلاس بن دوم درگیر بحران در روابط خود با همسایگان خود شود.

قرار است دومین اجلاس بین المللی در شهر بن آلمان در باره مسائل افغانستان با حضور مقامهای ۹۰ کشور جهان در ماه آینده میلادی برگزار شود. اجلاس بن اول در خزان ۲۰۰۱ برگزار شد که منجر به تشکیل حکومت موقت به ریاست حامد کرزی در افغانستان شد.

روزنامه افغانستان همچنین نوشته که در حال حاضر افغانستان نیازمند آن است تا با همسایگان خود از در دوستی وارد شود تا بتواند حضور موثری در کنفرانس ماه آینده در بن داشته باشد. به نظر نویسنده، این کشور به حد کافی مشکلات داخلی و حل نشده دارد و حالا نمی خواهد که اختلاف با همسایگانش بر آنها افزوده شود.

مدیر مسئول روزنامه افغانستان در ادامه افزوده که یکی از مسائلی که افغانستان در نظر دارد در نشست بن آن را با جامعه بین المللی در میان بگذارد، برنامه مصالحه با شورشیان است. به باور محمد رضا هویدا، این برنامه مانند مبارزه با تروریسم در افغانستان با ابهامها و نگرانی هایی همراه شده و تمام کارهایی که در این زمینه انجام شده، بجایی نرسیده است.

ماندگار با اشاره به اظهارات اخیر حامد کرزی در مورد برگزاری جرگه بزرگ سنتی در افغانستان در آستانه امضای سند همکاری های استراتژیک میان این کشور و آمریکا، نوشته که این روزها تلاشها برای برگزاری این جرگه به سرعت جریان دارد و به باور نویسنده، آقای کرزی غیر از این موضوع مسائل دیگری را هم در این جرگه مطرح خواهد کرد.

به باور ماندگار، یکی از مواردی که آقای کرزی در این جرگه مطرح خواهد کرد، تعدیل قانون اساسی برای ماندن خود در قدرت است. نویسنده همچنین مدعی است که شامل کردن طالبان و محافل "مدافع منافع پاکستان" در قدرت هم در دستور کار خواهد بود.

هنوز زمان برگزاری و موضوع های مورد بحث در این جرگه به طور دقیق مشخص نشده، اما اخیرا آقای کرزی گفته است که این جرگه به زودی برگزار و موضوع مذاکره با طالبان هم در آن بررسی خواهد شد.

ماندگار برگزاری این جرگه را "غیرقانونی" خوانده و نوشته که آنچه که نگران کننده است وارد شدن رئیس جمهوری از مجراهای "غیرقانونی" برای امضای پیمان استراتژیک با آمریکا است. روزنامه همچنین انتقاد کرده در گذشته مخالفتهایی در مورد برگزاری این جرگه صورت گرفته بود، اما حالا مخالفان این جرگه سکوت اختیار کرده اند.

مطالب مرتبط