'ارتش افغانستان برای مقابله با شورشیان تجهزات مناسب را دارد'

سربازان ارتش افغانستان حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption وزیر دفاع افغانستان تجهیزان کنونی ارتش را در مقابله با شورشیان موثر می داند

وزارت دفاع افغانستان نمایشگاهی را برای نمایش تجهیزات نظامی از جمله هلیکوپتر، خودروهای زرهی و سلاحهای سبک و سنگین ارتش، برگزار کرده است.

این تجهیزات را آمریکا و چند کشور دیگر به تازگی در اختیار ارتش افغانستان قرار داده و قرار است تا دو سال آینده تجهیزات بیشتری در اختیار دولت افغانستان قرار داده شود.

این نمایشگاه روز سه شنبه، ۲۶ میزان/مهر در مقر وزارت دفاع افغانستان در کابل برگزار شد و به خبرنگاران اجازه داده شد که به این نمایشگاه سربزنند. عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت که ارتش افغانستان در شرایط کنونی می تواند با این تجهیزات در برابر تهدیدهای داخلی مقابله کند، اما تاکید کرد کشورش در درازمدت به تجهیزات سنگین نظامی نیاز دارد.

آقای وردک گفت: "سلاحها، وسایط و تجهیزاتی که در حال حاضر در اختیار ارتش قرار دارد و در آینده هم قرار خواهد گرفت، در جنگ غیرمتعارف و غیرمنظم، یعنی تهدیدهایی که فعلا افغانستان با آن مواجه است، موثر است."

او افزود: "در برابر جنگی منظم یا تجاوز خارجی، ما به سلاحهای سنگینتری نیاز داریم و همچنین در بخش هوایی به طیارات (هواپیماهای) شکاری، بمب افگن، سلاحهایی مدافع هوایی و وسایط زرهی سنگین تر نیاز خواهیم داشت."

حق نشر عکس AFP
Image caption به نظر مقامهای افغان، در حال حاضر شورشیگری از تهدیدهای عمده علیه این کشور شمرده می شود

در حال حاضر نبرد با گروه های شوروشی مخالف دولت، مهم ترین چالش برای ارتش و دیگر نیروهای امنیتی افغانستان به حساب می آید.

این نخستین باری است که وزارت دفاع افغانستان نمونه هایی از تجهیزات نظامی را که در اختیار ارتش این کشور قرار دارد، به نماش گذاشته است.

در این نمایش تجهیزات نظامی، از وسایل مورد نیاز یک سرباز تا هلیکوپترهای جنگی و وسایط حمل و نقل، تانک، خودروهای زرهی، توپخانه، هاوان (خمپاره) و انواع سلاحهای سبک و سنگین ساخت آمریکا به چشم می خورد.

وسایل فنی خنثی سازی مین های کنار جاده ای نیز شامل تجهیزات به نمایش گذاشته است. گفته می شود که بیشترین تلفات نیروهای امنیتی افغان ناشی از انفجار مین های کنار جاده است.

وزیر دفاع افغانستان همچنین گفت که قرار است در آینده نزدیک بیش از ۵۰۰ خودرو زرهی برای حمل و نقل نیز، در اختیار ارتش این کشور قرار گیرد.

مقامهای وزارت دفاع افغانستان می گویند در حال حاضر شمار سربازان ارتش افغانستان به ۱۳۰ نفر است و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، تعداد آنها به بیش از ۲۰۰ هزار نفر برسد.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۱۴ مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور واگذار شود. مقامهای امنیتی افغانستان تاکید دارند که برای به عهده گرفتن این مسئولیت آمادگی کامل دارند.

این درحالی است که برخی از کارشناسان نظامی افغان، تجهیزات کنونی ارتش افغانستان را ناکافی می دانند و می گویند که ارتش این کشور هنوز هم سلاحهای سنگینی که بتواند مانع حملات بیرون مرزی شود، در اختیار ندارد.

اما مقام های امنیتی افغان و شماری از کارشناسان مسائل نظامی در این کشور به این باور اند که نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه ارتش این کشور در مقایسه به چند سال گذشته مجهزتر و نیرومندتر شده است.

مطالب مرتبط