روزهای کابل: سه شنبه، ۲۶ میزان

روزنامه های چاپ امروز کابل برای دومین روز به تفسیر و تحلیل اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره گزارشهایی مبنی بر پرتاب موشک از پاکستان به افغانستان پرداخته اند.

پیش از این رسانه های افغانستان گزارش داده اند که در ماههای اخیر صدها موشک از پاکستان به مناطق شرقی افغانستان پرتاب شده که تلفاتی هم در پی داشته و صدها خانواده را مجبور به ترک خانه های خود کرده است، اما اخیرا آقای کرزی این رسانه ها را متهم به شایعه سازی کرد و گفت که این شایعه ها بر روابط دو کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

اراده در سرمقاله خود نوشته در حالی که مقامهای محلی و امنیتی افغانستان از موشک پرانی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان گزارش داده اند، اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری گزارشهای رسانه ها در این مورد را "شایعه پراگنی" خوانده است. به نظر نویسنده، حالا صحت و سقم این موضوع به یک "معما" تبدیل شده است.

روزنامه افزوده که رسانه ها بیشتر در این مورد بر اساس اطلاعات منابع دولتی گزارش داده اند و حتی وزارت خارجه افغانستان هم در مورد همین موشک پرانی ها محمد صادق، سفیر پاکستان در کابل را احضار و مراتب اعتراض دولت افغانستان را به او ابلاغ کرد، علاوه بر آن هر دو مجلس پارلمان افغانستان هم در این مورد واکنش نشان دادند.

سرمقاله نویس اراده معتقد است که نادرست خواندن گزارشهای رسانه های داخلی در این مورد از جانب حامد کرزی، از یک سو بیانگر "سیاست شتابزده" حکومت کابل در باره این موشک پرانی ها است و از سوی دیگر "عدم هماهنگی" میان مقامهای مختلف دولت در این مورد را نشان می دهد.

اراده تاکید کرده که حکومت باید بجای متهم کردن رسانه ها به پخش اطلاعات نادرست، خود بر اطلاعات خود بیافزاید و اطلاعات درستی را در اختیار رسانه ها قرار دهد. نویسنده هشدار داده که اگر "ابهام و تناقض در دیپلماسی" افغانستان در این مورد رفع نشود، این امر باعث کاهش اعتماد مردم به حکومت خواهد شد.

ماندگار اظهارات اخیر آقای کرزی در باره گزارشهای رسانه ها در باره حملات توپخانه ای از پاکستان به شرق افغانستان را "افتضاح" خوانده و نوشته که او در صدد "پرده انداختن بر حقیقت" است و با انکار حملات پاکستان به افغانستان از جانب رئیس جمهوری، دیگر پاکستان نیازی به دفاع از خود ندارد، چون آقای کرزی در مقام "مدافع پاکستان" قرار گرفته است.

روزنامه افزوده که اخیرا آقای کرزی خود هم در چند مورد به این موشک پرانیها اشاره کرده و در یک مورد از مطرح کردن این موضوع در لویه جرگه (مجلس بزرگ) در باره چگونگی دادن پاسخ به این حملات هم سخن گفته است، اما حالا با همه اسناد و شواهدی که در این مورد وجود دارد، او تلاش دارد که بر روی حقیقت پرده بیندازد.

ماندگار در ادامه پرسیده که چرا آقای کرزی در مورد پاکستان "عقب نشینی" می کند و چه کسی بر او فشار وارد می کند که یک روز در مقابل پاکستان قرار گیرد و روز دیگر عقب نشینی کند. نویسنده معتقد است که موضعگیری آقای کرزی در قبال پاکستان بر اساس "وجیبه ملی" نیست بلکه او بر اساس "فشارها و فرمایشهای بازیگران پشت پرده" موضع می گیرد.

ماندگار اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

آرمان ملی با اشاره به برنامه تازه دولت افغانستان برای توسعه شبکه های مخابراتی در مناطق دوردست این کشور، نوشته که افغانستان در ده سال اخیر در زمینه توسعه شبکه های مخابراتی پیشرفت چشمگیری داشته، اما حالا باید در زمینه کاهش نرخ مکالمات تلفنی هم تلاش کند.

روزنامه تاکید کرده که شرکت های مخابراتی خصوصی هم باید به عرضه خدمات ارزانتر به مشترکان خود توجه کنند. آرمان ملی افزوده که این شرکتها بر اساس رقابت سالم و سازنده باید نرخ مکالمات تلفنی را کاهش دهند. به باور سرمقاله نویس این روزنامه، در حال حاضر نرخ مکالمه تلفنی متناسب با توانایی اقتصادی مردم افغانستان نیست.

آرمان ملی همچنین افزوده که در حال حاضر هزینه استفاده از خدمات اینترنتی هم در افغانستان برای مردم این کشور قابل قبول نیست. به نظر روزنامه، هنوز بسیاری از مردم توانایی پرداخت هزینه استفاده از اینترنت را ندارند.

در حال حاضر نرخ مکالمه تلفنی داخلی به وسیله تلفنهای همراه در افغانستان به طور متوسط هر دقیقه پنج افغانی (معادل بیشتر از ده سنت) و استفاده از اینترنت در نت کافه ها هر ساعت حدود ۵۰ افغانی است.

روزنامه دولتی انیس در گزارش صفحه نخست خود نوشته که حکومت بررسی های فنی طرح راه آهن از مزار شریف در شمال افغانستان به کابل، پایتخت و از آن جا به بندر تورخم در شرق افغانستان را به طول ۹۲۱ کیلو متر، به زودی آغاز می کند.

روزنامه از قول وحیدالله شهرانی، وزیر معادن افغانستان نوشته که "مسیر ابتدایی" این راه آهن از کابل تا تورخم تعیین شده و از کابل تا بامیان از طریق غوبند و از آنجا تا شهرک بندری حیرتان در شمال افغانستان هم مشخص شده است.

به نوشته انیس، اجرای این طرح بزرگ از مسئولیتهای شرکت ام‌سی‌‎سی چین است که بر اساس قرارداد استخراج معدن مس عینک در ولایت لوگر، که با این شرکت امضا شده، آن را اجرا کند. انیس افزوده است که حالا باید این شرکت اجرای طرح این راه آهن را به مناقصه بگذارد و شرکت آشنا با محیط جغرافیایی افغانستان را برگزیند.

مطالب مرتبط