نخستین گروه از نظامیان فرانسوی خاک افغانستان را ترک می کنند

نیروهای فرانسوی در افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای فرانسوی خروج تدریجی از خاک افغانستان را آغاز کرده اند

فرانسه نخستین دسته از سربازان خود را در یک واحد دوصد نفری، از افغانستان خارچ می کند.

این برنامه بخشی از خروج تدریجی نظامیان فرانسوی از افغانستان است که انتظار می رود تا ۲۰۱۴ میلادی، مهلت تعیین شده برای خروج ناتو از افغانستان، تکمیل شود.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که قرار است تا پایان سال جاری میلادی، دوصد نفر دیگر از نظامیان فرانسوی نیز افغانستان را ترک کنند و علاوه بر این، برنامه خروج ششصد سرباز دیگر فرانسوی از افغانستان، در سال ۲۰۱۲ اجرا خواهد شد.

مقامات فرانسوی گفته اند که از برنامه آمریکا برای خروج نظامی از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ حمایت می کنند.

فرانسه حدود چهار هزار سرباز در افغانستان دارد که بخش اعظم آن در ولایت کاپیسا و ولسوالی سروبی کابل حضور دارند.

ماموریت نظامی فرانسه در افغانستان همزمان با نیروهای آمریکایی در پایان سال ۲۰۰۱ شروع شد و از آن زمان تا حالا، بیش از شصت نظامی فرانسوی جان خود را در درگیری با شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان از دست داده اند.

برنامه خروج نظامی کشورهای عضو ناتو از افغانستان با این برداشت انجام می شود که امور امنیتی افغانستان به نیروهای داخلی این کشور واگذار شود که ظرف سالهای اخیر، توسط مربیان ناتو آموزش دیده اند.

با اینهمه، برخی ناظران نگران آن هستند که برنامه آموزش نیروهای امنیتی افغانستان با موفقیت زیاد به پیش نرفته و تجهیزات نظامی که در اختیار این نیروها قرار داده شده هم جوابگوی نیازمندی افغانستان از نظر امنیتی نباشد.

در مقابل، وزارت دفاع افغانستان باور دارد که در صورت ادامه حمایت جامعه جهانی، ارتش افغانستان تا سال ۲۰۱۴ برای پذیرفتن مسئولیت های امنیتی آمادگی کامل خواهد داشت.

برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان آغاز شده است.

در اجرای این برنامه، تا حالا مسئولیت امنیتی هفت منطقه در بخشهای مختلف افغانستان، از جمله شهر لشکرگاه، مرکز ولایت نا امن هلمند، به نیروهای افغان سپرده شده است.

مطالب مرتبط