کلینتون: اگر طالبان به صلح نپیوندد حملات ادامه می‌یابد

هیلاری کلینتون و حامد کرزی در کابل حق نشر عکس Reuters

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در سفر به افغانستان به گروه طالبان هشدار داد که یا از روند صلح حمایت کنند و یا با "حملات مستمر" نیروهای افغان و ناتو روبرو شوند.

خانم کلینتون که روز پنجشنبه، ۲۸ میزان/مهر (۲۰ اکتبر) برای یک دیدار یک روزه و ملاقات با مقامات دولتی افغانستان وارد کابل شده است، در سخنانی گفت که لازم است گروه های شورشی سلاح خود را بر زمین گذاشته و با پذیرفتن قوانین افغانستان و احترام به حقوق زنان و جامعه مدنی، به خشونت پایان دهند.

او گفت که کشورش از تلاشهای دولت افغانستان برای مذاکره و مصالحه با طالبان حمایت می کند و از کشورهای منطقه نیز خواست تا با این روند همکاری کنند.

ناظران می گویند، هدف خانم کلینتون از سفر کنونی به افغانستان تشویق حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور، به ادامه تلاش برای مذاکره و آشتی با طالبان است.

پس از ترور اخیر چند مقام ارشد این کشور، از جمله برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح، آقای کرزی نسبت به فرآیند مصالحه با طالبان ابراز سرخوردگی کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که در پایان دیدار از کابل، به پاکستان می رود تا با مقامات آن کشور در مورد چگونگی مبارزه موثر علیه گروه های شورشی گفتگو کند.

خانم کلینتون در آستانه این سفر گفت که از دولت و مردم پاکستان می خواهد تا "بخشی از حل مشکل باشند".

او افزود: "به این مفهوم که تروریستانی را باید از بین ببرند که در داخل کشورشان، مردم خودشان را می کشند و با عبور از مرز، مردم افغانستان را می کشند."

خانم کلینتون افزود: "از پاکستان انتظار داریم که از تلاشهای صلح حمایت کند. ما از پاکستان می خواهیم نقش رهبری را بر عهده بگیرد چون شورشیانی که در خرج از پاکستان نیز هستند، تهدید جدی را متوجه این کشور می کنند."

او گفت: "حالا زمان آن رسیده تا بسیار صریح با یکدیگر صحبت کنیم."

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که در گفتگو با رئیس جمهوری افغانستان راه های وارد کردن فشارا برای تشدید مبارزه با گروه های شورشی در منطقه مورد تبادل نظر قرار گرفته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که هیچ دولتی در تاریخ افغانستان به اندازه حالا، روابط دوستانه با پاکستان نداشته است.

در عین حال، او تاکید کرد که نیاز است برای حل مشکلات منطقه، رهبران تمامی کشورها با هم یکجا کار کنند.

روابط میان آمریکا و افغانستان از یک طرف و آمریکا و پاکستان از طرف دیگر در ماه های اخیر رو به تیرگی گذاشته است.

مقامات آمریکایی و افغان کوشیده اند دولت پاکستان را ترغیب کنند علیه پناهگاه های طالبان در نواحی قبیله نشین اقدام کند.

برخی مقام های آمریکایی گفته اند که شبکه حقانی با دستگاه اطلاعاتی پاکستان ارتباط دارد اما دولت پاکستان این اتهام را به شدت تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط