تلاش مجلس افغانستان برای برکناری خلیلی از ریاست یک کمیته دولتی

کریم خلیلی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای خلیلی فراخواندن خود از جانب مجلس را غیرقانونی خوانده است

مجلس نمایندگان افغانستان قانونی را تصویب کرده که در صورت اجرایی شدن، کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری از ریاست کمیته ملی مبارزه با حوادث برکنار می شود.

پیش از این در مواردی مجلس نمایندگان آقای خلیلی را برای پاسخگویی در باره رسیدگی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی در کشور فراخوانده، اما او حاضر به پاسخگویی در برابر نمایندگان مجلس نشده است.

آقای خلیلی گفته است که او در مقام معاونت رئیس جمهوری در برابر مجلس پاسخگو نیست، اما نمایندگان مجلس گفته اند که او باید در مقام ریاست کمیته ملی مبارزه با حوادث، به نمایندگان مجلس، پاسخگو باشد.

کریم خلیلی خود از تصمیم تازه مجلس استقبال کرده و به بی بی سی گفت که این تصمیم بار یک مسئولیت را از دوش او بر می دارد.

آقای خلیلی اما در گفتگوی خود با بی بی سی از کارکردهای کمیته تحت ریاست خود دفاع کرد و گفت: "رسیدگی کمیته ملی مبارزه با حوادث الحمدالله خیلی مطلوب بود. البته طبیعی است که نواقص در هر کاری هست."

با ادامه جنجالها میان مجلس و آقای خلیلی بر سر پاسخگویی او به مجلس، اخیرا مجلس تصویب قانونی را برای مقابله با حوادث طبیعی در کشور روی دست گرفت و در یکی از مواد آن ریاست کمیته ملی مبارزه با حوادث را به عهده پنج وزیر گذاشت.

در این قانون آمده که وزیران توسعه روستایی، زراعت، صحت (بهداشت)، کار و امور اجتماعی و مالیه (دارایی) ریاست این کمیته را به صورت دوره ای به عهده بگیرند.

در مصوبه مجلس نمایندگان دوره ریاست این وزیران در کمیته ملی مبارزه با حوادث شش ماه ذکر شده است.

این قانون روز شنبه، ۳۰ میزان/مهر از سوی مجلس نمایندگان تصویب شد، اما اجرایی شدن آن نیازمند تصویب مجلس سنا و امضای رئیس جمهوری است.

Image caption مجلس تاکید کرده که کسی باید ریاست کمیته مبارزه با حوادث را به دوش داشته باشد که در برابر مجلس پاسخگو باشد

هر چند هنگام تصویب این قانون در مجلس نمایندگان یک مقام حکومتی در مجلس اعتراض کرد، اما اعضای مجلس اعتراض او را مورد توجه قرار نداد و به برکناری معاون رئیس جمهوری از ریاست کمیته ملی مبارزه با حوادث تاکید کردند.

عبدالستار خواصی، نماینده مجلس گفت: "کسی رئیس این کمیته باشد که به ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) پاسخگو باشد. وقتی که کسی مسئولیت را می پذیرد، باید پاسخگو هم باشد. اعمال صلاحیت می شود، اما متاسفانه مسئولیت را کسی قبول نمی کند."

او افزود: "ما در ولسی جرگه شش سال داد زدیم، هیچ کس به داد مردم افغانستان نرسید. ما به شخص استاد خلیلی بسیار احترام داریم. چون معاون رئیس جمهوری است، به مجلس آمده نمی توانند. بنا ریاست کمیته ملی مبارزه با حوادث طبیعی را رئیس جمهوری باید به کسی بدهد که در برابر شورا پاسخگو باشد." پیش از این کارکردهای کمیته ملی مبارزه با حوادث مورد انتقاد مجلس نمایندگان بوده است.

این مجلس در مواردی مسئولان این کمیته را متهم به کوتاهی در پاسخگویی به نیازهای آسیب دیدگان حوادث طبیعی در کشور کرده است.

مجلس به همین دلیل چند بار کریم خلیلی را برای ارائه توضیحات در این مورد به مجلس فراخواند، اما او فراخواندن خود از سوی مجلس را غیرقانونی دانست و به مجلس نرفت.

مطالب مرتبط