انتقاد نمایندگان مجلس از عدم معرفی وزیران پیشنهادی کرزی

مجلس
Image caption در مواردی اعضای مجلس در اعتراض به عدم معرفی اعضای کابینه از جانب رئیس جمهوری به مجلس، دست به اعتصاب کاری زده اند

در حالی که نائب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از معرفی هفت وزیر پیشنهادی از جانب حامد کرزی به مجلس خبر داده است، اعضای مجلس در این مورد ابراز تردید کرده اند.

یوسف پشتون، نائب رئیس اول مجلس نمایندگان در گفتگویی با بی بی سی گفت که آقای کرزی در گفتگو با نمایندگان مجلس وعده داده که این وزیران را در طول هفته جاری معرفی خواهد کرد.

اما روز شنبه شماری از نمایندگان چنین وعده ای را "مشغول ساختن" مجلس با وعده هایی که عملی نخواهد شد تعبیر کردند و آقای کرزی را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

نظیفه ذکی، نماینده کابل در مجلس گفت: "رئیس جمهوری هفته گذشته به آقای ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان وعده داد که هفته آینده (هفته جاری) بقیه اعضای کابینه و سرپرستها را برای اخذ رای اعتماد معرفی می کند."

خانم ذکی اما افزود: "به نظر من این وعده شاید مشغول ساختن اعضای مجلس باشد. آقای کرزی شاید بقیه اعضای کابینه را تا برگزاری لویه جرگه سنتی معرفی نکند و فعلا ما را (با این وعده) مشغول می سازد."

در حال حاضر از ۲۵ وزارتخانه، هفت وزارتخانه به وسیله افرادی به عنوان "سرپرست" اداره می شوند و علاوه بر آنها، دادستان کل، رئیس اداره امنیت ملی و رئیس جمعیت هلال احمر هم باید از مجلس رای اعتماد بگیرند.

این در حالی است که رئیس و چهار عضو دادگاه عالی هم تا حال از مجلس رای اعتماد نگرفته اند و این امر باعث خشم اعضای مجلس نمایندگان شده است. آنها چند ماه پیش عبدالسلام عظیمی، رئیس دادگاه عالی را سلب صلاحیت کردند، ولی او هنوز به کار خود ادامه می دهد و سلب صلاحیت خود از جانب مجلس را غیرقانونی می داند.

شماری از اعضای مجلس گفته اند به دلیل این که سرپرستها توانایی لازم قانونی را برای اجرای کارهای وزارتخانه های تحت امر خود ندارند، نمی توانند با اقتدار کامل به کار خود ادامه دهند.

محمد هاشم اورتاق عضو مجلس گفت: "وزیری که از خانه ملت رای اعتماد گرفته، با اقتدار و اطمینان کار می کند، اما یک سرپرست نمی تواند به این ترتیب کار کند. عوارض و نواقص آن را ما در اجرای بودجه می بینیم. در شش ماهی که گذشته حدود ۲۵ درصد بودجه مصرف شده و این امر برمی گردد به اقتدار وزیران سرپرست."

آقای پشتون در گفتگو با بی بی سی گفت که پیش از این بر اثر تنشهایی که در روابط مجلس و رئیس جمهوری وجود داشت، آقای کرزی کسی را به مجلس برای پر کردن این کرسیها معرفی نکرد.

موضوع عدم معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی به مجلس، در دو سال اخیر یکی از موارد جنجال برانگیز در روابط رئیس جمهوری و مجلس بوده است.

رد صلاحیت ۱۷ وزیر پیشنهادی آقای کرزی در زمستان سال ۱۳۸۸ از سوی مجلس، باعث شد که آقای کرزی در معرفی بقیه وزیران خود به مجلس میل چندانی نداشته باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption عدم معرفی اعضای کابینه به مجلس، از موضوع های جنجال برانگیز در روابط مجلس و رئیس جمهوری بوده است

او در عوض معرفی بقیه اعضای کابینه به مجلس، وزیران پیشنهادی رد صلاحیت شده را به عنوان "سرپرست" در راس وزارتخانه ها منصوب کرد، ولی این مساله با تصویب قانونی از جانب مجلس، به موضوع دیگری در روابط دو طرف تبدیل شد.

مجلس در این مصوبه قید گذاشت که هیچ فردی نباید بیش از سه ماه در راس یک وزارتخانه به عنوان "سرپرست" کار کند، اما آقای کرزی آن را نادیده گرفت و سرپرستها بسیار بیشتر از این مدت به کار خود ادامه داده اند.

خالد پشتون، نائب رئیس مجلس گفت که دستورهایی که "سرپرستهای" وزارتخانه ها صادر می کنند، "غیرقانونی" است و آنها باید برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی شوند.

از سوی دیگر، مجلس در آئین نامه خود تاکید کرده است که وزیران پیشنهادی که یک بار رد صلاحیت می شود، نباید بار دیگر به همان سمت معرفی شوند.

اما آقای پشتون گفت که با آغاز به کار مجلس جدید، این موضوع دیگر مانع قانونی به حساب نمی آید و حالا اسامی وزیران پیشنهادی رد صلاحیت شده از جانب مجلس پیشین می تواند شامل فهرست وزیران پیشنهادی باشد. حالا که در پی جنجالهای طولانی میان قوای ثلاثه افغانستان بر سر مسائل انتخاباتی، گروههای مختلف پارلمانی در مجلس تصمیم به ادامه کار مجلس گرفته اند، به نظر می رسد که معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی بار دیگر در مرکز توجه قرار گرفته است.

آقای پشتون ابراز امیدواری کرد که موضوع معرفی وزیران پیشنهادی رئیس جمهوری به مجلس و تائید صلاحیتهای آنها از سوی مجلس به زودی به پایان برسد تا مجلس به کارهای قانونگذاری خود رسیدگی کند.

مطالب مرتبط