روزنامه های کابل: شنبه، ۳۰ میزان

کشته شدن معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی موضوع گزارشهای خبری و تحلیلی بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل است.

سرهنگ قذافی روز پنجشنبه، ۲۸ میزان/مهر در شهر سرت لیبی کشته شد.

"قذافی هم کشته شد؛ آینده افغانستان، گذشته لیبی" تتر اول روزنامه ماندگار است که در توضیح آن نوشته که تاریخ نشان داده که استبداد و دیکتاتوری ماندگار نیست و روزی مردم خود مستبدان را به دادگاه خواهند کشاند. به نظر روزنامه، معمر قذافی دیکتاتوری بود که به صورت خفت باری کشته شد.

مقاله نویس ماندگار به این باور است که گذشته استعمارزده لیبی با گذشته افغانستان چندان بی شباهت نیست و اگر قذافی چهار دهه حکومت کرد، در افغانستان هم اتفاق افتاده است که فردی در همین مدت حکومت کرده است. نویسنده افزوده که این امر نشان می دهد که خودکامگی در چنین جوامع چندان بی زمینه نیست.

نویسنده همچنین معتقد است که بافتهای اجتماعی و قومی افغانستان هم شباهتهایی با بافت اجتماعی و قومی در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا دارد و این امر نظامهای سیاسی این کشورها و افغانستان را از لحاظ ماهیتی به هم نزدیک کرده است.

نویسنده ماندگار با این مقدمه نوشته که احتمال افتادن نظام "نیم بند" و مردمسالاری که ده سال پیش در افغانستان تشکیل شده به دام حکومتی مستبد و انحصارگر وجود دارد و اگر جلو آن گرفته نشود جامعه بین المللی، آمریکا و محافل سیاسی افغانستان مسئول آن خواهند بود.

روزنامه افغانستان در ستون تبصره سیاسی خود نوشته که دیکتاتور لیبی در "ذلت" کشته شد و مرگ او ثابت کرد که هیچ دیکتاتوری نمی تواند دوام بیاورد و در نهایت روزی به سزای اعمال خود خواهد رسید. به نظر نویسنده، با کشته شدن او افق دموکراسی به روی مردم لیبی گشوده شده است.

نویسنده مطلب افزوده که کشته شدن قذافی و پیروزی انقلاب لیبی برای همه مردم جهان خبر خوش و امیدوارکننده ای است و حالا نیاز است که جامعه بین المللی مردم لیبی را در زمینه بازسازی این کشور یاری برساند و اجازه ندهد که بار دیگر این کشور به برزخ جنگ داخلی و ناآرامی فرو برود.

روزنامه افغانستان در مقاله دیگری نوشته که باید انقلابیون لیبی برنامه ای برای ایجاد ساختاری دموکراتیک برای نظام آینده این کشور داشته باشند و قانونی اساسی تدوین کنند که در آن حقوق و آزادی های مردم لیبی تضمین شده باشد.

به نظر نویسنده این مقاله، دیکتاتوری قذافی در اثر قیام مردم به تاریخ پیوست و این امر بیانگر آن است که هر حکومتی نیازمند پیشتیبانی مردم است و اگر حکومتی نتواند رضایت مردم خود را به دست آورد، مشروعیت خود را از دست خواهد داد و آن گاه دیگر نباید به فعالیت خود ادامه دهد.

روزنامه هشت صبح با اشاره به سفر اخیر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به کابل و اسلام آباد، نوشته که این سفر او این پیام را به همراه داشت که "پاکستان فرصت کمی دارد" و اگر این کشور و شورشیان دست از شورش برندارند، "جغرافیای جنگ تغییر خواهد کرد".

خانم کلینتون روز پنجشنبه، ۲۸ میزان/مهر (۲۰ اکتبر) برای یک دیدار یک روزه و ملاقات با مقامات دولتی افغانستان وارد کابل شد سپس به اسلام آباد، پایتخت پاکستان سفر کرد.

به نظر سرمقاله نویس هشت صبح، معنای اظهارات اخیر خانم کلینتون این است که اگر پاکستان اقدام به مبارزه جدی علیه شورشیان نکند، شورشیان نه تنها در افغانستان، بلکه در پاکستان هم هدف حملات نظامی قرار خواهند گرفت.

هشت صبح افزوده که مقامهای آمریکایی در گذشته کمتر با این صراحت سخن گفته اند و آمریکاییها در گذشته به تصور این که پاکستان بخشی از راه حل قضیه افغانستان است، امتیازهای بزرگی به پاکستان دادند و به مشورت های پاکستان در مورد افغانستان گوش دادند.

به باور روزنامه اما پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر پیشین گروه القاعده در نزدیک اسلام آباد، پایتخت پاکستان، "دورویی" پاکستان آشکار شد و همه دانستند که مخفیگاههای تروریستها در کجا هستند. هشت صبح افزوده که حالا آمریکا باور دارد که "پاکستان بخشی از مشکل است".

مطالب مرتبط