روزنامه های کابل: اول عقرب

اظهارات اخیر رئیس جمهور کرزی در رابطه با احتمال بروز جنگ میان آمریکا و پاکستان، روابط افغانستان با پاکستان و مسئله مهاجران افغان در ایران، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود زیر عنوان "کرزی یا با ما و یا بر ما"، مصاحبه رئیس‌ جمهور کرزی با یک تلویزیون خصوصی پاکستان را مورد انتقاد قرار داده است.

آقای کرزی در این مصاحبه گفته است که اگر آمریکا و یا هند به پاکستان حمله نظامی کند، افغانستان از پاکستان حمایت خواهد کرد.

نویسنده هشت صبح با اشاره به تحولات اخیر در روابط اسلام آباد و کابل نوشته که اظهارات آقای کرزی تعجب برانگیز است.

این روزنامه همچنین ادعا کرده که رئیس جمهور کرزی، از "چهره‌های موثر" در خاک ریاست جمهوری و سفارت افغانستان در اسلام‌آباد متاثر است و براساس ایده‌های آنان، پیوند خود را با پاکستان به نمایش می‌گذارد.

هشت صبح می نویسد، این اظهارات آقای کرزی را باید رهبران احزاب سیاسی، پارلمان، رسانه‌ها و نهادهای مدنی جدی بگیرند و بررسی کنند که رئیس‌جمهوری افغانستان، مدافع شهروندان کشور خود است و یا در کنار "کشور حامی تروریسم" قرار دارد.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود فشارهای آمریکا بر پاکستان به منظور جدیت بیشتر در مبارزه علیه گروه های شورشی در خاک این کشور را "بی اثر" توصیف کرده و نوشته که این فشارها بیشتر جنبه تبلیغاتی و رسانه ای داشته و عملا به اجرا گذاشته نشده است.

به باور نویسنده چراغ، آمریکا "تهدیدهای" خود علیه پاکستان را "پیگیری عملی" نکرده است و این مسئله باعث شده که اسلام آباد، نه تنها به خواستهای آمریکا گوش ندهد، بلکه در موادی، خود تهدید به قطع رابطه با واشنگتن کند.

چراغ نوشته که سفرهای مقامات آمریکایی به پاکستان و ادامه مطرح کردن تهدید علیه این کشور، "سازگار" نیست، مگر اینکه واشنگتن برخی از تهدیدهای خود را عملی کند.

روزنامه دولتی انیس در مطلب اصلی خود زیر عنوان "درک مشترک از اوضاع افغانستان، مبارزه مشترک را به ثمر می رساند" به سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به افغانستان پرداخته و نوشته است که اظهارات صریح خانم کلینتون و ژنرالهای بلندرتبه ارتش آمریکا در قبال پاکستان و ارسال پیام هماهنگ از سوی رئیس جمهور کرزی و خانم کلنیتون به نشانی پاکستان، از فرا رسی "مرحله درک مشترک" حکایت دارد.

این روزنامه در عین حال با توجه به اعتراف وجود پناهگاه های امن شورشیان در خاک پاکستان از سوی وزیر خارجه این کشور، نوشته است که افغانها حالا امیدوار شده اند که با دسترسی به "درک مشترک"، مبارزه مشترک نیز به ثمر بنشیند.

روزنامه اراده وضعیت مهاجران افغان در ایران را بررسی کرده و نوشته که "مظالم ایران بر مهاجران افغان را پایانی نیست."

به باور نویسنده روزنامه اراده، سفرها و تلاش های مقامات افغان در راستای جلوگیری از اعدام مهاجران افغان در ایران راه به جای نبرده است.

اراده به دولت افغانستان توصیه کرده که باید با استفاده از مجراهای دپلماتیک و با استفاده از متحدان بین المللی خود، "به داد افغانها در ایران برسد."

روزنامه آرمان ملی به کشته شدن معمر قذافی، رهبر پیشین لیبیا (لیبی) پرداخته و نوشته که مرگ او "درسی برای زمامداران دیکتاتور است."

این روزنامه نوشته "امروز در منطقه ما نیز کسانی هستند که با زور و فشار به قدرت چسبیده اند و نمی گذارند مردم، خود سرنوشت شان را تعیین کنند."

آرمان ملی، بدون اینکه از فرد مشخصی نام گرفته باشد، نوشته که "این زمامداران، باید زنگ خطری را که در لیبیا به صدا در آمده، جدی بگیرند."