مجلس افغانستان:حکومت سیاست خارجی خود را شفاف کند

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس .
Image caption برخی از اعضای مجلس به اظهارات اخیر رئیس جمهور کرزی واکنش تند نشان دادند

بدنبال اظهارات بحث برانگیز حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مورد حمایت از پاکستان در صورت حمله نظامی آمریکا به آن کشور، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از حکومت خواسته است که "خطوط اساسی سیاست خارجی" خود را شفاف کند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان در جلسه عمومی مجلس گفت: "امروز مکتوب روان می کنیم در مورد (توضیح) خطوط اساسی سیاست خارجی دولت. این ضروری است."

او افزود: "اظهارات ضد و نقیض به صلاح وطن و ملک نیست."

آقای کرزی در گفتگویی که اخیرا از یک تلویزیون خصوصی پاکستان پخش شد، گفته است که اگر آمریکا به پاکستان حمله نظامی کند، کشورش از پاکستان پشتیبانی خواهد کرد.

در این گفتگو، آقای کرزی اگرچه سیاست های پاکستان در قبال کشورش را مورد انتقاد قرار می دهد، اما می گوید که افغانستان "برادر پاکستان است و هرگز نسبت به برادر خود خیانت نخواهد کرد."

او همچنین در جواب به این سوال که اگر هند به پاکستان حمله کند، واکنش افغانستان چه خواهد بود، می گوید: "هر کسی که به پاکستان حمله کند، افغانستان با پاکستان خواهد بود. افغانستان با پاکستان برادر خواهد بود."

مجلس نمایندگان افغانستان این اظهارات را در جلسه امروز (دوشنبه، دو عقرب / آبان) خود مورد بررسی قرار داد و شماری از نمایندگان مجلس، به این اظهارات واکنش تند نشان دادند.

از جمله، شکیبا هاشمی، عضو مجلس نمایندگان گفت: "به حیثیت مردم این سرزمین بر می خورد... این اظهارات حتی روی اقتصاد کشور ما تاثیر منفی می‌گذارد."

او افزود: "امروز کشورهای کمک کننده فهمیده اند که پناهگاه تروریسم پاکستان است و در صورتی که ما حالا می گویم که اگر آمریکا به پاکستان حمله کند ما در کنار آنها قرار می گیریم، کشورهای کمک کننده هم کمکهای خود را قطع خواهند کرد."

اظهارات آقای کرزی، ظرف روزهای اخیر در رسانه های داخلی افغانستان نیز بازتاب گسترده ای داشته است.

برخی از ناظران انتقاد کرده اند که دولت افغانستان از یک سو خواستار فشار بین المللی به پاکستان برای سرکوب گروه های شورشی در این کشور است و از سوی دیگر، حمایت خود را از این کشور در صورت حمله احتمالی آمریکا و یا هند به این کشور ابراز می کند.

با این حال، برخی دیگر از ناظران باور دارند که آقای کرزی با طرح این اظهارات، در پی آرام کردن پاکستان بدنبال امضای پیمان استراتژیک با هند است.

با آنکه اخیرا تنشها میان آمریکا و پاکستان بر سر چگونگی مبارزه با شورشیان در خاک پاکستان شدت گرفته است، اما ناظران باور دارند که حداقل در شرایط کنونی، حمله نظامی آمریکا به پاکستان محتمل به نظر نمی رسد.

مطالب مرتبط