تظاهرات 'جبهه وحدت ملی' در اعتراض به پیمان استراتژیک افغانستان و آمریکا

تظاهرات کابل حق نشر عکس AP
Image caption تظاهرکنندگان عمدتا ملاها و دانشجویان شرعیات بودند

صدها نفر از هواداران یک جبهه سیاسی به نام "جبهه وحدت ملی" در کابل در اعتراض به تصمیم افغانستان به امضای پیمان استراتژیک با آمریکا تظاهرات کردند.

این افراد که شامل تعداد زیادی از ملاها و دانشجویان بود، در نزدیکی دانشگاه کابل دست به تظاهرات زده و شعارهایی علیه نیروهای آمریکایی سر دادند.

تظاهرکنندگان همچنین در مخالفت با ادامه حضور نیروهای ناتو در افغانستان، یک "فتوا" را که به گفته آنها از سوی "علمای دینی" تهیه شده، خواندند.

جبهه وحدت ملی که به تازگی ایجاد شده، در برگیرنده چندین حزب و گروه سیاسی و مذهبی است.

شماری از چهره های سابق جهادی و اعضای سابق گروه طالبان نیز در تشکیل این جبهه هستند.

هواداران این جبهه در راهپیمایی شان در کابل، با طرح ایجاد پایگاه های دائمی آمریکا در افغانستان مخالفت کردند.

این افراد نیروهای آمریکایی را "اشغالگران" خوانده و تاکید کردند که تا زمان حضور این افراد، امنیت در افغانستان تامین نخواهد شد.

مسئولان جبهه وحدت ملی می گویند، اگر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، آنها حاضرند برای ایجاد یک تفاهم میان دولت افغانستان و گروه طالبان، میانجیگری کنند.

درخواست کمک از سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، دیگر گزینه این جبهه برای پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان است.

دولت افغانستان و جامعه بین المللی نیز باور دارد که خشونت‌ها در افغانستان تنها از راه نظامی پایان نخواهد یافت، اما تاکید دارند که گروه طالبان برای پایان جنگ، باید قوانین افغانستان و ارزش‌های مدنی را در این کشور بپذیرند.

مسئله امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا که همزمان با آمادگی ها برای پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان قوت گرفته، احزاب و گروه های مختلف سیاسی را در افغانستان به دو دسته تقسیم کرده است.

با آنکه شماری از این گروه ها، با امضای این پیمان مخالف هستند، اما بخش دیگر تاکید دارند که این مسئله، به سود افغانستان خواهد بود تا در برابر تهدیدهای منطقه ای ایستادگی کند.

این گروه ها باور دارند که افغانستان برای توسعه و پیشرفت، به همکاری مداوم جامعه جهانی نیاز دارد.

قرار است به زودی مسئله همکاری های مداوم افغانستان با آمریکا، در یک گردهمایی بزرگ (لویه جرگه) در کابل مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

مطالب مرتبط