مرگ یک زندانی در بازداشتگاه آمریکایی ها در افغانستان

سرباز آمریکایی به یک زندانی دارو می دهد حق نشر عکس AP
Image caption یک زندانی سابق به بی بی سی گفت که خدمات درمانی در این زندانها قناعت بخش نیست

نیروهای آمریکایی در افغانستان، از مرگ یک زندانی در بازداشتگاه "پروان" خبر داده اند.

در اعلامیه ای که از سوی این نیروها منتشر شده، آمده که این زندانی "تومور مغزی" داشت که از طریق عمل جراحی قابل درمان نبود.

اطلاعاتی در مورد هویت این زندانی منتشر نشده است و نیروهای آمریکایی اتهامی را که این فرد به واسطه آن زندانی شده بود معلوم نکرده اند.

نیروهای آمریکایی در افغانستان زندانهای خود را دارند که در آن صدها نفر متهم به ارتباط با گروه طالبان و القاعده نگهداری می شوند.

پیش از این، گزارشهایی در مورد بدرفتاری با زندانیان در این بازداشتگاه ها منتشر شده است.

با این حال، نیروهای آمریکایی در اعلامیه خود نوشته اند که این زندانی، در یک مرکز درمانی این نیروها، تحت مراقبت پزشکی جدی قرار داشته است.

اعلامیه همچنین افزوده که نیروهای آمریکایی در همکاری با مسئولان افغان و اداره صلیب سرخ، زمینه دیدار این زندانی را با اعضای خانواده اش در جریان اقامت او در مرکز درمانی فراهم کردند.

نیروهای آمریکایی می گویند، با جسد این زندانی، مطابق با سنت های اسلامی رفتار خواهد شد.

از آنچه که در درون بازداشتگاه های نیروهای آمریکایی در افغانستان می گذرد، اطلاعات اندکی وجود دارد.

یکی از افرادی که به تازگی از زندان نیروهای آمریکایی در بگرام آزاد شده به بی بی سی گفته است که خدمات درمانی در این زندانها رضایت بخش نیست و در صورتی که یک زندانی بیمار شود، تا دسترسی به دارو و درمان باید روزها منتظر بماند.

نهادهای حقوق بشری در گذشته در مواردی از وجود شکنجه در این زندانها خبر داده اند که مبنای گزارش های آنان عمدتا مصاحبه با افرادی بوده که مدتی را در این زندانها سپری کرده اند تهیه شده است.

صلیب سرخ بین المللی هم که به زندانهای نیروهای آمریکایی در افغانستان دسترسی دارد، براساس اصول کاری خود، دریافت های خود از زندانهای نیروهای آمریکایی را در اختیار رسانه ها قرار نمی دهد.

با این حال، یک سخنگوی صلیب سرخ به بی بی سی گفت که خدمات صحی در این زندانها تا حد زیادی بهبود یافته و همچنین در صورت نیاز، زمینه دیدار زندانیان با خانواده هایشان فراهم می شود.

مطالب مرتبط