روزنامه های کابل: سه شنبه، 3 عقرب

روزنامه چاپ امروز کابل، مسایل مختلفی را از جمله وضعیت امنیتی افغانستان، استفاده شورشیان از کودکان به عنوان نیروی جنگ، و برگزاری لویه جرگه، مورد بررسی قرار داده اند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود موضوع ادامه جنگ در افغانستان، ده سال پس از حملات یازدهم سپتامبر را بررسی کرده و نوشته که ادامه جنگ در افغانستان، علاوه بر کشورهای منطقه، تاثیرات خود را بر کشورهای غربی نیز داشته است.

این روزنامه در مطلبی زیر عنوان "جنگ افغانستان کمرشکن شده است" ادعا کرده که بوجود آمدن بحران مالی در غرب که بسیاری از این کشورها را با مشکلات عظیمی روبرو کرد، ناشی از جنگ پرهزینه در افغانستان بوده است.

نویسنده اراده افزوده که با وجود همه خساراتی که جنگ افغانستان ببار آورده، هیچ نشانی از پایان خشونتها دیده نمی شود.

این روزنامه گفته که آمریکا و ناتو برای پیروزی در این جنگ و پایان دادن به خشونتها، نیاز دارند تا استراتژی جنگ را تغییر بدهند.

روزنامه سرنوشت خبر داده که مجلس نمایندگان افغانستان، توافقنامه سال ۲۰۰۲ میان نیروهای ناتو و افغانستان را غیر اجرایی اعلام کرده است.

گزارشها حاکیست که یکی از نکات این توافقنامه، به نیروهای ناتو اجازه می دهد تا در هر منطقه افغانستان به عملیات نظامی دست بزنند.

سرنوشت نوشته که مجلس نمایندگان خواستار بررسی جزئیات این توافقنامه از سوی کارشناسان امور نظامی شده تا بعد از آوردن اصلاحات در آن، در مجلس روی آن بحث شود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که نیروهای امنیتی دوازده کودک را که قرار بود به پاکستان انتقال داده شوند، "نجات" داده اند.

این روزنامه نوشته که انتقال این کودکان به پاکستان، به منظور شمولیت این افراد در صفوف شورشیان صورت می گرفت تا این کودکان به بمبگذاران انتحاری تبدیل شوند.

روزنامه انیس در مطلب خود زیر عنوان "تکرار جنایات مخالفان مسلح در برابر کودکان" از گروه های مسلح انتقاد کرده که از کودکان به عنوان نیروی جنگی استفاده می کنند.

این روزنامه نوشته "مخالفان مسلح با ارتکاب چنین جنایات، چهره واقعی خود را نشان می دهند."

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به نقل از مسئولان برگزاری لویه جرگه نوشته که قرار است این جرگه به تاریخ بیست و پنج ماه جاری (عقرب / آبان) برای چهار روز برگزار شود.

این روزنامه نگاهی به ترکیب احتمالی این جرگه دارد و نوشته که آیا در شرایط کنونی، این جرگه "حرفی برای گفتن خواهد داشت؟"

نویسنده هشت صبح باور دارد که اعلام برگزاری لویه جرگه از سوی حامد کرزی، در شرایطی صورت گرفت که روابط کشورش با آمریکا "تیره شده بود" و می خواست "مانوری در برابر غربی ها" داشته باشد.

همچنین به نوشته روزنامه، قرار بود این اجلاس بعد از برگزاری نشست "بن دوم" برگزار شود، اما هشت صبح نوشته که حالا برگزاری این جرگه برای قبل از نشست بن برنامه ریزی شده، چون به باور نویسنده، "جامعه جهانی می خواهد نخست اقدامات آقای کرزی را در جرگه تماشا کند."