انتظارات شما از کنفرانس منطقه‌ای استانبول؟

پرچم ترکیه حق نشر عکس bbc
Image caption به نظرشما آیا همکاریهای اقتصادی میان کشورهای همسایه، به برقراری ثبات درافغانستان کمک خواهد کرد، یا شما راههای دیگری را پیشنهاد می کنید؟

قرار است دوم نوامبر کنفرانسی دراستانبول ترکیه با حضور رهبران کشورهای منطقه در مورد افغانستان برگزار شود.

هدف از برگزاری این کنفرانس، بررسی روند انتقال مسئولیتها از نیروهای خارجی به نیروهای افغان تا پایان سال ۲۰۱۴ و نقش کشورهای همسایه در تقویت ثبات در افغانستان پیش از خروج نیروهای خارجی خوانده شده است.

این کنفرانس نزدیک به یک ماه پیش از کنفرانس بین‌المللی بن برگزار می‌شود. کنفرانس بن قرار است در هفته اول ماه دسامبر برگزار شود. از اینرو، کنفرانس استانبول می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای کنفرانس "بن دوم" که بیش از ۱۰۰۰ هیئت از ۹۰ کشور در آن قرار است شرکت کنند.

درکنفرانس استانبول، درکنار تقویت امنیت افغانستان، استخدام، آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان، موضوع آشتی ملی و گفتگو با طالبان نیز بررسی خواهد شد.

اما مهم ترین هدف و محور اصلی کنفرانس استانبول بررسی نقش کشورهای همسایه در ایجاد یک افغانستان با ثبات و مستقل، و بررسی همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای منطقه خوانده شده است.

حکومت افغانستان امیدوار است که در کنفرانس استانبول بتواند این تعهد را از قدرتهای منطقه بدست آورد که آنها از تلاشها برای برقراری ثبات در این کشور حمایت کنند.

فکر می‌کنید افغانستان در تلاش خود برای بدست آوردن تعهد صادقانه کشورهای منطقه برای کمک به ایجاد ثبات دراین کشور موفق خواهد شد؟

به باور کارشناسان، ساختن یک افغانستان با ثبات و دارای آینده شکوفا نیازمند رشد دوامدار اقتصادی درمنطقه است. ایجاد راههای مواصلاتی میان کشورهای منطقه، ساختن زیربناهای ترانزیتی، و بستن قراردادهای جدید تجارتی از راههایی خوانده شده است که می‌تواند در این راستا کمک کنند.

به نظرشما آیا همکاریهای اقتصادی میان کشورهای همسایه، به برقراری ثبات درافغانستان کمک خواهد کرد، یا شما راههای دیگری را پیشنهاد می کنید؟ ترکیه در این میان چه نقشی را می‌تواند ایفا کند؟

سئوالات و نظرات خود را می توانید شام پنجشنبه در تماس با شماره ذیل در برنامه صدای شما با ما شریک کنید.

۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱

و یا هم توسط پیامک یا اس ام اس به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ بفرستید.

همچنین می توانید سئوال و دیدگاه خود را به این آدرس به ما ایمیل کنید: dari@bbc.co.uk

اگرمایل هستید که ما به شما زنگ بزنیم، می توانید شماه تلفن خود را توسط پیامک به ما ارسال کنید.