فهیم: سخنان کرزی درباره "جنگ پاکستان و آمریکا" تحریف شده است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مارشال فهیم گفت که افغانستان تلاش می‌کند با همه کشورهای همسایه، بخصوص تاجیکستان همکاریهای تنگاتنگ اقتصادی و تجارتی و فرهنگی داشته باشد

مارشال محمد قسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در باره "حمایت کشورش از پاکستان در برابر حمله احتمالی آمریکا" تحریف شده است.

آقای فهیم این سخنان را روز چهارشنبه ۲۶ اکتبر پس از دیدار و گفتگو با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در جمع خبرنگاران ابراز داشت.

به گفته وی در صحبت آقای کرزی با یک تلویزیون خصوصی در پاکستان موضوع حمله آمریکا به پاکستان و پشتیبانی افغانستان از کشور همسایه اش مطرح نبود، بلکه او در مجموع حمایت مردم افغانستان از ملت پاکستان در وضعیتهای احتمالی دشوار را بیان کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در گفتگو با تلویزیون "جیو" که بخشهایی از آن روز شنبه ۲۲ اکتبر پخش شد، گفت "خدا ناخواسته اگر هر گاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد."

وی خطاب به مصاحبه کننده تلویزیون گفت: "اگر پاکستان مورد حمله قرار گرفت و در صورتی که مردم پاکستان به کمک مردم افغانستان نیاز داشته باشند، افغانستان با شما خواهد بود."

از آقای کرزی پرسیده شد که اگر هند به پاکستان حمله کند، موضع گیری افغانستان چه خواهد بود؟ او گفت: "هر کسی که به پاکستان حمله کند، افغانستان با پاکستان خواهد بود. افغانستان با پاکستان برادر خواهد بود. افغانستان هرگز به برادر خود خیانت نخواهد کرد."

تحلیلگران می‌گویند که این اظهارات آقای کرزی در تقابل آشکار با موضع گیری اخیر افغانستان در رابطه با پاکستان است. در پی کُشته شدن برهان‌الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان روابط کابل با اسلام‌‌آباد تیره شده بود.

دولت افغانستان قبلاً گفته بود که پاکستان از شبکه‌های تروریستی در منطقه حمایت می‌کند و خواستار تشدید فشارهای بین‌المللی بر پاکستان شده بود.

اما مارشال فهیم می‌گوید که منظور حامد کرزی از این سخنان ابراز حمایت افغانستان از ملت و مردم پاکستان است، چون این کشور در لحظات دشوار پس از حمله اتحاد شوروی به افغانستان در اوایل دهه ۱۹۸۰ میزبان میلیونها تن از مهاجران افغان بود.

معاون رئیس جمهوری افغانستان که در زمان حکومت طالبان در افغانستان از فرماندهان ائتلاف شمال به رهبری احمدشاه مسعود محسوب می‌شد، گفت که کشورش تلاش می‌کند با همه کشورهای همسایه، بخصوص، "کشور همزبان و همفرهنگ تاجیکستان"، همکاریهای اقتصادی و تجارتی و فرهنگی خود را گسترش دهد.

انتقال نیروی برق از تاجیکستان به افغانستان

آقای فهیم به منظور ملاقات با مقامات بلندپایه تاجیکستان و شرکت در مراسم افتتاح یک خط انتقال برق از این کشور به افغانستان وارد دوشنبه شده است.

وی پس از دیدار با آقای رحمان گفت که مسائل انرژی از موضوعات اصلی در ملاقات هیئت افغانستان با رئیس جمهور و مقامات دیگر تاجیکستان بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای اسماعیل خان گفت که بازار فروش انرژی در افغانستان گرم است و کشورهای همسایه تلاش می‌کنند در این بازار به موقعیتهای استواری نایل شوند

به گفته او قرار است روز ۲۷ اکتبر یک خط بلندشدت (فشار قوی) انتقال برق که از “سنگتوده-۱”، در جنوب تاجیکستان، به ولایات قندوز و بغلان، در شمال افغانستان کشیده شده است، رسماً افتتاح شود.

در نظر است در مراسم افتتاح این خط انتقال برق مارشال فهیم، و عاقل عاقل اف، نخست‌وزیر تاجیکستان، شرکت کنند.

ضمناً، ساختمان این خط بلندشدت ۲۲۰ کیلواتی نیروی برق از نیروگاه سنگتوده تاجیکستان تا ولایات قندوز و بغلان افغانستان در ماه فوریه سال ۲۰۰۹ شروع شده بود.

طول این خط انتقال برق در خاک تاجیکستان ۱۱۸ کیلومتر و در قلمرو افغانستان ۱۶۴ کیلومتر را تشکیل می‌دهد و هزینه بنیاد آن بالغ بر ۲۷ میلیون دلار بوده است.

در همین حال، محمد اسماعیل خان، وزیر آب و انرژی افغانستان که نیز در ملاقات با آقای رحمان شرکت داشت، گفت که توسط این خط برق از نیروگاه “سنگتوده-۱” تاجیکستان به افغانستان در شبانه‌روز به مقدار ۳۰۰ مگاوات یا ۶۰ میلیون کیلوات ساعت نیروی برق منتقل خواهد شد.

آقای اسماعیل خان گفت که طبق موافقتنامه میان تاجیکستان و افغانستان، به دلیل مشکل کمبود نیروی برق در تاجیکستان در فصلهای پاییز و زمستان صادرات نیروی برق به افغانستان تنها در ۵ ماه بهار و تابستان صورت خواهد گرفت.

او گفت: “با کم شدن آب میزان صادرات نیروی برق نیز کاهش می‌یابد. این قرارداد تا سال ۲۰۱۵ است. شاید آن زمان ظرفیت تولید نیروی برق در تاجیکستان افزایش یابد.”

گفته می‌شود، در فصل سرما افغانستان نیروی برق مورد نیاز خود را غالباً از نیروگاههای حرارتی خود و از کشورهای همسایه ایران، ازبکستان و ترکمنستان وارد می‌کند.

وزیر آب و انرژی افغانستان تأکید کرد که بازار فروش انرژی در این کشور گرم بوده، کشورهای همسایه تلاش می‌کنند در این بازار به موقعیتهای بهتری نایل شوند.

همزمان، آقای اسماعیل خان گفت: “رقابت در این بازار سالم بوده، ازبکستان، ترکمنستان یا ایران نسبت به واردات نیروی برق از تاجیکستان هیچ عکس العملی از خود نشان نداده‌اند.”

مطالب مرتبط