دو فرمانده طالب در شمال غرب پاکستان کشته شدند

حق نشر عکس AP
Image caption پاکستان همواره به حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبیله ای، معترض بوده است

مقامات پاکستانی می گویند دو تن از فرماندهان طالبان بر اثر حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در شمال غرب پاکستان کشته شدند.

گزارش‌ها حاکی است که یکی از کشته شدگان برادر مولوی نذیر از فرماندهان پرنفوذ و شناخته شده طالبان در منطقه وزیرستان است.

از فرد دومی به نام فرمانده خان محمد یاد شده که او هم از فرماندهان ارشد طالبان معرفی شده است.

دو تن دیگر نیز بر اثر این حمله کشته شده اند که یکی از آنها برادر خان محمد بوده و از فرد چهارمی اسمی برده نشده است.

این افراد در منطقه ای به نام اعظم ورسک که در چهار کیلومتری شهروانه مرکز وزیرستان جنوبی واقع است، کشته شدند.

حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مواضع طالبان پاکستانی پیش از این نیز سبب کشته شدن فرماندهان طالبان پاکستانی و در مواردی هم آسیب دیدن غیر نظامیان شده است.

دولت پاکستان نسبت به چنین حملاتی معترض است و آن را نقض حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان از سوی آمریکا تلقی می کند.

اما مقام های آمریکایی مدعی اند که حملات هوایی با هواپیماهای بدون سرنشین، در از بین بردن رهبران گروه های شورشی در پاکستان موثر بوده است و آنها توانسته اند شمار زیادی از فرماندهان گروه های شورشی در پاکستان را از پا در آورند.

ساکنان وزیرستان شمالی مدعی اند که تلفات ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در وزیرستان، معمولا به دلیل عدم حضور روزنامه نگاران در آنجا، مسکوت می ماند.

تلاش برای حمایت از غیر نظامیان

در همین حال شماری از وکلای مدافع پاکستانی در هماهنگی با نهاد های بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر، کمپینی برای حفاظت از غیر نظامیان در شمال غرب پاکستان به راه انداخته اند.

این وکلا قرار است حدود ۵۰ دوربین دیجیتال را به رهبران قبایل بدهند تا از قربانیان حملات هواپیماهای بدون سرنشین عکس بگیرند. این دوربین ها قرار است در لوی جرگه سران قبایل وزیرستان که فردا در اسلام آباد برگزار خواهد شد، در اختیار آنها قرار گیرد.

وکلای مدافع پاکستانی و فعالان حقوق بشر در پاکستان می گویند آنها این عکسها را جمع آوری می کنند و بعد آنرا در اختیار رسانه و دیگر نهاد های بین المللی قرار می دهند.

اخیرا روابط پاکستان و آمریکا بر سر نقش پاکستان در مبارزه علیه تروریسم در منطقه، پرتنش بوده است.

مقام های آمریکایی سازمان استخبارات ارتش پاکستان ( آی اس آی ) را به حمایت از گروهای شورشی و مشخصا گروه حقانی متهم می کنند که در افغانستان علیه نیروهای خارجی مستقر در این کشور می جنگند.

ادعایی که پاکستان همواره آن را رد کرده است.

مطالب مرتبط