افغانستان در آستانه دور دوم انتقال مسئولیت امنیتی

اشرف غنی احمدزی
Image caption آقای احمدزی گفت که تا یکشنبه برنامه آغاز مرحله دوم انتقال مسئولیت امنیتی به حامد کرزی ارائه خواهد شد

مقام های افغان و ناتو گفته اند که برنامه ریزی برای آغاز دور دوم واگذاری مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای افغانستان به مراحل آخر خود رسیده است.

اشرف غنی احمدزی، رئیس ستاد انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغانستان روز شنبه، ۷ عقرب/آبان گفت که گفتگوها در این مورد تا روز یکشنبه به پایان خواهد رسید.

آقای احمدزی در نشستی با حضور ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای ناتو در کابل گفت: "هدف جلسه امروز ما بحث در باره ولایتها و ولسوالیهایی (شهرستانهایی) است که شامل مرحله دوم انتقال خواهند بود."

او افزود که در این نشست - که پس از دقایقی پشت درهای بسته برگزار شد - مناطقی که مسئولیتهای امنیتی آنها به نیروهای افغان واگذار خواهد شد، مشخص می شود.

به گفته آقای احمدزی، تصمیم گیری در باره اعلام زمان انتقال مسئولیت تامین امنیت در این مناطق با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است.

ژنرال جان آلن در این نشست روند واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی افغانستان را موفقانه و غیرقابل بازگشت خواند.

او تاکید کرد که این برنامه فرصتهایی را برای دولت افغانستان برای بهبود امنیت و حکومتداری و همچنین ارائه خدمات بهداشتی و آموزشی برای مردم فراهم خواهد کرد.

حق نشر عکس DEMOTIX
Image caption مقامات روند گذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغانستان را موفقانه و بازگشت ناپذیر خوانده اند

نام های مناطقی که مرحله دوم این برنامه اجرا خواهد شد، هنوز اعلام نشده اما پیش از این عبدالخالق فراهی، رئیس اداره ارگانهای محلی، که مسئولیت هماهنگی نهادهای محلی را به عهده دارد، گفته که ۱۷ تحت بررسی است.

آقای فراهی هفته گذشته در نشستی با شرکت ۱۷ والی افغانستان گفت که احتمالا این برنامه در مناطق تحت کنترل آنها به اجرا گذاشته شد.

ولایت های آرامی مانند سمنگان و بدخشان در شمال و ولایت های ناامنی مثل هلمند و غزنی در جنوب شامل این مناطق هستند.

برخی ولایت های دیگر مانند نیمروز، غور، پروان، ننگرهار و میدان وردک هم در این فهرست دیده می شود.

مرحله اول واگذاری مسئولیتهای امنیتی به نیروهای افغانستان روز ۲۶ سرطان/تیر رسما از ولایت بامیان آغاز شد و به دنبال آن مسئولیت امنیتی شش منطقه دیگر به این نیروها واگذار شد.

قرار است این برنامه تا سال ۲۰۱۴ میلادی به پایان برسد. روند خروج تدریجی نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان هم در همین سال به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط